Razia u exšéfa NAKA: Jakobínska doba a vybavovanie si účtov. Očista krajiny sa vymkla kontrole, píše Saková

  • Riaditeľ NAKA Branislav Zurian odišiel z funkcie ako aj zo služobného pomeru v polícii iba 15. mája
  • Dnes ho NAKA hľadala v jeho byte, urobila domovú prehliadku
  • Zurian nevie o tom, že by sa dopustil trestného činu
branislav zurian naka
TASR/Pavol Zachar
  • Riaditeľ NAKA Branislav Zurian odišiel z funkcie ako aj zo služobného pomeru v polícii iba 15. mája
  • Dnes ho NAKA hľadala v jeho byte, urobila domovú prehliadku
  • Zurian nevie o tom, že by sa dopustil trestného činu

Polícia chcela dnes ráno zadržať bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana. Informoval o tom Denník N s tým, že v jeho byte v Poprade prebieha domová prehliadka. Zurian je ale v zahraničí, s vyšetrovateľom je v kontakte. „Nie som si vedomý, že by som sa dopustil nejakej trestnej činnosti,“ povedal Zurian pre Denník N.

Riaditeľ NAKA Branislav Zurian odišiel z funkcie ako aj zo služobného pomeru v polícii k 15. máju.

Zuriana obinila inšpekcia ministerstva vnútra na základe výpovede Borisa Beňu, ktorý tvrdil, že Zurian mu povedal, koho NAKA odpočúva. Zurian tieto tvrdenia označil za účelové s tým, že nejde o žiadny trestný čin. NAKA a SIS spolupracujú bežne.

Opozícia sa búri

Predseda Smeru-SD Robert Fico hovorí o vojne policajtov v súvislosti so zásahom u bývalého šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana. Tvrdí, že sú mu vyčítané drobné porušenia a nestojí to za to, aby mu polícia vykopla dvere na byte.

Najprv sa s ním dohodnú, aby odišiel, a potom mu vykopnú dvere. To je čo za vojnu policajtov,“ namieta Fico. Tvrdí, že táto vojna sa navyše využíva na kriminalizáciu opozície. Hovorí o zneužívaní trestného práva aj o strácaní elementárnej súdnosti

Toto je druhý prípad, ktorý je nevídaný. Ísť na takýto zákrok voči bývalému šéfovi NAKA za drobné porušenia. Lebo to sú drobné porušenia, ktoré mu vyčítajú. Tam nič také nie je, čo stojí za to, aby komando prišlo a vykopávalo mu dvere. Keby bol doma, tak dnes už sedí v cele policajného zaistenia,“ skonštatoval.

Robert Fico: Matovičova vláda spravila za rok vládnutia viac káuz ako my za 10 rokov

Fico nepochybuje, že ak by Zuriana v piatok zadržali, skončil by vo väzbe. Podľa neho by sa nenašiel prokurátor, ktorý by sa odvážil nepodať návrh na jeho vzatie do väzby. „Podľa mňa by skončil vo väzbe a zase pre nejaký nezmysel,“ uzavrel.

Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková sa Zuriana zastala a jeho hľadanie označila za jakobínsky teror. „Všetci vidíme, možno až na hŕstku zaslepencov s krvou podliatymi očami, že možno prvotná ambícia v očisťovaní krajiny sa vymkla spod kontroly a stíhaní sú ľudia, ktorí si zaslúžia za svoju celoživotnú prácu rešpekt a úctu celej krajiny,“ napísala na Facebooku.

Grendel to vidí inak. Hovorí, že už pred parlamentnými voľbami v roku 2020 ukázala komunikácia podnikateľa Mariana K. cez Threemu, v akom rozklade bol štát za vlády Smeru-SD. „Dnes sa však ukazuje, že ten rozklad neskončil. Ak je obvinenie exšéfa NAKA odôvodnené, je to zlé, ak nie je, je to ešte horšie,“ uviedol na sociálnej sieti s tým, že z doteraz zverejnených informácií sa to nedá posúdiť, hoci „exministerka Saková to už dokázala“.

Sakovej arzenál zbraní a realitný guru Počiatek. K čomu sa priznali politici vo svojich majetkových priznaniach?

Pripomenul, že do funkcie Zuriana menoval ešte bývalý policajný prezident Milan Lučanský a súčasný šéf Peter Kovařík si ho tam ponechal. Rovnako pripomenul jeho nedávny odchod aj argumenty, ktorými to vysvetľoval. Aktuálny pokus polície o jeho zadržanie podľa Grendela naznačuje, prečo to cítil takto.

Reaguje aj Kollár či Kolíková

Postup polície a inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR pri obvineniach exšéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana považuje predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) za korektný. Podčiarkol, že platí prezumpcia neviny a obvinenia treba prešetriť.

Ak NAKA vedela, že ho bude obviňovať, myslím si, že bolo korektné sa s ním dohodnúť, aby ho nebrali rovno z kancelárie,“ povedal Kollár v súvislosti s tým, že Zurian len nedávno skončil vo funkcii riaditeľa NAKA. Považuje za korektné nebrať čelných predstaviteľov polície, ktorí by mali dohliadať nad zákonnosťou, priamo z úradov vykopávaním dverí na kanceláriách. „Toto nie sú zločinci, ktorí by ohrozovali spoločnosť, ktorí by vykonávali násilnú trestnú činnosť. Ku každému treba pristupovať individuálne, nerobiť z toho teátra,“ poznamenal.      

JEDNA LASTOVIČKA NAKA NEROBÍV poslednej dobe sme svedkami spochybňovania práce polície, prokuratúry a súdov. Účelové…

Posted by Juraj Šeliga – Za ľudí on Friday, May 21, 2021

Zdôraznil, že platí prezumpcia neviny a nemožno sa teraz baviť o tom, že exšéf NAKA je zločinec. „Má možnosť sa obhájiť,“ podotkol Kollár s tým, že ak situácia bude dôkazne silná, ani Zuriana neminie spravodlivý trest. „Pokiaľ situácia nebude silná, bude oslobodený a bude sa mu treba ospravedlniť,“ dodal.

 Kolíková pripustila, že aj tieto udalosti môžu prispievať k narušeniu dôvery v justíciu či orgány činné v trestnom konaní. „Samozrejme, že to znižuje dôveryhodnosť celej justície a s tým sa nedá nič robiť. Potrebné je, aby trestné činy, pri ktorých je takéto podozrenie či obvinenie, boli dôsledne vyšetrené, a to čo najskôr,“ povedala.

Pod Remišovou sa otriasa predsednícka stolička. Mohla by ju vymeniť Kolíková, tá to nevylúčila

Najhoršie podľa nej bude, ak sa konania skončia a verejnosť neuverí, že sa spravilo všetko pre to, aby sa potenciálny páchateľ trestného činu dostal pred súd a bol odsúdený. „Akokoľvek nech sa vyvinú obvinenia, dôležité je, aby sme uverili, že zafungovali orgány činné v trestnom konaní vrátane prokurátorov a sudcov, veci sa objasnili a na základe toho daná osoba bola oslobodená alebo odsúdená,“ skonštatovala.

Mikulec zdôrazňuje, že o planovaných akciách NAKA netuší

Informácie o obvinení a pokuse zadržať bývalého riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana sa dozvedel minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v piatok ráno. Potvrdzuje to, ako tvrdí, jeho predošlé vyjadrenia, že nevie vopred o plánovaných akciách NAKA a v tomto prípade Úradu inšpekčnej služby. Stanovisko ministra TASR poskytol Petar Lazarov z rezortu vnútra.

Minister Mikulec: Ak ľudia nebudú disciplinovaní, bude treba zatvoriť hranice a zaviesť štátnu karanténu

Vyšetrovatelia sú procesne nezávislí a mne ako ministrovi vnútra neprislúcha ich prácu akokoľvek komentovať,“ skonštatoval Mikulec.

Zdroje: DenníkN, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie