Exkluzívna ponuka: Vzácny historický meštiansky dom v Kremnici je na predaj za 840 000 eur

  • Ponúka neopakovateľnú atmosféra stredovekého domu
  • Zároveň je tu aj značný investičný potenciál
Slovakia Sotheby’s International Realty
Slovakia Sotheby’s International Realty
  • Ponúka neopakovateľnú atmosféra stredovekého domu
  • Zároveň je tu aj značný investičný potenciál

Kremnica je jedno z najkrajších stredovekých miest Slovenska. Aktuálne je tu na predaj jedinečný meštiansky dom z 15. storočia, situovaný priamo na Štefánikovom námestí.

Táto národná kultúrna pamiatka s úžitkovou plochou 500 m² a zastavanou plochou 275 m² je exkluzívne v ponuke Slovakia Sotheby’s International Realty za cenu 840 000 eur.

Historický kontext a architektonické detaily

Kremnica je známa svojimi bohatými zlatými baňami a historickými pamiatkami. V 14. storočí získalo mesto privilégiá slobodného kráľovského banského a minciarskeho mesta od uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou.

V Kremnici sa tiež nachádza mincovňa, ktorá je jednou z najstarších svojho druhu na svete a nepretržite funguje až dodnes. Toto historické pozadie dodáva ponúkanému domu neopakovateľný genius loci.

Dispozícia a vybavenie nehnuteľnosti

Dom má štyri podlažia, vrátane prízemia, poschodia, podkrovia a suterénu. Na prízemí nájdeš vstupnú halu s diamantovou klenbou, ktorá je na Slovensku veľkou vzácnosťou – podobné klenby sa nachádzajú len v troch nehnuteľnostiach v krajine. Ďalej sú tu tri apartmány, ktoré boli zrekonštruované v roku 2017 a slúžia na prenájom.

Poschodie disponuje priestranným 5-izbovým bytom, ktorý obsahuje vstupnú halu, obývaciu časť, tri spálne, kuchyňu, dve kúpeľne a komoru. Podkrovný priestor je momentálne nevyužívaný, ale ponúka potenciál na rekonštrukciu pre ďalšie bývanie.

Slovakia Sotheby’s International Realty
zdroj: Slovakia Sotheby’s International Realty

Suterén pozostáva zo štyroch unikátnych historických klenbových pivníc, ktoré pridávajú domu na historickej hodnote.

Nehnuteľnosť je vybavená elektrickým vykurovaním, tromi krbmi, fínskou saunou a má prístup k mestskému vodovodu a kanalizácii. Parkovanie je taktiež k dispozícii. Súčasťou kúpnej ceny nie je nábytok a iné hnuteľné veci, čo umožňuje novému majiteľovi prispôsobiť si interiér podľa vlastných predstáv.

Lokalita plná histórie a kultúry

Kremnica sa nachádza v okrese Žiar nad Hronom, približne 1,5 hodiny jazdy autom z Bratislavy. Štefánikovo námestie, kde sa nachádza ponúkaný dom, je centrálnou časťou mesta, lemovanou historickými budovami a pamiatkami.

Medzi najznámejšie patrí barokový trojičný stĺp a budova najstaršej mincovne na svete. V okolí Kremnice sa nachádzajú aj ďalšie významné pamiatky, ako Bojnický zámok (40 km), Zvolenský zámok (34 km) a Vodný raj Vyhne (35 km).

Nevyčísliteľná historická hodnota a investičná príležitosť

Táto historická nehnuteľnosť ponúka nielen unikátnu atmosféru a bohatú históriu, ale aj investičnú príležitosť. S čiastočnou rekonštrukciou v roku 2017 a potenciálom pre ďalšie úpravy, tento meštiansky dom predstavuje výnimočnú príležitosť pre tých, ktorí hľadajú nehnuteľnosť s historickým významom.

Vzhľadom na historický význam a atraktívnu lokalitu domu, jednou z najvýhodnejších možností môže byť napríklad premena nehnuteľnosti na boutique hotel alebo penzión.

Vytvorenie ubytovacieho zariadenia s historickým nádychom sem môže prilákať návštevníkov, ktorí hľadajú autentické zážitky. Investícia do renovácie a zariadenia izieb v historickom štýle by mohla zvýšiť atraktivitu a zároveň aj cenu za nocľah.

Kremnica3
zdroj: Slovakia Sotheby’s International Realty

Ďalšou možnosťou je vytvorenie luxusných apartmánov na krátkodobý prenájom cez platformy ako Airbnb alebo Booking.com. Táto forma prenájmu je v súčasnosti veľmi populárna, najmä medzi cestovateľmi, ktorí preferujú súkromie a pohodlie. S ohľadom na historickú hodnotu nehnuteľnosti by bolo možné účtovať vyššie ceny, čo by prinieslo zaujímavý výnos.

Dom môže byť tiež vhodným miestom pre organizovanie rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí, ako sú svadby, firemné akcie, umelecké výstavy či tematické večery. Historická atmosféra a prestíž lokality môžu byť lákadlom pre organizátorov týchto podujatí, čo by zase mohlo generovať stabilný príjem.

Investícia do reštaurácie alebo kaviarne v spodnej časti domu je ďalším potenciálnym využitím. Turisti a miestni obyvatelia by určite ocenili možnosť stráviť čas v unikátnom prostredí historického domu, čo by prilákalo mnoho zákazníkov. Kombinácia kvalitnej gastronómie s historickým prostredím tu môže vytvoriť nezabudnuteľný zážitok, ktorý by sa stal známym v širšom okolí.

Ak by sa nový majiteľ nechcel angažovať do aktívneho prevádzkovania nehnuteľnosti, existuje možnosť prenájmu priestoru obchodníkom alebo firmám, ktoré by využili prestížnu adresu v historickom centre Kremnice. Takýto prenájom by zabezpečil pravidelný príjem bez nutnosti priameho zapojenia do prevádzky.

Z hľadiska dlhodobej investície by bolo tiež vhodné zvážiť renováciu nehnuteľnosti so zachovaním historických prvkov a následný predaj za vyššiu cenu. Historické budovy, najmä tie v dobrom stave a v atraktívnych lokalitách, môžu časom výrazne zvýšiť svoju hodnotu.

Na záver je vždy dobré dôkladne analyzovať trh a veci konzultovať s odborníkmi na historické nehnuteľnosti a turistický ruch, aby bola zvolená stratégia čo najefektívnejšia. 

Zdroje: Slovakia Sotheby’s International Realty, Instagram/Slovakia Sotheby’s International Realty

Najnovšie videá

Trendové videá