Europoslanec Hojsík: V tele mi našli toxickú látku. Je v produktoch, ktoré často používajú aj Slováci

Martin Hojsík je zamračený
TASR/Jaroslav Novák

Autor komentáru je europoslancom za Progresívne Slovensko.

Dlhé roky pred vstupom do politiky som sa ako environmentálny expert venoval rôznym typom znečistenia, ktoré ako ľudstvo vytvárame a rozširujeme doslova po celej planéte. Od dna oceánov po vrchol Mount Everestu. Naše „úsilie“ je v tomto naozaj globálne a, žiaľ, nesmierne efektívne.

Toxická látka

Nemalo by nás preto príliš prekvapiť, ak zistíme, že toto znečistenie zasiahlo aj nás samých. Minimálne od tohto roku mám v rukách dôkaz, že sa to týka aj mňa osobne. Bol som súčasťou skupiny europoslankýň a europoslancov, ktorí sa nechali dobrovoľne otestovať na prítomnosť toxických látok v našich telách. Zistenie, že mám v tele látku s názvom Bisfenol A (BPA), ma popravde neprekvapilo, no neberiem to na ľahkú váhu. A prečo je to vlastne problém?

BPA bol v Európskej únii klasifikovaný ako látka toxická pre reprodukciu a bol identifikovaný ako endokrinný disruptor narúšajúci náš hormonálny systém. Bisfenol A taktiež spôsobuje senzibilizáciu pokožky, pričom viaceré epidemiologické štúdie zistili súvislosť medzi vyššou expozíciou BPA a nepriaznivými účinkami na reprodukciu, vývoj a metabolické funkcie.

Ukazuje sa napríklad aj zásadný súvis medzi nadváhou a množstvom BPA v tele. Štúdie hovoria aj o spojitosti so vznikom cukrovky či dokonca rakoviny. Keďže sa problematike Bisfenolu A venujem dlhé roky, mám viac ako približnú predstavu, v akých produktoch sa nachádza. Aj preto som sa rozhodol pustiť do testovania, ktoré by sa nanovo pozrelo na niektoré vybrané produkty.

Veci, ktoré používame

Obvyklí podozriví (menovite konzervy s potravinami) vyšli v tomto teste dobre, teda ak sa pozeráme výlučne na Bisfenol A, prítomnosť iných nebezpečných chemikálií sme netestovali. Väčšiu pozornosť sme sústredili na textilné výrobky, konkrétne 14 detských ponožiek, 3 dámske pančuchové nohavice a 2 ks dámskeho športového oblečenia (vrátane športovej podprsenky). 12 z 19 textilných výrobkov obsahovalo Bisfenol A, vrátane výrobkov určených deťom.

Problémov týchto produktov je, že prichádzajú do kontaktu s kožou a často s oblasťami, kde sa človek výrazne potí. To môže zvýšiť príjem množstva BPA z daného produktu. A to je problém. Jeho vypuklosť dobre dokumentuje rozhodnutie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý prehodnotil riziko vystavenia a toxicity Bisfenolu A a oproti záverom z roku 2015 znížil tolerovateľný denný príjem BPA stotisícnásobne!

Áno, čítate správne, jednotka a za ňou päť núl. Smutnou realitou je, že predajcovia neporušujú žiadne predpisy, ak produkty s Bisfenolom A ponúkajú kupujúcim. Slovenská a európska legislatíva sú jednoducho nedostatočné a je najvyšší čas ich zmeniť. Spotrebitelia sa totiž nevedia vyhnúť týmto produktom bez toho, aby ich testovali, a to je, samozrejme, nemysliteľné. Preto sú potrebné legislatívne zmeny. A na tie treba politikov, aby zmenili pravidlá a obmedzili používanie toxických látok. Pretože stále platí, že zodpovednosť leží na pleciach štátu, nie ľudí.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá