EÚ by mala zhabať ruské aktíva a obnoviť za ne Ukrajinu. Slovensko je za

 • Na Ukrajine pravdepodobne zomrelo už toľko vojakov ako počas sovietskej vojny v Afganistane
 • Situáciu u našich východných susedov sledujeme online
russia ukraine
Charkov po bombardovaní, ilustračná snímka., SITA/AP, Felipe Dana
 • Na Ukrajine pravdepodobne zomrelo už toľko vojakov ako počas sovietskej vojny v Afganistane
 • Situáciu u našich východných susedov sledujeme online

Počas prvých troch mesiacov vojny na Ukrajine pravdepodobne zomrel podobný počet ruských vojakov ako počas deväťročnej vojny Sovietskeho zväzu v Afganistane. Uviedlo to britské ministerstvo obrany v najnovšej aktualizácii spravodajských informácií o vojne na Ukrajine.

Vysoký počet obetí počas ofenzívy na Donbase sa dá vysvetliť kombináciou nízkej úrovne taktiky, obmedzeného vzdušného krytia, nedostatku flexibility a prístupu velenia, uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál BBC.

Britské ministerstvo obrany predpovedá, že počet obetí, ktorý rastie, sa stane očividnejší pre ruskú verejnosť a „nespokojnosť s vojnou a ochota vyjadriť to, pravdepodobne stúpnu“. Sovietsky zväz v afganskom konflikte stratil najmenej 15-tisíc vojakov. Vojna v Afganistane sa považuje za jeden z dôvodov, ktoré viedli k rozpadu Sovietskeho zväzu.

Monitorovanie z dňa 23. mája sme už ukončili, naďalej však pokračujeme v sledovaní aktuálneho diania na Ukrajine v novom článku

22:20 EÚ chce zhabať ruské aktíva. Slovensko je za, píše Reuters

Estónsko, Litva, Lotyšsko a Slovensko budú v utorok na stretnutí ministrov financií členských krajín EÚ žiadať zhabanie ruských aktív zmrazených Európskou úniou s cieľom použiť ich na obnovu Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na spoločný list týchto štyroch krajín.

Výraznú časť nákladov na obnovu Ukrajiny, vrátane kompenzácii pre obete ruskej vojenskej agresie, musí pokryť Rusko,“ píšu krajiny v liste, ktorý chcú v utorok predložiť ministrom financií EÚ. Krajiny takisto v liste žiadajú, aby EÚ začala pripravovať nové sankcie voči Moskve.

Ak Rusko neukončí vojenskú agresiu voči Ukrajine, nemali by existovať žiadne hospodárske väzby medzi EÚ a Ruskom,“ píšu krajiny v liste. To podľa nich zaručí, že žiadne z finančných zdrojov, výrobkov a služieb EÚ nebudú prispievať k Ruskej „vojnovej mašinérii“.

Štvorica krajín takisto pripomenula, že EÚ a niektoré podobne zmýšľajúce krajiny už zamrazili aktíva patriace ruským jednotlivcom a spoločnostiam a aj približne 300 miliárd dolárov z rezerv ruskej centrálnej banky.

Európska komisia minulú stredu (18. mája) uviedla, že preverí, či legislatívy EÚ a jednotlivých členských krajín umožňujú zhabať ruské aktíva s cieľom financovať Ukrajinu. Rezervy centrálnej banky však EK nespomenula.

Hovorca EK Christian Wigand upozornil na rozdiel medzi zmrazením a zhabaním aktív a dodal, že vo väčšine členských krajín zhabanie nie je možné. Takisto poukázal na rozdiel medzi aktívami súkromných spoločností a centrálnej banky.

Wigant povedal, že EK tento týždeň predloží návrh, na základe ktorého by porušenie obmedzujúcich opatrení v EÚ bolo posudzované ako trestný čin. Takisto má EK predložiť návrh na zmenu a posilnenie súčasných pravidiel na zhabanie majetku.

Zasadnutie Rady EÚ na úrovni ministrov hospodárstva a financií je na pláne v utorok. Témami rokovania budú hospodárske a finančné následky sankcií zavedených voči Rusku po tom, ako Moskva začala inváziu na Ukrajinu. (TASR)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

22:05 Bizarná predpoveď z Ruska: Toto je dátum, kedy Putin zomrie

Ruský astrológ tvrdí, že vie, kedy ruský prezident Vladimir Putin zomrie. V rozhovore, ktorý je zverejnený na YouTube, astrológ a okultista Andrej Kosmač hovorí, že „poprední astrológovia“ predpovedali dátum Putinovej smrti. Už tento rok v auguste sa má zdravotný stav ruského prezidenta začať zhoršovať a v budúcom roku bude pohreb. Preklad jeho tvrdení priniesol český iDNES.cz.

Dátum úmrtia má prísť po zatmení Slnka na jar 2023. „V auguste sa zdravie Vladimira Putina začne veľmi zhoršovať, čo potvrdzuje veľa faktorov, vrátane jeho horoskopu a tiež solárneho horoskopu. Je to vzácne, že jeho dátum narodenia poznáme na minútu presne. Od augusta do konca októbra začne proces, kedy bude postupne odstavovaný od moci. De iure zostane prezidentom, no de facto všetka moc prejde do rúk kolektívneho riadiaceho orgánu, tzv. Štátnej rady,“ predpovedá astrológ.

Dodal tiež, že Kremeľ sa bude snažiť zdravie a smrť Putina do poslednej chvíle utajiť. Optimistický nebol ani pri otázke, či v Kremli môže dôjsť k prevratu. Rusko totiž podľa neho riadia „Putinove deti“, teda ľudia, ktorých si sám vychoval k absolútnej lojalite.

21:35 Kyjev vydal zatykač na exprezidenta Janukovyča za vlastizradu

Kyjevský súd v pondelok nariadil zatknutie bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča v jeho neprítomnosti na základe obvinenia z vlastizrady. Oznámila to generálna prokuratúra Ukrajiny.

Janukovyč sa mal vlastizrady dopustiť, keď v roku 2010 podpísal s Ruskom dohodu o predĺžení pobytu ruskej Čiernomorskej flotily v prístave Sevastopol na polostrove Krym.
      Ukrajinská generálna prokuratúra oznámila, že súd Janukovyčovo zatknutie nariadil práve z dôvodu tejto dohody, označovanej ako charkovská zmluva. Tá podľa úradu prokurátora Rusku umožnila zvýšiť počet svojich vojakov na Ukrajine a anektovať v roku 2014 Krym.
      Rusko 24. februára tohto roka začalo inváziu na Ukrajinu a Čiernomorskú flotilu použilo na paľbu na ukrajinské ciele, píše Reuters.
      Proruského exprezidenta Janukovyča, ktorý zastával post hlavy štátu od roku 2010, zvrhli prozápadní demonštranti počas protestov na Majdane v roku 2014. Protesty vypukli v krajine po tom, ako Janukovyč odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, ktorá znamenala väčší príklon Ukrajiny na stranu EÚ a zároveň aj odpútanie sa od ruského vplyvu.
      Janukovyč následne ušiel do Ruska. V rodnej krajine ho v roku 2019 odsúdili v neprítomnosti na 13 rokov väzenia za vlastizradu. Janukovyča obvinili, že v marci 2014 poslal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi list, v ktorom ho žiadal o vyslanie ruskej armády a polície, aby obnovili poriadok na Ukrajine. Janukovyč všetky obvinenia odmietol, pripomína Reuters.

20:00 Ukrajinská prokuratúra má na stole až 13 000 prípadov vojnových zločinov

Približne 13.000 prípadov podozrenia z ruských vojnových zločinov sa podľa ukrajinskej generálnej prokurátorky Iryny Venediktovovej v súčasnosti vyšetruje, pričom procesu bude čeliť ďalších 48 ruských vojakov. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Venediktovová to povedala v pondelok na zasadnutí Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Súd v Kyjeve medzitým odsúdil ruského vojaka Vadima Šišimarina na doživotie za zabitie 62-ročného neozbrojeného ukrajinského civilistu Olexandra Šelipova.

Začali sme už takmer 13 000 prípadov, ktoré sú spojené len s vojnovými zločinmi. V tejto kategórii bolo nahlásených (asi) 49 osôb, ktoré sme začali stíhať za vojnové zločiny,“ spresnila Venediktovová.

Ukrajinskí predstavitelia majú podľa nej zoznam približne 600 podozrivých, o ktorých sa predpokladá, že boli zapojení do vojnových zločinov. Dva prípady týkajúce sa troch jednotlivcov už riešili súdy, cituje jej vyjadrenie The Guardian.

Ukrajinská generálna prokurátorka uviedla, že rozsah sťažností na Rusko naznačuje systémovú toleranciu alebo podporu vojnových zločinov proti Ukrajincom. „Všetky dôkazy naznačujú, že ruská vojenská a politická elita sa bezpodmienečne vrátila k brutálnej vojnovej taktike násilia,“ povedala.

Násilnosti zo strany ruských síl, ktoré jej tím zdokumentoval, predstavujú podľa nej „nevýslovnú úmyselnú krutosť a násilie voči civilistom„. „Je to zjavné najmä na územiach v prvej línii vojny, ktorá sa prakticky stala bitúnkom,“ citoval Venediktovovú denník The Guardian.

V dôsledku vojny zahynulo 4600 civilistov vrátane 232 detí, dodal ukrajinská generálna prokurátorka. Zároveň však upozornila, že skutočný počet obetí je pravdepodobne vyšší. (TASR)

19:13 UNHCR: Z Ukrajiny od začiatku vojny ušlo už vyše 6,5 milióna ľudí

Viac než 6,5 milióna ľudí už opustilo Ukrajinu s cieľom ujsť pred vojnou, vyplýva z údajov, ktoré v pondelok zverejnil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Najviac utečencov z Ukrajiny prijalo susedné Poľsko, do ktorého prišlo 3,5 milióna ľudí. Vyše 961.000 utečencov dorazilo do Rumunska, 920.000 do Ruska, 644.000 do Maďarska, 471.000 do Moldavska, 442.316 na Slovensko a 27.300 do Bieloruska, ukazujú údaje UNHCR k 22. máju.

V Nemecku od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu (24. februára) do soboty 21. mája zaregistrovali takmer 780.000 príchodov, z ktorých 98 percent tvorili občania Ukrajiny, uviedlo nemecké ministerstvo vnútra.

Podľa údajov UNHCR sa na Ukrajinu od začiatku vojny vrátili takmer dva milióny ľudí. Nebolo bezprostredne jasné, koľko z nich sa vrátilo natrvalo a koľko z nich stále prichádza a odchádza z Ukrajiny, približuje agentúra DPA.

Iba samotné Poľsko zaznamenalo viac než 1,5 milióna ľudí, ktorí sa vrátili na Ukrajinu, uviedla na sociálnej sieti Twitter poľská pohraničná stráž. Denný počet ľudí, ktorí sa vracajú na Ukrajinu, nedávno presiahol počet osôb, ktoré z tejto krajiny odchádzajú, dodala.

Pred vojnou mala Ukrajina približne 44 miliónov obyvateľov, pripomína DPA. Ďalších osem miliónov ľudí je v súčasnosti v krajine vnútorne vysídlených, upozorňuje Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). V dôsledku vojny na Ukrajine prvýkrát stúpol počet vysídlených ľudí na svete na viac než 100 miliónov, oznámil v pondelok UNHCR. (TASR)

18:55 Rusko eskaluje útok na Donbas

Ruské sily zintenzívňujú bombardovanie oblastí v Donbase na východe Ukrajiny. Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko pre agentúru AP povedal, že v blízkosti Luhanskej oblasti pokračujú ťažké boje a frontová línia je neustále ostreľovaná.

Podľa Kyrylenka mestá Kramatorsk a Slovjansk v Doneckej oblasti stále nie sú pod kontrolou Ruska. Situácia je však podľa neho zložitá. „Frontová línia je neustále pod ostreľovaním,“ podotkol. Kyrylenko poznamenal, že drvivá väčšina obyvateľov už bola evakuovaná. Z viac ako 1,6 milióna ľudí, ktorí žili v regióne pred ruskou inváziou, nezostalo „viac ako 320-tisíc ľudí“. (SITA)

17:50 Putin bol údajne na operácii, ktorá mu zachránila život

Účet General SVR na Telegrame napísal, že ruský prezident Vladimir Putin podstúpil nedávno operáciu, ktorá mu mala zastaviť rakovinu. O Putinovej chorobe sa špekuluje už dlho a dokonca ju má mať už druhý raz. Správy sa však nepodarilo nezávisle overiť, keďže Kremeľ ich nikdy nepotvrdil. Účet na Telegrame tvrdí, že má informácie priamo z Kremľa.

Operácia sa mala konať v noci 17. mája a podľa zdroja bola úspešná. Putin sa však nemá zúčastňovať žiadnych stretnutí. General SVR dokonca tvrdí, že videá z tohto obdobia boli buď nahraté vopred, alebo ich vytvorili pomocou deepfake. Ide o technológiu, ktorou je možné vo videu „prilepiť“ tvár aj hlas vybranej osoby na herca. U nás je známa napríklad deepfake reklama s falošnou Zlaticou Puškárovou.

Putin mal mať rakovinu už v minulosti. Ako uviedol režisér Oliver Stone, ktorý o ňom natáčal dokument, ruský prezident už raz zákernú chorobu porazil. Ruský nezávislý Project Media (v Rusku už zakázaný) napríklad informoval, ako Putina neustále sprevádza nemalý tím lekárov, vrátane chirurga, ktorý sa špecializuje na rakovinu štítnej žľazy.

16:16 Problémy s potravinami sa znásobia, ak sa neotvorí prístav v Odese

Svet čelí „dokonalej búrke v rámci dokonalej búrky“, čo sa týka potravinovej krízy. Ako informuje spravodajský web CNN, povedal to šéf Svetového potravinového programu (WFP) David Beasley.

Podľa neho svet v súčasnosti čelí problémom s cenami potravín, ale pri ťažkostiach s produkciou hnojív a potravín by sme „mohli mať problém s dostupnosťou potravín“. Dodal, že ak sa neotvorí prístav v ukrajinskej Odese, problémy to len znásobí.

Beasley povedal, že dovedna 49 miliónom ľudí v 43 krajinách sveta hrozí hladomor. Svet môže v dôsledku toho čeliť destabilizácii a masovej migrácii. Zdôraznil, že tento týždeň sa na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose nachádza dostatok svetových lídrov, ktorí by mohli prispieť k ukončeniu svetového hladu. (SITA) 

15:49 YouTube odstránil viac ako 70 000 videí súvisiacich s inváziou na Ukrajinu

Najväčší internetový server na zdieľanie videosúborov, YouTube, zo svojej webstránky stiahol viac ako 70.000 videí a 9000 kanálov súvisiacich s vojnou na Ukrajine za porušovanie pravidiel obsahu. Odstránil aj videá, v ktorých sa ruská invázia označovala za „oslobodzovaciu operáciu“. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Platforma YouTube sa v Rusku teší veľkej popularite, kde na rozdiel od svojich iných amerických náprotivkov nebola zakázaná. Rusko jej fungovanie nepozastavilo ani po tom, čo zakročila proti prokremeľskému obsahu, ktorý porušoval jej pravidlá – popieranie či zľahčovanie invázie.

YouTube po začiatku vojny na Ukrajine celosvetovo zablokoval prístup na všetky kanály spájané s ruskými médiami financovanými štátom, ako aj niekoľko ďalších kanálov vrátane účtu prokremeľského novinára Vladimira Soloviova.

Spravodajský kanál YouTube, ktorý pokrýva udalosti na Ukrajine, však má len z tejto krajiny viac ako 40 miliónov videní.  „Našou najdôležitejšou úlohou je zabezpečiť, aby ľudia, ktorí hľadajú informácie, našli presné, kvalitné a overené údaje,“ povedal vedúci produktového oddelenia Neal Mohan.

Hoci YouTube neposkytol podrobnosti o videách a kanáloch, ktoré boli z jeho webstránky odstránené, Mohan vysvetlil, že väčšina z nich obsahovala ruskú propagandu.

V Rusku má YouTube viac ako 90 miliónov používateľov. Podľa Mohana je dôležité, aby platforma v tejto krajine naďalej fungovala, lebo „je miestom, kde môžu ruskí občania získať necenzurované informácie o dianí na Ukrajine„. (TASR)

SLEDUJEME ONLINE:

15:28 Hanbím sa za Rusko. Popredný ruský diplomat odstúpil z funkcie

Dlhoročný ruský diplomat Boris Bondarev, ktorý pôsobil v ruskej misii pri Úrade OSN v Ženeve, rezignoval na svoju funkciu. Oznámil to v otvorenom liste, v ktorom kritizoval „agresívnu vojnu, ktorú rozpútal prezident Vladimir Putin na Ukrajine„. V liste tiež uviedol, že sa „hanbí za svoju krajinu„. Ako prvá o tom v pondelok informovala mimovládna organizácia UN Watch. Správu následne prevzala agentúra AP, podľa ktorej ide o najvyššie postaveného ruského diplomata, ktorý odsúdil ruskú inváziu. (TASR)

15:07 Lukašenko: Západ chce rozštvrtiť Ukrajinu

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko obvinil Západ, že sa pokúša rozštvrtiť Ukrajinu. Počas návštevy ruského letoviska Soči, kde sa stretáva s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, tiež vyhlásil, že sa Poľsko snaží zmocniť západu Ukrajiny. Zároveň naznačil, že Kyjiv bude musieť nakoniec požiadať o pomoc Bielorusko a Rusko, aby zabránil tomuto prepadnutiu. Pre svoje tvrdenia však neposkytol žiadne dôkazy, upozorňuje spravodajský portál BBC.

Putin sa na spoločnej tlačovej konferencii sústredil na ruskú snahu prinútiť zahraničné spoločnosti platiť v rubľoch pri nákupe ruského exportu. To podľa jeho slov posilní ruskú menu. (SITA)

14:14 Zelenskyj prezradil, koľko peňazí potrebuje Ukrajina na obnovu

Ukrajina potrebuje na obnovu najmenej päť miliárd dolárov mesačne. Vo virtuálnom prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose to v pondelok povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident Ukrajiny zároveň uviedol, že by bolo možné zachrániť desaťtisíce životov, „ak by sme 100 percent našich potrieb dostali hneď vo februári“.

Zelenskyj ďalej konštatoval, že Rusko blokuje vývoz nevyhnutných dodávok potravín, ako sú pšenica a slnečnicový olej, z ukrajinských prístavov. Ak sa tieto dodávky nedostanú na trh, svet by mohol v najbližších desiatich až dvanástich mesiacoch čeliť problému s dostupnosťou potravín a „bude to peklo na zemi“, povedal v Davose pre tlačovú agentúru The Associated Press výkonný riaditeľ Svetového ekonomického programu OSN David Beasley. Vyzval preto na znovuotvorenie prístavov a dodal, že farmári na Ukrajine „pestujú dostatok potravín na nakŕmenie 400 miliónov ľudí“. SITA)

14:01 To Západ môže za potravinovú krízu, hlási Rusko

Krajiny Západu vyvolali globálnu potravinovú krízu, keď na Rusko uvalili najsilnejšie sankcie v modernej histórii. Povedal to hovorca Kremľa Dmitrj Peskov, podľa ktorého Rusko nie je zdrojom problému, pretože bolo „vždy pomerne spoľahlivým vývozcom obilia“. „Zdrojom problému, ktorý vedie k svetovému hladu, sú tí, čo na nás uvalili sankcie a sankcie samotné,“ vyhlásil podľa spravodajského portálu Sky News Peskov.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres minulý týždeň povedal, že je v intenzívnom kontakte s Ruskom, Ukrajinou, Tureckom, USA a Európskou úniou v rámci úsilia o obnovenie vývozu obilia z Ukrajiny v čase zhoršujúcej sa potravinovej krízy. Ruský prezident Vladimir Putin podľa Kremľa súhlasil s posudkom OSN, že svet čelí potravinovej kríze, ktorá by mohla spôsobiť hladomor.

Rusko a Ukrajina spolu produkujú takmer tretinu celosvetových dodávok pšenice. Ukrajina je tiež významným vývozcom kukurice, jačmeňa, slnečnicového a repkového oleja, zatiaľ čo Rusko a Bielorusko, na ktoré sú tiež uvalené sankcie, sú zodpovedné za viac ako 40 percent globálneho exportu uhličitanu draselného, ktorý poskytuje živiny pre plodiny. Podľa OSN sa 36 krajín vo svete spolieha na Rusko a Ukrajinu s viac ako polovicou ich dovozu pšenice, pričom sú medzi nimi jedny z najchudobnejších štátov ako Jemen, Libanon, Sýria, Somálsko a Konžská demokratická republika. (SITA)

13:22 Putin prežil dva neúspešné atentáty, tvrdí ukrajinský dôstojník

Na ruského prezidenta Vladimira Putina bol v začiatkoch vojny na Ukrajine spáchaný atentát. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyryla Budanova.

Nedávno sa podľa neho uskutočnil druhý pokus o zlikvidovanie Putina. „Je to neverejná informácia. Absolútne neúspešný pokus, ale naozaj sa uskutočnil. Bolo to asi pred dvoma mesiacmi,“ citoval spomenutý web útržok z rozhovoru s Budanovom, ktorý by mali čoskoro zverejniť. (SITA)

13:00 Jakub Pohle z Ukrajiny: Na mieste, kde ruský šrapnel trafil do hlavy dieťa, som sa rozreval

„Viete, vraj bratský národ. Aký je Moskaľ brat? Veď nás chcú vyvraždiť stáročia, smejú sa, že sme Chocholi. Najprv Cári, potom Lenin, potom Stalin, teraz Putin. Stále to isté a Ukrajina tu stále je. Na hovno bratia. Ja už Rusku nepoviem inak ako hovno. Veľké Rusko, k**va, ale potom kradnú práčky a psie búdy.“

12:43 Ruského vojaka Šišimarina odsúdili na doživotie

Ukrajinský súd odsúdil v pondelok ruského vojaka Vadima Šišimarina na doživotie. Šišimarin bol obvinený z vojnového zločinu zabitia neozbrojeného civilistu. TASR správu prevzala z agentúry Reuters a zo stanice BBC.

Hoci podľa sudcu Serhija Ahafonova, ktorý vyniesol verdikt, Šišimarin spolupracoval s vyšetrovateľmi a vyjadril ľútosť nad svojimi činmi, súd nemohol akceptovať jeho vyhlásenie, že obeť nechcel zabiť, keď na ňu vystrelil, píše The Guardian.

Odsúdený Vadim Šišimarin 28. februára usmrtil 62-ročného Olexandra Šelipova v obci Čupachivka ležiacej v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Stalo sa tak v situácii, keď spoločne s ďalšími príslušníkmi ruskej tankovej jednotky, porazenej ukrajinskou armádou, utekal na ukradnutom aute.

V Čupachivke zbadal muža s mobilným telefónom a dostal rozkaz ho zastreliť, aby skupinu Rusov na úteku nenahlásil ukrajinským úradom. Muž postrelený do hlavy zomrel na mieste, len niekoľko desiatok metrov od svojho domu. K svojmu činu sa priznal vo videu zverejnenom ukrajinskou bezpečnostnou službou (SBU). „Dostal som rozkaz strieľať. Vystrelil som naňho jednu (guľku). Padol. A pokračovali sme ďalej,“ povedal Šišimarin vo videu.

Šišimarin sa stal prvým príslušníkom ruských inváznych vojsk súdeným za zločiny spáchané na území Ukrajiny. „Priznávam svoju vinu… žiadam vás o odpustenie,“ povedal Šišimarin vo štvrtok na súde v Kyjeve vdove po usmrtenom civilistovi Kateryne Šelipovovej.

9:30 Ukrajinci zničili najväčší mínomet na svete. Jeho pozíciu vedeli vďaka ruskej propagande

Ukrajinská armáda hlási ďalší úspech. Zničila najväčší mínomet na svete 2S4, ide o jeho prvé zničenie v histórii. Dopomohli k tomu samotní Rusi.

9:00 Rusi zámerne ničia mestá, pri Severodonecku uplatňujú taktiku spálenej zeme

Ruské jednotky pokračujú v útokoch na mesto Severodoneck na východe Ukrajiny, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Dodal, že ruské jednotky sa „zámerne snažia zničiť mesto“ a „uplatňujú prístup spálenej zeme“.

8:54 Ukrajinský parlament zakázal ruské vojnové symboly

Verchovna Rada zakázala symboly Z a V, ktoré Rusko používa na propagáciu vojny. Prezident Volodymyr Zelenskyj však vyzval na ich povolenie na vzdelávacie alebo historické účely.

 

8:15 Ruská armáda sústredí svoje sily pri Severodonecku a zo severného smeru chystá ďalší útok na Slovjansk, píše v hlásení ukrajinský generálny štáb

„Ruské sily sa pravdepodobne snažia otvoriť novú postupovú líniu na sever od Popasny, aby dokončili obkľúčenie Severodonecka a zároveň jazdili na západ smerom k Bakhmutu, aj keď je nepravdepodobné, že by ruské sily boli schopné plne zásobovať obe postupové línie súčasne,“ uviedol inštitút. Rusko sa snaží dobyť Severodoneck, keďže ide o poslednú baštu Luhanskej oblasti.

7:50 Vojna na Ukrajine vyhnala z domovov viac ako 8 miliónov ľudí

Nové prekvapivé údaje OSN ukazujú, že vojna na Ukrajine vyhnala z domovov viac ako 8 miliónov ľudí a odhaľujú, že bolo zaznamenaných viac ako 6 miliónov utečencov z Ukrajiny.

Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) prekročil počet ľudí, ktorí boli nútení utiecť pred konfliktmi, násilím, porušovaním ľudských práv a prenasledovaním po celom svete, prvýkrát v histórii hranici 100 miliónov, čo bolo spôsobené konfliktom na Ukrajine a ďalšími smrtiacimi vojnami.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Володимир Зеленський (@zelenskiy_official)

7:00 Johnson napísal otvorený list ukrajinským deťom

Britský premiér Boris Johnson v otvorenom liste ocenil odvahu a silu ukrajinských detí tvárou v tvár ruskej invázii a vyjadril presvedčenie, že Ukrajina zvíťazí. List v noci na dnešok zverejnila Johnsonova kancelária. Informuje The Independent.

„Od začiatku invázie boli mnohí z vás prinútení opustiť svoje domovy. Opustiť rodiny, priateľov, miláčikov, hračky a všetko povedomé, a hľadať útočisko v staniciach metra, ďalekých mestách alebo v iných krajinách. Neviem si predstaviť, aký ťažký bol pre vás tento rok,“ napísal Johnson.

Boris Johnson
zdroj: TASR via AP Photo/Jon Super

„Keď ma váš prezident minulý mesiac previedol po Kyjeve, veľmi ma zarmútila absencia detí a mladých ľudí v parkoch a uliciach,“ uviedol britský premiér. „Mnohí z vás videli alebo zažili veci, ktoré by žiadne dieťa zažiť nemalo. Napriek tomu nás ukrajinské deti každý deň učia, čo to znamená byť silný a dôstojný, ísť so vztýčenou hlavou aj v tých najťažších časoch. Neviem si predstaviť lepší vzor pre deti a dospelých,“ poznamenal s tým, že ukrajinské deti by mali byť hrdé na svoju krajinu, na svojich rodičov, na svoje rodiny, na vojakov a predovšetkým seba.

PREHĽAD SPRÁV:

 • Ukrajina predĺžila o ďalších 90 dní stanné právo, ktoré v krajine vyhlásili koncom februára. Parlament v Kyjeve v súvislosti s ruskou inváziou v nedeľu odhlasoval aj predĺženie všeobecnej mobilizácie rovnako do 23. augusta.
 • Ukrajina nevstúpi do Európskej únie skôr ako o „15 až 20 rokov“, vyhlásil v nedeľu štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Clément Beaune.
 • Starosta juhoukrajinského okupovaného mesta Enerhodar Andrij Ševčuk, ktorý bol do funkcie dosadený Ruskom, utrpel v nedeľu vážne zranenia pri výbuchu. Uviedol to Ukrajinou uznaný starosta Enerhodaru Dmytro Orlov a tiež ruské médiá.
 • Návštevníci koncertu v ruskom meste Petrohrad spôsobili rozruch skandovaním protivojnových hesiel. V nedeľu o tom informovala tlačová agentúra DPA. Mnohí užívatelia zverejnili cez víkend na sociálnych sieťach krátke video zachytávajúce stovky ľudí pred pódiom, ako znova a znova skandujú „Zasr*** vojna! Zasr*** vojna!“
 • Poslanec ukrajinskej vládnucej strany v nedeľu povedal, že Zelenskyj plánuje predložiť do ukrajinského parlamentu návrh zákona o poskytnutí špeciálneho štatútu poľským občanom na Ukrajine, píše Reuters. Poľský parlament v marci schválil návrh zákona na legalizáciu a zjednodušenie pobytu ukrajinských utečencov. 
 • Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, no iniciatívu na ich obnovenie musí prejaviť Kyjev. Povedal to v nedeľu poradca ruského prezidenta Vladimir Medinskij. 
 • Členka ruskej punk-rockvej skupiny Pussy Riot a kritička Kremľa Lucia Steinová, ktorá koncom marca ušla z Moskvy a potom do Litvy, povedala v nedeľu pre britskú stanicu Sky News, prečo jej krajania Rusi podporujú vojnu na Ukrajine – na príčine je podľa nej masívna propaganda šírená v médiách.

 

 

Zdroje: TASR, SITA, BBC, The Independent

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá