Európa je fatálne zraniteľná: Nemecko má muníciu na dva dni boja, takto sú na tom ostatné krajiny

  • Vojna na Ukrajine a podceňovanie stavu v minulosti vyčerpali európske muničné sklady
  • Podľa médií by Bundeswehr vydržal bojovať maximálne dva dni
Nemecká armáda Bundeswehr
DVISHUB/U.S. Army photo by Michele Wiencek
  • Vojna na Ukrajine a podceňovanie stavu v minulosti vyčerpali európske muničné sklady
  • Podľa médií by Bundeswehr vydržal bojovať maximálne dva dni

Nemeckou odbornou i laickou verejnosťou nedávno otriasol fakt, že nemecká spolková armáda Bundeswehr má mať zásoby munície, ktoré by vystačili na niekoľko hodín bojov, maximálne však na dva dni.

Podľa top diplomata Európskej únie Josepa Borrella je situácia podobná v mnohých európskych krajinách. Ich sklady taktiež zívajú prázdnotou, môže trvať roky, kým sa podaria zaplniť.

Politici a obranný priemysel sa navzájom obviňujú 

Nemecký problém s muníciou sa na svetlo sveta dostal už minulý mesiac. Die Welt uvádza, že informácie sú oficiálne tajné. Bundeswehr nezverejňuje stav svojej munície. Médiá sa ale opierali o zdroje z armády, ktoré tvrdia, že v závislosti od situácie a od typu munície by vydržala zásoba len niekoľko hodín alebo maximálne dva dni.

Napriek sľubom spolkovej vlády, ktorá vyčlenila balíček 100 miliárd eur na obranu, nemalo dôjsť k navýšeniu objednávok munície. V Nemecku sa okamžite rozpútala bitka s cieľom určiť vinníka, ktorý za vzniknutú situáciu môže.

Spolková vláda a hlavne sociálnodemokratická strana SPD vinili bývalú vládu a nemecký zbrojársky priemysel, ten zas vinil súčasnú vládu.

„Je to dlhodobý plán, nie rýchle, hektické PR vyhlásenia,“ cituje kancelára Olafa Scholza Financial Times. „Chceme zabezpečiť, aby sme objednávali správne veci a aby Bundeswehr bol vybavený tak, aby fungoval ďalšie desaťročia.“

Scholz svojimi slovami reagoval na poslanca Kresťanskodemokratickej únie CDU/CSU Friedricha Merza, ktorý kancelára obvinil z porušenia svojho sľubu.

Analytici sa zhodujú, že za aktuálnym stavom Bundeswehru nie je len súčasná vláda Olafa Scholza, ale aj tie predchádzajúce.

 „Za posledných 16 rokov, keď bola CDU pri moci, veci neboli iné,“ vysvetlil vojenský analytik Rafael Loss pre portál Deutsche Welle. „Je smiešne vidieť, ako sa SPD a CDU navzájom obviňujú zo smutného stavu nemeckých ozbrojených síl, ale myslím si, že obe majú približne rovnakú vinu.“

Nemecko potrebuje 15-krát viac munície, ako má 

Portál uvádza, že nemeckej spolkovej armáde chýba nielen munícia, ale aj ostatné vybavenie, ako napríklad termobielizeň do zimných mesiacov. Všetko, od nábojníc po ponožky, musí armáda zakúpiť obstarávaním.

Nemecký obranný priemysel upozorňuje, že krátko po ruskej invázii začal zvyšovať svoje kapacity, ale môže trvať roky, kým naplní požiadavky nemeckej spolkovej vlády a iných európskych subjektov.

Navyše munícia pre členské krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) musí spĺňať prísne kritériá. Napríklad klimatický rozsah, v ktorom musí munícia fungovať, v rozsahu od mínus 54 stupňov do plus 52 stupňov Celzia. V prípade Bundeswehru však skúsenosti zo zahraničných misií ako Afganistan či Mali ukázali, že táto horná hranica nie je dostatočná. Požaduje fungovanie pri 63 stupňoch Celzia.

K vyprázdneniu nemeckých skladov okrem minulosti prispela aj vojna na Ukrajine. Loss uvádza, že ak chce Nemecko pokračovať v posielaní zásielok na Ukrajine a zároveň mať dostatok aj doma, potrebuje o 15-krát viac munície.

Ukrajinské delostrelectvo: Nebojuje len Zuzana. Zapojené sú viaceré kusy vyrobené v SR (časť 2)

Borrell varuje, že Európa má prázdne sklady 

Prázdne muničné sklady ale nie sú len problém Nemecka, upozorňuje top diplomat Európskej únie Josep Borrell.

„Vojna na Ukrajine bola pre mnohých z nás brutálnym budíčkom,“ cituje Borrella Euronews.

„Po celé roky sme nedostatočne investovali, a to znamenalo, že naše zásoby sa rýchlo vyčerpali, pretože ich poskytujeme Ukrajine,“ povedal.

Josep Borrell
zdroj: Flickr/ Ministerio de Asuntos Exteriores

„Keď poskytujeme vojenskú podporu Ukrajine, táto vojenská podpora nepochádza z továrne, (pochádza) zo zásob, armádnych zásob. A každý súhlasí, že tieto zásoby sa rýchlo vyčerpali, pretože boli takmer prázdne.“

Borrell varuje, že s týmto stavom čím skôr popasovať a Európa musí zvýšiť svoje kapacity. Jednotlivé štáty vyzýva, aby nakupovali zbrane a muníciu spoločne.

„Niektoré členské štáty majú veľmi konkrétne zámery zúčastniť sa na spoločných obstarávaniach. Tieto zámery sa však musia rýchlo pretaviť do akvizičných objednávok,“ uviedol Borrell.

Zdroje: Die Welt, Financial Times, Deutsche Welle, Euronews.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá