Exkluzívne: Historicky prvý notebook od Xiaomi, Mi Notebook Air 13, máme v redakcii.

  • Slovné spojenie „Xiaomi notebook“ bolo ešte pred pár mesiacmi skloňované takmer každodenne. Čínsky technologický gigant ale nakoniec sny fanúšikov splnil a v lete tohto roka oficiálne svetu ukázal svoj historicky prvý prenosný počítač. Ako každý produkt od Xiaomi, aj ich notebook spôsobil hotový ošiaľ, keďže prichádza s výborným pomerom ceny a výkonu.
xiaomi-mi-notebook-air-13-testujeme-7
  • Slovné spojenie „Xiaomi notebook“ bolo ešte pred pár mesiacmi skloňované takmer každodenne. Čínsky technologický gigant ale nakoniec sny fanúšikov splnil a v lete tohto roka oficiálne svetu ukázal svoj historicky prvý prenosný počítač. Ako každý produkt od Xiaomi, aj ich notebook spôsobil hotový ošiaľ, keďže prichádza s výborným pomerom ceny a výkonu.

Xiaomi Mi Notebook Air chce na (čínskom) trhu konkurovať najznámejším prémiovým notebookom od amerického Apple. Kým v domovskej Číne sa prvý notebook od Xiaomi predáva už nejaký ten piatok, do reálneho predaja pre nás, Európanov, sa dostal len nedávno. Nám sa ho opäť podarilo získať ako prvým na Slovensku a vďaka e-shopu Gearbest.com ti máme možnosť priniesť detailnú recenziu na 13,3-palcovú verziu Mi Notebook Air. Testovanie je už v plnom prúde.

xiaomi-mi-notebook-air-13-testujeme-9

Po dizajnovej stránke Mi Notebook Air nezaprie podobnosť s americkými „jabĺčkami“, no Xiaomi pri konštruovaní použilo aj vlastné zbrane. 13,3-palcový displej sa im podarilo vtesnať od oveľa kompaktnejšej konštrukcie ako v prípade 13,3″ verzie Apple Macbook Pro či Macbook Air. Celkové rozmery Xiaomi Mi Notebook Air 13 tak činia 309.6 mm na šírku, 210.9 mm na dĺžku a hrúbka sa zastavila na perfektných 14.8 mm. V spojení s hmotnosťou len 1,28 kilogramu si Mi Notebook Air bez námahy odnesiete v akejkoľvek taške alebo ruksaku kdekoľvek. Xiaomi takto nízku hmotnosť dosiahlo aj napriek použitiu celohliníkovej konštrukcie, ktorej dielenské spracovanie je doslova famózne.

xiaomi-mi-notebook-air-13-testujeme-3

Už spomínaný 13,3-palcový lesklý displej obklopuje rámik so šírkou len 5,59 mm, vďaka čomu samotný displej tvorí až 80,1% z celej plochy obrazovky. Xiaomi ako zobrazovací panel použilo IPS, čím dosiahlo špičkové pozorovacie uhly, výborný jas displeja a skutočne nádherné farebné podanie. K absolútnej dokonalosti nahráva aj FullHD rozlíšenie, vďaka čomu je výsledná jemnosť fantastických 166 ppi. Čo sa klávesnice týka, tá prichádza s jednoúrovňovým bielym podsvietením, dostatočným zdvihom kláves a optimálnym odporom. Všetky tieto atribúty spĺňajú predpoklady na pohodlné písanie na klávesnici, no osobne sme si musel niekoľko hodín zvykať na rozloženie kláves, keďže pred Mi Notebook Air som používal notebook s plnohodnotnou klávesnicou, vrátane tej numerickej. Výborne sa pracuje aj so vstavaným touchpadom, ktorý navyše podporuje rozšírené gestá.

xiaomi-mi-notebook-air-13-testujeme-8

Po výkonovej stránke Xiaomi Mi Notebook Air 13 dostal do vienka dvojjadrový Intel Core i5-6200U procesor, ktorý pri maximálnej záťaži vytiahne na taktovaciu frekvenciu až 2,7 GHz. Spolu s 8 GB RAM pamäťou typu DDR4 a dedikovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce 940MX s 1 GB GDDR5 pamäťou dokáže Mi Notebook Air spustiť aj náročnejšie hry či programy. Pomocníkom je aj 256 GB SSD pripojený pomocou PCIe rozhrania, čím bola dosiahnutá rýchlosť čítania až 1,5 GB/s. Disk bez mechanických častí značne prispieva aj k rapídne rýchlemu štartu notebooku (pod 8 sekúnd) či veľmi svižnému chodu samotného operačného systému. Práve OS je najväčším zádrhelom pri prvom rozbalení notebooku, keďže ide o Windows 10 v tzv. „single-language“ verzii, ktorý je v tomto prípade limitovaný len na čínsky jazyk. Pre plnohodnotné používanie je teda potrebné notebook hneď reinštalovať.

xiaomi-mi-notebook-air-13-testujeme-4

Kvôli pomerne tenkej konštrukcii muselo Xiaomi mierne ubrať z konektivity. Mi Notebook Air 13 tak ponúka len USB Type-C konektor slúžiaci na nabíjanie alebo ako video výstup, 2 x USB 3.0 konektory, 3,5 mm audio jack a jeden HDMI konektor. Zamrzí absencia slotu pre SD/microSD karty a tiež klasického RJ45 konektoru pre pripojenie k internetu. Xiaomi to však vykompenzovalo špičkovou sieťovou kartou, ktorú dodáva Intel. Tá integruje WiFi 802.11ac anténu s Dual-band podporou a maximálnou teoretickou rýchlosťou sťahovania 867 Mbps. Pri bezdrôtovej komunikácii poslúži aj novší Bluetooth 4.1, zatiaľ čo o kvalitný hudobný zážitok sa postarajú reproduktory od AKG s výkonom až 4W a úpravou zvuku Dolby Audio™ Premium. Batéria s kapacitou 5400 mAh podľa údajov od výrobcu poskytne výdrž na 8 hodín prehrávania online videa, pričom prichádza s podporou rýchleho nabíjania.

xiaomi-mi-notebook-air-13-testujeme-1

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech