Expert avizuje zastavenie ekonomického rastu. Na prelome rokov eurozóna zrejme zaznamená recesiu

  • Domácnosti v druhom štvrťroku odolávali náročným ekonomickým podmienkam
  • Vyhliadky do nasledujúcich štvrťrokov sa podľa Ľubomíra Koršňáka zhoršili
Výrazný pokles ekomoniky, grafy poukazujúce na trh
Ilustračná fotografia, Unsplash/MargaSantoso
  • Domácnosti v druhom štvrťroku odolávali náročným ekonomickým podmienkam
  • Vyhliadky do nasledujúcich štvrťrokov sa podľa Ľubomíra Koršňáka zhoršili

Spomaľovanie medziročného ekonomického rastu na Slovensku bude zrejme pre zvyšok tohto roka pokračovať. Na medziročnej báze pre celý rok 2022 by mohol podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka skončiť tesne pod 2 %. Na medzikvartálnej báze predpokladá skôr jemný rast či stagnáciu ekonomickej aktivity.

„Ďalší vývoj bude závislý aj od vývoja situácie s energiami, prijímaných opatrení slovenskej vlády či na európskej úrovni, ako aj zvládnutia situácie našimi zahraničnými obchodnými partnermi. Hrozba recesie tu, samozrejme, ostáva, nateraz však nie je naším základným scenárom. Očakávame, že dosah na slovenskú ekonomiku bude citeľný najmä na prelome rokov, čo môže stlačiť budúcoročný rast smerom nadol,“ povedal Horňák.

Neistota v odhadoch však ostáva podľa neho vysoká, keďže je ekonomická aktivita do veľkej miery ovplyvňovaná politickými rozhodnutiami.

Napriek tomu, že rast slovenskej i európskej ekonomiky v druhom štvrťroku príjemne prekvapil, vyhliadky do nasledujúcich štvrťrokov sa podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka zhoršili. Súvisia najmä s vysokou infláciou, ktorá pomaly začína nahlodávať spotrebný dopyt v Európe, i dôsledkami vojny na Ukrajine.

„Predpokladáme, že ekonomický rast sa na Slovensku i v EÚ v druhej polovici tohto roka zastaví. Na prelome rokov krajiny eurozóny zrejme zaznamenajú i technickú recesiu. Nevyhne sa jej pravdepodobne ani Slovensko,“ uviedol Koršňák.

Podľa odhadov UniCredit Bank by tak slovenská ekonomika mohla v tomto roku vzrásť o 1,6 %, pričom v budúcom roku by sa jej rast mohol spomaliť k 1 %.

Ekonomike sa v druhom štvrťroku darilo lepšie, než ukazoval pôvodný odhad Štatistického úradu SR. Kým v polovici augusta predbežne informoval, že HDP rástol medziročne o 1,7 %, aktuálne hovorí o raste o 1,8 %. 

Slovenská ekonomika teda rástla aj v druhom štvrťroku, v porovnaní s prvým štvrťrokom sa však tempo rastu spomalilo. Objem HDP v bežných cenách dosiahol 26,5 miliardy eur a bol medziročne vyšší o 10 %.

Dáta za štruktúru rastu potvrdili očakávania o raste ťahanom domácim dopytom a negatívnom príspevku zahraničného obchodu. Pozitívne podľa Horňáka prekvapila spotreba domácností, ktorá medziročne vzrástla o 4,3 %, napriek poklesu reálnych miezd o 4,5 % v dôsledku zvýšenej inflácie.

Domácnosti tak v druhom štvrťroku odolávali náročným ekonomickým podmienkam a pravdepodobne čerpali zo svojich úspor vytvorených aj v čase pandémie.

„Predpokladáme však, že vyššie cenovky v obchodoch budú na domácnosti postupne vplývať a spotreba domácností bude spomaľovať,“ dodal Horňák.

Balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia má 303 zlepšení

Ministerstvo hospodárstva SR už zverejnilo návrh tretieho balíka opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Kilečko 3 zatiaľ obsahuje 303 zlepšení.

Je v ňom napríklad návrh na zníženie frekvencie prvej technickej kontroly motocyklov zo 4 na 6 rokov, zníženie maximálnej výšky pokuty ukladanej Sociálnou poisťovňou za omeškanie platieb alebo za platby v nesprávnej výške či návrh na zavedenie dodatočnej lehoty 7 dní na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel, ak bola daň zaplatená včas.

V návrhoch opatrení sa však spomína aj úprava mechanizmu objektívneho stanovovania výšky minimálnej mzdy či zrušenie poskytovania stravovania pre zamestnancov formou gastrolístkov.

Kilečko 3 by malo byť doteraz najväčším balíkom na zlepšenie podnikateľského prostredia. Rezort hospodárstva potvrdil jeho prípravu ešte koncom júna tohto roka. Avizoval, že ho čakajú návštevy jednotlivých rezortov a niekoľko mesiacov vyjednávania. Osobnú podporu materiálu sľúbil aj premiér Eduard Heger.

Tretí balík by podľa avizovaných informácií mal byť parlamentom prijatý v pomerne krátkom čase. Prijatie prvého balíka od návrhu po schválenie parlamentom trvalo päť mesiacov.

Druhý balík parlament schválil po 20 mesiacoch od začiatku procesu. Vďaka Kilečku 1 a Kilečku 2 ministerstvo hospodárstva upravilo alebo úplne odstránilo 313 konkrétnych záťaží na podnikateľské prostredie.

Zdroj: SITA 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá