ESET sa stal firmou roka. Čo stojí za úspechom slovenského jednorožca?

  • Firma roka, najúspešnejšia softvérová spoločnosť, slovenský jednorožec... Pokiaľ ide o ESET, slovenské a svetové médiá väčšinou chválou nešetria. Čím si slovenská firma vydobyla dominantné postavenie vo svete?
maxresdefault
  • Firma roka, najúspešnejšia softvérová spoločnosť, slovenský jednorožec... Pokiaľ ide o ESET, slovenské a svetové médiá väčšinou chválou nešetria. Čím si slovenská firma vydobyla dominantné postavenie vo svete?

Rebríček týždenníka TREND už po štvrtýkrát udelil ESETu ocenenie Firma roka. Na vrchol rebríčka ho tento rok dostalo najmä pokračujúce rozširovanie na kľúčové trhy.

Tržby spoločnosti minulý rok narástli asi o 10% na 371,6 milióna eur. Hlavným zdrojom rastu bola Európa, zatiaľ čo Severná Amerika nesplnila očakávania. ESET tak pokračuje v trende rastúcich tržieb a ziskov, ktorý sa mu darí udržovať v podstate od svojho založenia.

Čo sa môžeme naučiť od úspechu firmy, ktorá začala v garáži a dnes má viac ako 100 miliónov užívateľov v 180 krajinách na celom svete?

1

foto: archív ESET

Kvalita produktov

Produkty ESETu pravidelne vyhrávajú nespočetné množstvo ocenení. Antivírus NOD32 drží svetový rekord v počte prestížnych ocenení VB100. ESET patrí medzi najlepších jednoducho preto, že jeho produkty sú najlepšie. Efektívna detekcia vírusov, rýchle skenovanie a nenáročnosť na systémové zdroje sú kľúčové pre dobrý antivírusový softvér a ESET už roky ponúka presne to.

3

foto: virusbtn.com

Špičkoví zamestnanci

Kvalitný produkt vyžaduje kvalitných programátorov a ESET si dáva záležať na tom, aby prilákal tých najlepších. Vďaka správnemu výberu a testovaniu špecialistov je spoločnosť schopná udržať sa na čele konkurencie. Minulý rok ESET prekročil magickú hranicu 1000 zamestnancov, koncom tohto roka ich má byť až o 300 viac. Asi polovica z nich pracuje v centrále na Slovensku.

au

foto: modestagroup.org

Orientácia na výskum a vývoj

Asi tretina zamestnancov dnes pôsobí v oblasti výskumu a vývoja. Technologický trh sa mení extrémne rýchlo a je preto dôležité, aby bola spoločnosť pripravená na okamžité zmeny v trendoch a požiadavkách zákazníkov. Minulý rok spoločnosť otvorila výskumné centrum na Fakulte informatika a informačných technológií v Bratislave. Chce tak vychovávať kvalitných absolventov pripravených na prácu vo svetových firmách ako ESET.

10

foto: Archív ESET

Správne načasovanie a prispôsobivosť

ESET začal v dobe, keď pojem antivírus vo svete v podstate neexistoval. Zaplnil tak dieru na trhu a vďaka kvalite a schopnosti adaptovať sa na neustále napredujúce technológie si udržal vedúce miesto na trhu. Dôkazom sú aj mobilné aplikácie, ktoré vyvíja. Trh sa hýbe od osobných počítačov smerom ku smartfónom a ESET nie je pozadu. Aj keď príjem z mobilných aplikácií nie je veľmi veľký, často vedie ku synergickému efektu. Ako povedal pre TREND CEO spoločnosti Richard Marko: „Často by sme nevedeli predať niektoré z väčších licencií bez toho, aby sme mali riešenie pre mobilné zariadenia.“

8

foto: businesswire.com

Dostupnosť na celom svete

Produkty ESETu sú dostupné takmer všade, kde ľudia antivírus potrebujú. Buď priamo od ESETu alebo cez sieť distribútorov a resellerov. Minulý rok začala naplno fungovať pobočka v Austrálií a Kanade. Tento rok bola otvorená pobočka vo Veľkej Británií. Spoločnosť teda postupne posilňuje svoju prítomnosť na kľúčových trhoch. „Trh síce prechádza turbulentnejším obdobím, ako celok rastie slabšie, ale priestor, kam môžeme rásť na úkor konkurencie, je stále dosť veľký.“

maxresdefault

foto: YouTube/ESET

ESET nie je najznámejším slovenským startupovým príbehom len tak náhodou. Spoločnosť je vďaka kvalite a prispôsobivosti novým trendom už takmer 25 rokov na čele svetového trhu. A príklad z jej úspechu si môže zobrať každý z nás.

zdroj titulnej fotografie: YouTube/ESET

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech