ESET odhalil, že sexuálne hračky môžu byť bezpečnostnou hrozbou. Takto sa vyhneš útoku hackerov

  • Predaj inteligentných erotických pomôcok zaznamenal počas pandemického obdobia obrovský boom
  • Ľudia sa nemôžu stretávať, a tak čoraz častejšie siahajú po erotických pomôckach, ktoré sa dajú ovládať na diaľku
hacker
Unsplash/We-Vibe WOW Tech
  • Predaj inteligentných erotických pomôcok zaznamenal počas pandemického obdobia obrovský boom
  • Ľudia sa nemôžu stretávať, a tak čoraz častejšie siahajú po erotických pomôckach, ktoré sa dajú ovládať na diaľku

Keďže slovenský technologický gigant ESET drží krok s aktuálnymi kybernetickými trendmi, posvietil si aj na bezpečnosť týchto hračiek. Výskum spoločnosti odhalil viacero nástrah.

Tak ako mnohé digitálne zariadenia, aj inteligentné erotické pomôcky majú svoje zraniteľnosti, ktoré dokážu využiť útočníci. V prípade sexuálnych hračiek môžu obete útoku pre ich chúlostivú povahu utrpieť obrovské škody.

Anna navrhovala električky, teraz má vlastnú značku top sexuálnych pomôcok s tržbami takmer 400-tisíc eur

Medzi hlavné riziká patria podľa zistení spoločnosti úniky citlivých informácií, v horších prípadoch dokonca hrozí aj fyzické nebezpečie. Nástrahami dvoch populárnych zariadení sa podrobne zaoberali výskumníčky zo spoločnosti ESET v rozsiahlej analýze.

Ublížiť ti môžu aj fyzicky

Výskumníčky otestovali bezpečnosť dvoch najpredávanejších pomôcok na trhu – Jive od výrobcu We-VibeMax od spoločnosti Lovense.

zdroj: We-Vibe

To môže hackerom umožniť nainštalovanie škodlivého kódu do mobilu, zmeniť firmvér v erotických pomôckach a dokonca ich naviesť k fyzickému poškodeniu používateľov. 

Považuješ sexuálne hračky za bezpečnostnú hrozbu?

Pripojiť sa môžu aj neznáme osoby

Poďme si však postupne rozobrať jednotlivé hračky a ich nástrahy. Erotická pomôcka Jive od spoločnosti We-Vibe je určená na celodenné nosenie, používatelia sa s ňou preto môžu ocitnúť aj v nebezpečnom prostredí.

Autorky podcastu Sexuálna výchova: Ľudia sú dnes leniví mať sex. V správach dostávame najrôznejšie fotky mužského prirodzenia

Zariadenie bolo podľa expertov navrhnuté tak, aby neustále oznamovalo svoju prítomnosť pre spárovanie sa s ovládacím prístrojom. To znamená, že sexuálnu hračku v blízkosti ôsmych metrov môže nájsť každý s Bluetooth vyhľadávačom.

Výskumníčky zo spoločnosti ESET si všimli, že ak erotická pomôcka nebola v danom momente spárovaná s mobilom používateľa, dokázala sa bez overenia pripojiť k hocijakému inému telefónu či tabletu.

zdroj: ESET

„Útočník by sa tak dokázal za určitých okolností zmocniť kontroly nad samotným vibrátorom,“ objasňuje spoločnosť.

Daj si pozor, aké fotky máš v aplikácii

Analýza poukázala aj na zraniteľnosti v ochrane údajov. Fotografie a videá, ktoré si medzi sebou vymieňajú používatelia, sú uložené v súkromných priečinkoch aplikácie.

Po skončení chatu sa okamžite vymažú, čo je z hľadiska bezpečnosti dobrou správou. Horšie to však bolo s metadátami, ktoré zostávali na zdieľanom súbore. V praxi to znamená, že s každou zaslanou fotkou sa mohol príjemca dozvedieť aj informácie o polohe odosielateľa.  

zdroj: Unsplash/We-Vibe WOW Tech

Ani erotická pomôcka Max od spoločnosti Lovense podľa analýzy spoločnosti ESET nevyžaduje overenie pri pripojení cez technológiu Bluetooth. Zaujímavosťou tejto hračky je, že sa dokáže zosynchronizovať so vzdialenou erotickou pomôckou a kopírovať jej pohyby.

To znamená, že útočník by sa dokázal zmocniť ovládania oboch zariadení. „Na rozdiel od aplikácie We-Vibe ale aplikácia Lovense neposúva druhej strane metadáta zaslaných multimediálnych súborov,“ konštatujú odborníci z ESET-u. 

ESET: Ako sa zrodil slovenský technologický gigant a jedna z top firiem našej krajiny

Niektoré prvky aplikácie však podľa analýzy spoločnosti mohli aj tak ohroziť súkromie používateľov. Nepríjemným zistením bola možnosť preposlať fotografie tretej strane bez toho, aby o tom pôvodný odosielateľ vedel.   

Dôvodom na znepokojenie je aj fakt, že aplikácia používa na identifikáciu používateľov ich prihlasovacie mailové adresy. V textovom formáte sú tieto adresy navyše zdieľané so všetkými mobilmi v každom chate.

zdroj: Unsplash/Becca Tapert

 

Útočník tak dokáže získať prístup k mailovým adresám všetkých svojich kontaktov. Prostredníctvom týchto údajov môže používateľov napríklad vydierať.

Ako sa ochrániť pred „hackermi hračiek“ ?

Výskumníčky spoločnosti ESET Denise Giustová a Cecilia Pastorinová radia, ako sa pred nástrahami inteligentných pomôcok chrániť:

„Jedným z krokov je vyhýbať sa používaniu týchto zariadení na verejnosti, alebo na miestach s veľkou fluktuáciou ľudí, ako sú napríklad hotely. Počas používania by mali inteligentné hračky zostať pripojené k svojim mobilným aplikáciám.

Pomôcky tak nebudú oznamovať svoju prítomnosť možným útočníkom. Pri tom ako napreduje trh s erotickými pomôckami, musia výrobcovia klásť dôraz na kybernetickú bezpečnosť. Každý má predsa právo používať bezpečné technológie.“

Spoločnosť ESET poslala obom výrobcom detailnú správu o ich zraniteľnostiach a taktiež im poskytla návrhy na odstránenie nedostatkov. V čase publikovania analýzy obe spoločnosti všetky problémy vyriešili.

Zdroje: welivesecurity.com, ESET

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK