Estónsko ponúka svoj premakaný country management celému svetu. Ako zareaguje Slovensko?

  • Estónsko uvoľnilo svoju country management platformu všetkým, vďaka čomu môže každý zapojený národ využívať možnosť elektronických volieb alebo daňového priznania za 3 minúty.
estonia_02
  • Estónsko uvoľnilo svoju country management platformu všetkým, vďaka čomu môže každý zapojený národ využívať možnosť elektronických volieb alebo daňového priznania za 3 minúty.

CountryOS bol vybudovaný v kooperácii Estónska, miestnych podnikateľov a Tallinn Science Park Technopol. Dostupná platforma je presne taká istá, akú používajú v Estónsku. Jednotlivé krajiny a politici sa môžu zaregistrovať na www.countryos.com.

countryOS3

foto: arcticstartup.com

Cena tejto služby bude závisieť od počtu používateľov, potenciál na ušetrenie prostriedkov je tu však obrovský.

Iniciatíva je postavená na inom projekte: e-Residency. Ten je už teraz dostupný na celom svete a pomáha každému, kto túži podnikať nezávisle na lokalite. Vďaka tejto službe si môžeš zaregistrovať spoločnosť online, vykonávať platby, podávať daňové priznanie, podpisovať dokumenty a celkovo manažovať svoju spoločnosť.

„Dnešné spustenie je pre našu malú krajinu obrovským miľníkom. Odteraz je možné pre akúkoľvek krajinu riadiť celý štát v cloude,“ povedal Raido Pikkar, jeden z iniciátorov.

countryOS2

foto: arcticstartup.com

Môže sa tohoto chytiť Slovensko? Bolo by nefér obviňovať novú vládu ešte skôr, ako podnikla prvé kroky. Napriek tomu, že už si o nej môžeš myslieť, čo chceš. Možno budeme pozitívne prekvapení. Na e-government a podobné projekty sú vyčlenené stovky miliónov eur a Estónsko nám teraz ponúka skvelú možnosť nielen ušetriť mnoho z týchto prostriedkov, ešte vďaka tomu ušetriť aj obrovské množstvo času a spustiť „estónsky“ e-government oveľa skôr, než by ktokoľvek vôbec očakával.

Na webovej stránke je dokonca presne vypočítané, koľko bude takýto systém Slovensko stáť. Necelých 60000 eur mesačne pri čiastkach, ktoré naša krajína míňa na úplne nezmyselné a nefunkčné projekty, to znie až nerealisticky. Bolo by šialené takúto príležitosť odmietnuť.

Screen Shot 2016-04-01 at 11.33.35

zdroj: arcticstartup.com, titulná foto: purehacking.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech