EXKLUZÍVNE Poslanci pre Startitup prezradili, ako strávia volebný deň

  • Predčasné parlamentné voľby sa blížia
  • Poslanci nám prezradili, ako strávia volebný deň
Milan Krajniak, Erik Tomáš
Startitup/Matej Hlbočan
  • Predčasné parlamentné voľby sa blížia
  • Poslanci nám prezradili, ako strávia volebný deň

Slovensko čakajú v septembri predčasné parlamentné voľby a ich výsledok zásadne ovplyvní smerovanie našej krajiny minimálne na niekoľko rokov. Aktuálne prebieha predvolebná kampaň, „deň-D“ je naplánovaný na 30. septembra 2023.

Startitup sa tak niektorých poslancov počas nedávnej mimoriadnej schôdze parlamentu opýtal, ako strávia volebný deň.

V Bratislave aj na Orave, s rodinou, ale aj pri futbale

„Volebný deň najprv strávim s rodinou, pôjdem, samozrejme, voliť a potom sa už asi spolu s kolegami sústredíme na nejakom mieste, kde budeme čakať na výsledky demokratických volieb,“ hovorí pre Startitup Erik Tomáš (Hlas-SD).

Exminister zdravotníctva a poslanec OĽANO Marek Krajčí našej redakcii potvrdil, že pôjde voliť, avšak bližšie najdôležitejší politický deň roka nešpecifikoval s tým, že „je to ešte ďaleko“.

Konkrétnejší bol bývalý podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Demokrati). „Pôjdem voliť, budem doma na Orave a potom prídem do Bratislavy na centrálu,“ vyhlásil Šeliga.

Juraj Šeliga
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

„Tak ako vždy, budem v Bratislave a pôjdem odvoliť, potom budem predpokladám s rodinou. Ak bude v tom čase anglická liga, tak si v sobotu pozriem nejaký zápas a večer sa potom stretneme s kolegami,“ tvrdí exminister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak zo Sme rodina.

Milan Krajniak
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Volí sa spomedzi 25 subjektov

Vo voľbách, ktoré sa uskutočnia v septembri, si budú voliči môcť vyberať spomedzi 25 rôznych subjektov. Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán totiž zaregistrovala všetky z nich. TASR o tom informovala 12. júla 2023, po oznámení predsedu komisie Ladislava Orosza.

Komisia preverovala podané kandidátne listiny, zaregistrovala ich a vyžrebovala im čísla. Počet kandidátok sa ešte môže znížiť, pokiaľ nejaký subjekt z volieb odstúpi. 

Subjekty museli uhradiť volebnú kauciu vo výške 17 000 eur. Po podaní kandidátky nie je možné ju dopĺňať o ďalších kandidátov a ani meniť ich poradie. Kandidovať za poslanca Národnej rady (NR) SR môže občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska.

Politický subjekt môže najneskôr 48 hodín pred voľbami vziať späť celú svoju kandidátku. Takisto sa môže aj kandidát najneskôr 48 hodín pred začatím sa volieb svojej kandidatúry vzdať alebo ho môže strana odvolať.

Voľby a urna
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Preferencie Smeru naďalej stúpajú, druhé je Progresívne Slovensko

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sa preferencie strany Smer aj naďalej zvyšujú. Stranu by volilo viac ľudí ako v parlamentných voľbách v roku 2020, keď získala 18,3 percenta hlasov s Petrom Pellegrinim na čele kandidátky. Teraz by strana Roberta Fica získala až 19,4 percenta hlasov.

V januári tohto roka mal Smer podľa prieskumu Ipsosu len 13,6 percenta, neskôr na jar vzrástol na takmer 17 percent a minulý mesiac sa vyšplhal na 18,9 percenta. Spolu s rastom preferencií sa dlhodobo zvyšuje aj osobná dôveryhodnosť Roberta Fica.

Na druhom mieste by sa aktuálne umiestnilo Progresívne Slovensko s 15,9 percentami, čo predstavuje nárast o až päť percentuálnych bodov oproti novembru minulého roka. Táto strana dosiahla historicky najvyššie preferencie v prieskumoch Ipsosu a potvrdila svoje druhé miesto v rebríčku, ktoré si udržala aj v júnovom prieskume Ipsosu. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Dve ďalšie relevantné agentúry, Focus a AKO, pôvodne umiestňovali stranu Hlas na druhej priečke, no Progresívne Slovensko sa im teraz vyrovnalo. Agentúra AKO dokonca namerala pre PS rekordných 15,4 percenta.

Podľa júnového prieskumu Focusu malo PS 13,5 percenta, avšak júlové čísla Focusu zatiaľ nie sú k dispozícii. Podľa aktuálneho prieskumu Ipsosu je strana Hlas až tretia v poradí, potvrdzujúc poradie prvej trojky z predchádzajúceho mesiaca.

Dôležité je si uvedomiť, že aktuálny prieskum nezaručuje výsledok volieb, ale ponúka momentálny obraz nálad voličov. Preferencie politických strán sa môžu v priebehu času meniť v závislosti od rôznych faktorov a udalostí. 

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá