Elon Musk: Umelú inteligenciu musíme skrotiť skôr, ako sa stane nebezpečnou pre ľudstvo

  • Ak si fanúšik technológií, tak ako aj my, určite ti meno Elon Musk netreba veľmi predstavovať. Ide o jedného z najväčších vizionárov tejto doby a za jeho mimoriadne úspechy môžeme považovať automobilku Tesla, vesmírny program SpaceX, Hyperloop a mnoho ďalšieho.
ksudfg
businessinsider.com
  • Ak si fanúšik technológií, tak ako aj my, určite ti meno Elon Musk netreba veľmi predstavovať. Ide o jedného z najväčších vizionárov tejto doby a za jeho mimoriadne úspechy môžeme považovať automobilku Tesla, vesmírny program SpaceX, Hyperloop a mnoho ďalšieho.

Elon Musk sa ale ako jeden z mála vplyvných osobností tejto doby snaží o odvrátenie hrozby, ktorá sa ukrýva v umelej inteligencii (ďalej len AI – artificial intelligence). Tvrdí, že technológie a pokusy o vytvorenie AI môžu byť veľmi rizikové pre ľudstvo, ako ho dnes poznáme. Na zhromaždení amerických guvernérov to minulý víkend opakoval viackrát, no omnoho dôležitejšie posolstvo z jeho úst bolo, aby sa vlády okamžite snažili o reguláciu AI.

elon muskzdroj fotografie: Pinterest

„Túto problematiku stále zdôrazňujem, no pokiaľ ľudia neuvidia na ulici robotov, ktoré nebodaj zabíjajú ľudí, nebudú vedieť ako reagovať, nakoľko sa to pre nich zdá príliš éterické.“

Tento výrok sa možno zdá príliš ostrý a momentálne je skôr akousi fantáziou, no tým, ako technológie a najmä umelá inteligencia naberajú na „sile“, sa to zdá ako možný scenár budúcich generácií ľudstva. Riešenie podľa Elona Muska je regulácia tejto rozširujúcej sa technológie zo strany svetových vlád. K tomuto vyjadreniu poslúži aj nedávny príklad toho, ako výskumníci Googlu naprogramovali tri neurónové siete tak, aby sa dve z nich vedeli medzi sebou dorozumievať v šifrách a aby tretia sieť nedokázala tieto šifry rozlúštiť. Pomotalo to hlavu aj samotným výskumníkom, nakoľko šifry boli natoľko komplikované, že ich nedokázali rozlúštiť ani samotní vývojári neurónovej siete.

 

Najväčšie obavy z rozširovania AI majú samotní vedci. V prípade, ak by táto technológia skončila v nesprávnych rukách, mohlo by to znamenať katastrofu v globálnom merítku. David Ha – výskumník pracujúci so spoločnosťou Google Brain, nedávno oznámil na sociálnej sieti Twitter, že je viac znepokojený tým, ako sa AI používa na „zamaskovanie neetických ľudských aktivít“, než ako hrozba super inteligentnej AI.


zdroj fotografie: MIT TechnologyReview

Toto použitie AI je omnoho menej vzrušujúce, no na rozdiel od povestného Skynetu predstavuje skutočný a okamžitý problém. Algoritmy vytvorené strojovým vzdelávaním sa už nasadzujú v mnohých oblastiach USA za účelom trestania zločincov. To by mohlo priniesť ako spravodlivé, tak aj nespravodlivé rozhodnutia, ktoré v konečnom dôsledku môžu spôsobiť katastrofu. Tieto slová si zaslúžia určitú pozornosť na nedostatočne preskúmanú tému, ktorá sa javí ako potencionálna hrozba pre celé ľudstvo. Nižšie si vo videu môžeš pozrieť celý rozhovor s Elonom Muskom, kde poznámky o AI začínajú približne okolo 48. minúty.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá