Ertlovské perníky piekli už za čias Rakúsko-Uhorska. Značku milujú Slováci aj dnes

  • Desaťročia trvajúca tradícia a stále množstvo zákazníkov, to je cieľom každého podniku
  • Tradičným Ertlovským perníkom sa to darí
  • Poznáš ich pôsobivý príbeh?
bake-bakery-baking-1251179
Ilustračná fotografia/Pexels
  • Desaťročia trvajúca tradícia a stále množstvo zákazníkov, to je cieľom každého podniku
  • Tradičným Ertlovským perníkom sa to darí
  • Poznáš ich pôsobivý príbeh?

Milujú ich malí aj veľkí. Tradičné Ertlovské perníky začali svoj príbeh písať u našich južných susedov, no veľmi rýchlo si získali srdcia v celom Rakúsko-Uhorsku. Dnes ich vidíš na každom tradičnom jarmoku a Slováci sa ich nevedia nabažiť.

Zakladateľ značky, Josef Ertl mal byť pôvodne maliarom, súčasná nasledovníčka (už zo 4. generácie rodiny) Bibiana vyštudovala umelecký šperk. Aj napriek tomu sa rodine v tradičnom remeslo podarilo vypracovať na silnú konkurenciu všetkým umelým farbivám a chutiam a dnes ich už nenájdeš len na trhoch, ale v mnohých obchodných reťazcoch. Tržby spoločnosti Erbia, ktorá za tradičnými perníkmi rodiny Ertlovcov stojí, dosiahli v roku 2018 hodnotu 195-tisíc eur.

Príbeh ako z filmu

Zakladateľ rodu pernikárov z Novej Dubnice, Josef Ertl, začal svoje prvé perníky upečené podľa vlastného receptu ponúkať od domu k domu už na začiatku minulého storočia. Po veľkom úspechu a už s výučným listom, s nimi začal chodiť na trh. Veľkou výhodou bola aj záľuba vo včelárstve a zásoby vlastného medu. Počas vojny ich perníky nahrádzali chlieb, neskôr podnikanie zabrzdil systém. Chuť podnikať opäť nakopli až oslavy 600. rokov rodného mesta Josefa Ertla, Prievidze.

Slovenský spotrebiteľ sa dnes opäť dostáva do fázy, kedy si dokáže vážiť poctivú domácu prácu a menším podnikom tak necháva priestor zažiariť. Preto sa začalo dariť remeselným pivovarom, prírodnej kozmetike, včelárstvam či obuvníkom. Je to prípad aj tradičných perníkov z Novej Dubnice.

Dnes stačí portfólio s 8 produktami a riadiť sa heslom „niekedy je menej viac“, tiež určite oplatí. Recept zostáva pôvodný. Z trhovísk, sa perníky dostali na pulty obchodných reťazcov ako Yeme, Náš Dvor, U Farmára a ďalších.

Zdroj: Erbia, Finstat.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech