Európska komisia zakázala zamestnancom obľúbenú sociálnu sieť. Neverí jej

  • Európska komisia zakázala používanie TikToku svojim zamestnancom
  • Nasleduje tak kroky USA
  • V Európe majú vyrásť dve dátové centrá
ek tiktok
Na snímke vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Vladimír Šucha, TASR/Pavel Neubauer, Unsplash/May Gauthier
  • Európska komisia zakázala používanie TikToku svojim zamestnancom
  • Nasleduje tak kroky USA
  • V Európe majú vyrásť dve dátové centrá

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že sa z bezpečnostných dôvodov rozhodla pozastaviť používanie čínskej aplikácie TikTok na svojich zariadeniach i osobných komunikačných zariadeniach, ktoré majú zaregistrované zamestnanci eurokomisie. Informuje o tom spravodajca TASR.

Obavy eurokomisie

Exekutíva EÚ vysvetlila, že cieľom opatrenia je chrániť zamestnancov a inštitúciu ako takú pred kybernetickými bezpečnostnými hrozbami a krokmi, ktoré možno využiť na kybernetické útoky proti eurokomisii.

Podľa tlačovej správy bude EK neustále sledovať aj vývoj v oblasti bezpečnosti iných platforiem sociálnych médií. Opatrenie je v súlade s prísnou vnútornou politikou eurokomisie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá sa týka používania mobilných zariadení na komunikáciu súvisiacu s prácou pre túto inštitúciu.

Štvrtkové rozhodnutie EK dopĺňa jej dlhodobé odporúčania pre zamestnancov, aby pri využívaní platforiem sociálnych médií uplatňovali najlepšie osvedčené postupy a aby počas každodennej práce udržiavali vysokú úroveň informovanosti o kybernetickej bezpečnosti.

Podľa informácií spravodajského servera Euractiv boli všetci funkcionári a zamestnanci eurokomisie vyzvaní, aby si odinštalovali túto aplikáciu najneskôr do 15. marca.

Komisia spresnila, že chce zabezpečiť, aby jej zamestnanci boli dobre chránení pred rastúcimi kybernetickými hrozbami a incidentmi, a preto je jej povinnosťou čo najskôr reagovať na možné kybernetické výstrahy.

TikTok nesúhlasí

Platforma TikTok v reakcii označila rozhodnutie EK za neprimerané. „Sme sklamaní nad týmto rozhodnutím, ktoré považujeme za chybné a založené na falošných predstavách,“ uviedol hovorca TikToku v oficiálnom vyhlásení.

Eurokomisia dlhodobo zameriava svoju pozornosť na TikTok a ďalšie technologické spoločnosti. V januári do Bruselu zavítal generálny riaditeľ čínskej spoločnosti Čou Šou-c‘, ktorému EK pohrozila zákazom používania tejto sociálnej siete v EÚ, ak nezabráni neplnoletým užívateľom v prístupe k „potenciálne smrteľným videám“ i prenosu užívateľských údajov do tretích krajín.

tiktok video
zdroj: Unsplash/Amanda Vick

Európska komisia ide štvrtkovým rozhodnutím v stopách Spojených štátov, kde Kongres už voleným predstaviteľom a ich zamestnancom zakázal inštalovať aplikáciu TikTok na úradne používané mobilné telefóny.

Rozrastá sa do Európy

Správa o zákaze prichádza po tom, čo TikTok oznámil, že v Európe plánuje vybudovať dve dátové centrá. To však v jeho používateľoch vyvolalo obavy. TikTok sa však snaží presvedčiť jednotlivé vlády a regulačné orgány, že na osobné údaje používateľov nebude mať dosah ani čínska vláda, ani žiaden subjekt napojený na Peking.

„Sme v pokročilej fáze finalizácie plánovania druhého dátového centra v Írsku,“ uviedol generálny riaditeľ TikToku pre Európu Rich Waterworth. Potvrdil aj zriadenie ďalšieho centra, o ktorom sociálna sieť informovala už vlani, ako aj rokovania o výstavbe potenciálneho tretieho európskeho centra.

tiktok logo
zdroj: TASR/AP/Martin Meissner

Sieť TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, v piatok zároveň vyhlásila, že v Európe túto populárnu platformu na zdieľanie krátkych videí využívalo od vlaňajšieho augusta do januára 2023 mesačne priemerne 125 miliónov aktívnych používateľov.

V súlade so Zákonom o digitálnych službách (DSA) tak spadá do prísnejšie kontrolovanej kategórie sociálnych sietí. DSA totiž zaväzuje platformy s viac ako 45 miliónmi používateľov k vykonávaniu nezávislých auditov a rizikového manažmentu. Tieto platformy musia poskytovať svoje údaje príslušným úradom a prijať etický kódex.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá