Pod Remišovou sa otriasa predsednícka stolička. Mohla by ju vymeniť Kolíková, tá to nevylúčila

  • Veronika Remišová je už aj medzi vlastnými považovaná za slabú, v strane sa hovorí o jej výmene
  • Kto ju nahradí? Ministerka Mária Kolíková nevylúčila svoj záujem
Dizajn bez názvu(4)
TASR/Jaroslav Novák/Jakub Kotian
  • Veronika Remišová je už aj medzi vlastnými považovaná za slabú, v strane sa hovorí o jej výmene
  • Kto ju nahradí? Ministerka Mária Kolíková nevylúčila svoj záujem

Veronika Remišová môže prísť o stoličku predsedníčky Za ľudí. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková priznala, že sa vo vnútri strany otvorene diskutuje o výmene na predsedníckom poste. „Projekt Za ľudí nie je mŕtvy. Momentálne máme v rámci strany veľmi dynamickú debatu. Každý sme koaličnú krízu prežívali trochu inak. Viacerí cítime, že sa treba otvorene rozprávať o tom, ako sme veci prežívali,“ povedala Kolíková v podcaste Denníka N.

V poslednej dobe zažívala turbulentné obdobie, čelila prvej kauze a aj odvolávaniu. „Veľmi veľa vecí som musela vyhodnotiť,“ povedala. Na otázku, či si trúfa nahradiť na čele strany Veroniku Remišovú, odpovedala takto: „Už viackrát som sa vyjadrila, že všetko je možné, debata prebieha,“ povedala.

Stranu Za ľudí nepovažuje za mŕtvu. „Podľa mňa máme obrovský potenciál,“ povedala. O tom, kedy prípadná voľba predsedu strany prebehne, nechcela hovoriť.

Kto by mal stáť na čele Za ľudí?

Cíti len čiastočnú podporu

Kolíková v podcaste vysvetľovala aj svoju kauzu, kvôli ktorej čelila odvolávaniu. Uznala, že tam došlo k chybám, ktorým nezabránila. O tom, že je jej sestra odsúdená za spreneveru, vraj nevedela ona ani ostatní členovia rodiny. „Je to neuveriteľné, ale je to tak. S nevlastnou sestrou sa nerozprávam o práci, ale som s ňou v kontakte. O tejto veci som skutočne nevedela,“ povedala.

Mária Kolíková
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Z výsledkov hlasovania o dôvere má vraj zmiešané pocity. Cíti podporu koalície, s výnimkou časti poslaneckého klubu OĽaNO. Za kľúčové považuje, že spomínaný klub vyjadril podporu jej reformu.

„V tomto momente to považujem za dostatočnú podporu,“ hovorí. Kľúčová pre ňu bude podpora v parlamente, keď predloží svoje návrhy.  Podľa nej bolo za postojom OĽaNO aj doznievanie koaličnej krízy. Kolíkovú nepodporili viacerí ľudia, ktorí sú blízki Igorovi Matovičovi, napríklad exminister Marek Krajčí, Alena Záborská či Romana Tabák.

Hnutie OĽaNO vtedy informovalo, že bude ďalej pokračovať takto: „Po dohode s koaličným partnerom, stranou Za Ľudí, spíšeme všetky nejasnosti, ktoré majú naši poslanci, predložíme ich ministerke spravodlivosti, aby ich jasne a dôveryhodne vysvetlila. Zajtra budeme premiéra Eduarda Hegera o všetkých skutočnostiach budeme informovať a očakávame, že bude konať.“

Pevne veríme, že pani ministerka všetky tieto veci vysvetlí,dodal na záver predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šípoš.

Remišovej vyčítajú slabosť

Kauza, ktorá počas posledných dní ovládla politickú scénu, môže prípadné ambície ministerky pokaziť. Na druhej strane však Veronike Remišovej mnohí vyčítajú, že je slabou predsedníčkou. Naposledy to bola Alena Letanovská, ktorá stranu opustila a vstúpila do Spolu.

Naznačila, že Veronika Remišová nie je dostatočnou náhradou za Andreja Kisku. „Čiastočne pre nešťastnú zhodu okolností, kedy podlomené zdravie Andreja Kisku neumožnilo jeho ďalšie pôsobenie v pozícii predsedu strany. A čiastočne preto, že novozvolená predsedníčka Veronika Remišová nedokázala uchopiť a rozvíjať odkaz zakladateľa strany,“ napísala v statuse.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa Letanovskej nie je dostatočne zásadová a často má nejasné postoje. Okrem iného sa podľa nej nedostatočne postavila za Kolíkovú pri jej kauze. 

Aj počas vládnej krízy vyčítali predsedníčke Za ľudí jej nejasné postoje. Strana reagovala ako posledná, nevedeli povedať svoje rozhodnutie a do poslednej chvíle čakali, ako sa zachovajú.

Fico útočí

Kolíková sa v podcaste Denníka N vyjadrovala aj k Robertovi Ficovi, ktorý na ňu v poslednej dobe otvorene útočil kvôli spomínanej kauze. Vyčítal jej, že ministerstvo podporilo organizácie, ktoré podporujú práva LGBTI ľudí.

Podľa nej bývalý premiér Fico nechutne zasahuje do ľudských práv. Na svojej tlačovej besede totiž hovoril, že Kolíkovej sú prednejšie práva homosexuálov ako bohatstvo slovenskej kultúry. Kolíková upozornila, že za vlády Roberta Fica boli tieto menšiny podporované tiež a že je to tak správne.

Fico na tlačovej besede tvrdil, že sa ďalší prominentný väzeň pokúsil o samovraždu. „Nepokúsil sa o samovraždu, je to výmysel,“ povedala Kolíková. Marián Kučerka je v nemocnici v Trenčíne.

Zdroje: podcast Denníka N, Startitup.sk, Startitup.sk, Startitup.sk, Startitup.sk, Startitup.sk, Startitup.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá