Európska únia zvažuje razantný krok, ako zabrániť šíreniu teroristickej propagandy prostredníctvom technologických firiem

  • Európska únia plánuje tvrdšie opatrenia proti teroristickému obsahu na sociálnych sieťach
  • Zvažuje, že bude sociálne siete pokutovať, ak obsah nestihnú siahnuť do hodiny od zverejnenia
  • Podľa EÚ sú najkritickejšie práve prvé hodiny od zverejnenia
42098322520_0edf1cfff8_h
TeaMeister
  • Európska únia plánuje tvrdšie opatrenia proti teroristickému obsahu na sociálnych sieťach
  • Zvažuje, že bude sociálne siete pokutovať, ak obsah nestihnú siahnuť do hodiny od zverejnenia
  • Podľa EÚ sú najkritickejšie práve prvé hodiny od zverejnenia

Európska únia sa s teroristickou propagandou nepára. Momentálne chce podniknúť prísne kroky na to, aby sa takáto propaganda nešírila medzi ľudí cez sociálne siete. V tomto prípade by mali Facebook, Youtube a iné známe či menej známe sociálne siete zbystriť pozornosť.

Zmazať do 60 minút inak platíš pokutu

Ešte v marci tohto roka Európska komisia riešila problém odporúčaním pre technologické firmy, ako riešiť teroristický a iný nezákonný obsah. Odporúčanie, s ktorým prišla komisia, bolo aplikovateľné na akýkoľvek nelegálny obsah. Medzi takýto obsah patrí aj teroristická propaganda, sexuálne zneužívanie detí, porušovanie autorských práv a obsah, ktorý podnecuje nenávisť a násilie. Odporúčania tiež špecifikujú jasnejšie postupy, efektívnejšie využitie nástrojov a prísnejšie bezpečnostné opatrenia vrátane kontrolovanie obsahu odborníkmi alebo programom.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Eoghan OLionnain

Teraz sa však európske orgány rozhodli pritvrdiť a z odporúčania spraviť zákon. Komisia chce tieto odporúčania pretaviť do legálne záväzného zákona, ktorého návrh momentálne pripravuje. Rozdiel bude tkvieť najme v tom, že firmy budú právne postihnuteľné, ak tieto pravidlá nebudú dodržiavať. Následkom sú hlavne peňažné pokuty.

Online platformy bez terorizmu sú prioritou

Po teroristických útokoch v Paríži, Londýne či Berlíne sa Európska únia sústredila na to, aby sa internetom nešírila teroristická propaganda. Niektoré americké firmy reagovali tým, že zvýšili automatizovanú a ľudskú moderáciu obsahu, ale stále to nie je dostačujúce, hlavne na stránkach, kde miliardy používateľov denne pridávajú obsah. Je to prvý krok, ale EÚ sa dožaduje rýchlejších reakcií.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: EU2017EE Estonian PresidencyFollow

Všetko sú to pochopiteľné kroky, avšak problémom by mohlo byť, že sa to EÚ snaží riešiť jednotným zákonom pre všetkých. Pre väčšie firmy, ktoré na to rozpočet majú, či už na pokuty, alebo na technické riešenie tohto problému, to bude jednoduchšie než pre firmy, ktoré na to rozpočet nemajú. To sa nemusí zdať fér. Avšak Komisár pre bezpečnosť Julian King má logické vysvetlenie. Dôvodom, prečo je zákon nastavený rovnako pre všetkých, je, aby sa teroristický obsah neposúval z väčších stránok na menšie.

„Rozdiel vo veľkosti a prostriedkoch znamená, že platformy majú rôzne možnosti bojovať proti teroristickému obsahu a ich politika ohľadom tohto obsahu nie je vždy transparentná,“ povedal King pre Financial Times. „To všetko vedie k tomu, že sa takýto obsah naďalej rozširuje na internete a opätovne sa objavuje a šíri sa z platformy na platformu.“

Zdroj: The Verge, Financial Times.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá