Europarlament chce reguláciu umelej inteligencie: Jasné stanovisko zaujali aj slovenskí europoslanci

  • EP prijal rokovaciu pozíciu k Aktu o umelej inteligencii
  • Cieľom je stanoviť pravidlá pre prevádzkovateľov AI v závislosti od rizika
Europarlament chce reguláciu umelej inteligencie
Plenárne zasadnutie EP - Hlasovanie, Pixabay/ geralt EP/ Mathieu CUGNOT
  • EP prijal rokovaciu pozíciu k Aktu o umelej inteligencii
  • Cieľom je stanoviť pravidlá pre prevádzkovateľov AI v závislosti od rizika

Európsky parlament v stredu (14. 6.) prijal svoju rokovaciu pozíciu k Aktu o umelej inteligencii pred rokovaniami s členskými štátmi EÚ o konečnej podobe zákona. Za reguláciu umelej inteligencie hlasovala väčšina slovenských europoslancov.

Pravidlá by mali zabezpečiť, aby umelá inteligencia vyvinutá a používaná v Európe bola plne v súlade s právami a hodnotami EÚ vrátane ľudského dohľadu, bezpečnosti, súkromia či transparentnosti.

Cieľom regulácie je určiť presné pravidlá, ako by umelá inteligencia mala fungovať, pričom pravidlá by mali stanoviť povinnosti pre poskytovateľov a operátorov umelej inteligencie v závislosti od úrovne rizika, ktoré umelá inteligencia môže predstavovať.

„Umelá inteligencia môže byť dobrý sluha. Je preto dôležité, aby sme jej spoločenský prínos naplno využili a zároveň sa chránili pred jej možnými úskaliami a rizikami,“ povedal slovenský europoslanec Vladimír Bilčík za Demokratov z frakcie EPP.

Poslanci reguláciu tiež rozšírili o zákaz používania umelej inteligencie spôsobom, ktorý narúša súkromie a je diskriminačný. Sú to napríklad systémy diaľkovej biometrickej identifikácie v reálnom čase, systémy biometrickej kategorizácie podľa citlivých údajov, ako je pohlavie, rasa, náboženstvo či etnický pôvod, systémy rozpoznávania emócií v oblasti presadzovania práva a podobne, informuje TASR.

Hádky vo výbore

Debaty v parlamentnom výbore prebiehali do poslednej minúty, pretože poslanci sa nevedeli zhodnúť na určení hranice aplikácií umelej inteligencie, ktoré by mali byť zakázané.

Podľa portálu Euractiv bola najspornejším bodom biometrická identifikácia na diaľku, totiž progresívni a liberálni europoslanci sa snažili zakázať túto funkciu a povoliť ju len na následné vyšetrovanie závažných trestných činov.

Naopak EPP sa pokúšala presadiť výnimky zo zákazu ich použitia v reálnom čase pre mimoriadne situácie, ako sú teroristické incidenty alebo nezvestné osoby, avšak táto ich snaha koniec zlyhala.

Podľa slovenského europoslanca Ivana Štefanca musí mať umelá inteligencia nad sebou ľudský dohľad a podliehať pravidlám, ktoré sú v súlade s európskymi hodnotami ochrany súkromia. „Vzhľadom na to, že ide o historický míľnik prvých pravidiel pre umelú inteligenciu, tieto pravidlá majú potenciál ovplyvniť používanie umelej inteligencie na celom svete,“ povedal.

Väčšia transparentnosť

Generatívne systémy umelej inteligencie založené na modeloch, ako napríklad ChatGPT, budú podľa nových pravidiel musieť spĺňať požiadavky na transparentnosť a poskytnúť záruky proti vytváraniu nezákonného obsahu, ako to uvádza stránka Európskeho parlamentu.

To by taktiež znamenalo informovať verejnosť o tom, či bol obsah vytvorený umelou inteligenciou a pomáhať tiež takzvané deepfake videá a obrázky.

Zverejňovať sa budú musieť aj podrobné súhrny údajov chránených autorským právom, ktoré sa použili na trénovanie týchto systémov.

„Pre fungovanie umelej inteligencie potrebujeme pravidlá. EÚ bude prvá, kto také pravidlá prijme, a preto sa na nás teraz díva celý svet,“ povedala europoslankyňa a predsedníčka strany Jablko Lucia Ďuriš Nicholsonová z frakcie Renew Europe.

Zdroje: Európsky parlament, TASR, Euractiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá