EXKLUZÍVNE analytik pre Startitup: Zlato a kryptomeny nie sú investičný ideál. Sústreď sa na inú možnosť

  • Analytik pre Startitup radí nováčikom v investovaní
  • Prezradil, aká je podľa neho najlepšia voľba
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Analytik pre Startitup radí nováčikom v investovaní
  • Prezradil, aká je podľa neho najlepšia voľba

Aj ty si sa mnohokrát zamyslel nad tým, do čoho máš investovať? Nechal si si poradiť od kamarátov alebo si dal na vlastný inštinkt pri rozhodovaní sa, či je lepšie investovať do kryptomeny, alebo do zlata a či to má vôbec zmysel? Rovnaké otázky si pokladá viacero Slovákov a Sloveniek. My sme sa na „správnu voľbu“ a dobrú investíciu opýtali analytika Šimona Pekara zo spoločnosti Finax.

Ten nám prezradil, ako sa vyvíja trh so zlatom a s kryptomenami v porovnaní s minulým rokom, či je lepšie investovať do zlata fyzického, alebo uprednostniť online zlato, ale aj to, čo by poradil nováčikom v investovaní.

Cena zlata na konci júna zostúpila do blízkosti 1 900 dolárov za trójsku uncu, čo značí, že sa dostala na najnižšiu úroveň za viac ako tri mesiace. Ako uviedol Trend, dole ju tlačia priaznivé údaje o americkej ekonomike. K utorku (4. 7.) sa zlato dostalo na hodnotu 1 929,50 USD za uncu.

Cena zlata za posledný mesiac
zdroj: iZlato.sk

Analytika Šimona Pekara sme sa pýtali, či je v období, keď je v susednej krajine vojna, lepšie investovať do zlata, alebo do kryptomeny. Jeho odpoveď bola viac než prekvapivá: „Pokiaľ je cieľom nájsť investíciu, ktorá bude zarábať napriek neistote spojenej s vojnou, tak podľa mňa nie je ideálna ani jedna možnosť.“

„Cena zlata totiž nerastie lineárne. Keď si pozriete jej graf, tak uvidíte, že v niektorých krízových rokoch (napr. dlhová kríza v roku 2012 alebo začiatok vojny na Ukrajine) prudko vystrelí a následne sa postupne prepadne, pričom sa dokáže niekoľko rokov až desaťročí potácať na tom istom mieste. Nervozita kvôli vojne na Ukrajine začala viac ako pred rokom a do ceny zlata sa už naplno započítala, tento vlak rastu ste teda zmeškali,“ vysvetlil.

Vraví, že dnes už sa trhy z týchto udalostí skôr spamätali a postupne sa zotavujú, slávny americký akciový index S&P 500 je napríklad od začiatku roka v pluse takmer 15 %. V obdobiach zotavovania malo zlato skôr tendenciu klesať alebo stagnovať. „Stačí sa pozrieť na vývoj napr. po skončení recesie zo začiatku 80. rokov či prehrmení gréckej dlhovej krízy v roku 2012,“ uvádza príklady Pekar.

Podľa neho pri kryptomenách platí opačná vec. V čase krízy sa totiž kryptomeny správajú ako najrizikovejšie aktívum. „Trh kryptomien stratil počas roka 2022, ktorý bol poznačený vojnou, takmer dve tretiny hodnoty (individuálne kryptomeny na tom často boli ešte horšie). To je výrazne viac ako indexy akciových, dlhopisových či komoditných trhov. Ak teda hľadáte ochranu v čase neistoty, v krypte ju nenájdete,“ pritvrdil Pekar.

Keďže v tomto prípade vylúčil obe možnosti, uviedol, že pre ľudí, ktorí chcú investovaním zhodnocovať svoj dlhodobý majetok, je podľa neho vhodnejšou alternatívou investovanie do široko diverzifikovaných akciových indexov, pri ktorých máme historické dôkazy, že väčšinu období rastú.

„Musíme však pri tom počítať s tým, že jedného dňa naisto prídu aj obdobia poklesov, tým sa pri investovaní nedá vyhnúť. Akciový trh sa z nich vždy postupne zotavil a pokračoval v raste, najlepším liekom na krízy bol teda čas. Ak by ste napríklad investovali do akciového indexu S&P 500 na začiatku 80. rokov, zažili by ste desiatky poklesov a napriek tomu by váš vklad do dnes narástol zhruba na 37-násobok pôvodnej hodnoty,“ ozrejmil analytik.

Kryptomeny si stále nenašli rozsiahle využitie

Šimona Pekara sme sa taktiež opýtali, ako sa vyvíja trh so zlatom a s kryptomenami dnes v porovnaní s minulým rokom. „Spotová cena zlata sa nachádza takmer na rovnakej úrovni ako minulé leto. Najskôr chvíľu klesala, v marci narástla kvôli nervozite spojenej s bankrotmi menších amerických bánk, potom však začala opäť prudko klesať, keďže trhy upokojilo spomaľovanie inflácie, nečakane silná ziskovosť firiem a pozastavenie zvyšovania úrokov americkou centrálnou bankou,“ uviedol.

Vývoj ceny zlata za posledný rok
zdroj: iZlato.sk

Podľa neho aj trh s kryptomenami má približne rovnakú celkovú hodnotu, ako mal v auguste 2022. „V druhej polovici minulého roka jeho hodnota skôr padala, od začiatku tohto roka sa zas pomaly zotavoval. Treba však pripomenúť, že oproti svojim hodnotám z konca roka 2021 (kedy mnoho bežných investorov vo veľkom nakupovalo kryptomeny) je kryptotrh stále v takmer 60-percentnej strate,“ poznamenal.

Doplnil však, že to odráža aj fakt, že si kryptomeny stále nenašli rozsiahle využitie vo svetovom finančnom systéme a väčšina ich rastu bola hnaná tým, že ich ľudia nakupovali v snahe rýchlo zbohatnúť.

„Keďže tento špekulatívny ošiaľ po minulom roku ochladol, nespoliehal by som sa na to, že kryptomeny budú v najbližších rokoch až desaťročiach nástrojom, ktorý bude spoľahlivo zhodnocovať majetok.“

Online zlato, alebo fyzické?

„Pre bežných investorov, ktorí chcú do zlata investovať relatívne nízku sumu, sa zväčša viac oplatí online nákup. Problémom s fyzickým nákupom býva vysoká marža obchodníkov so zlatom. Rozdiel medzi spotovou (trhovou) cenou zlata na burze a u obchodníka môže byť aj o 20 % vyšší v neprospech klienta, ktorý zlato kupuje,“ vysvetlil analytik.

„Pravidlom býva, že čím je gramáž menšia, tým vyššiu maržu si obchodník účtuje. K tomu sa môžu pridať náklady na prepravu, uskladnenie či poistenie. Pri online nákupoch (napr. cez ETF alebo ETC nástroje) investor nemusí tieto náklady riešiť, stačí zaplatiť priebežné poplatky týchto nástrojov,“ uviedol s tým, že tie sa hýbu v desatinách percent a pri nižších investíciách dokonca predstavujú zanedbateľnú sumu.

Na otázku, čo by poradil nováčikom v investovaní, sme od Šimona Pekara dostali jednoznačnú odpoveď: „Robíte krok správnym smerom. Naučiť sa vytvárať úspory a dlhodobo ich investovať je skvelý spôsob, ako sa zbaviť finančného stresu a získať prostriedky na dosiahnutie svojich cieľov. Obrňte sa však trpezlivosťou a nehľadajte skratky – len veľmi málo ľudí na trhoch zbohatne rýchlo, väčšina špekulantov spraví zlú stávku a príde o peniaze.“ 

Nováčikom ponúkol aj zopár tipov, ako na to. „Namiesto toho si odložte časť úspor na sporiaci účet ako rezervu na nečakané výdavky či stratu príjmu. Zvyšok investujte do akciových indexov, napr. cez ETF fondy. V hlave si nastavte mindset, že táto investícia bude trvať desaťročia a garantovane počas nej zažijete poklesy. Ak však vytrváte, tak môžete čakať slušný výsledok.“

  • Akciové trhy dlhodobo rastú priemerným tempom 8 – 10 % ročne, pri ktorom by sa vaše úspory zdvojnásobili približne každých 8 rokov (niekedy sa to stane rýchlejšie, niekedy pomalšie).

„Vy sa namiesto stresovania, či tento mesiac porastie zlato alebo bitcoin, môžete sústrediť na osobný rast v práci, ktorá vás napĺňa – ak vám porastie príjem, budete môcť usporiť väčšie sumy a získať väčšie zabezpečenie ich znásobovaním,“ uviedol pre redakciu Startitup analytik Šimon Pekar.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: TREND

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá