Fenomén virtuálneho športu: Z ihrísk a kurtov do tvojho smartfónu

  • Žijeme v ére technológií, náš život riadia počítače a smartfóny, nič nové pod slnkom
  • Vedel si však, že aj šport sa stáva extrémne virtuálnym?
  • Pod športovým zápasom si už dávno nepredstavujeme len sledovanie dedinského futbalu či NHL.
  • Sú tu fenomény, ako e-sport turnaje či virtuálne hry, ktoré hýbu svetom aj peniazmi.
Startitup
  • Žijeme v ére technológií, náš život riadia počítače a smartfóny, nič nové pod slnkom
  • Vedel si však, že aj šport sa stáva extrémne virtuálnym?
  • Pod športovým zápasom si už dávno nepredstavujeme len sledovanie dedinského futbalu či NHL.
  • Sú tu fenomény, ako e-sport turnaje či virtuálne hry, ktoré hýbu svetom aj peniazmi.

Fanúšikovia pasívneho športu a adrenalínu ani v dnešnej dobe technológií nedajú dopustiť na reálne športové zápasy a turnaje, v ktorých bojujú najlepší s najlepšími. Nič neprekoná ťažkú drinu športovcov, odhodlanie, krv, pot a pocit víťazstva, ktoré ako divák sleduješ na vlastné oči či prostredníctvom obrazovky.

Adrenalín si môžeš ešte zvýšiť populárnym tipovaním, otestovať tak svoje strategické myslenie a ak sa pošťastí, tak aj zarobiť slušné peniaze. Šport sa však stáva čoraz virtuálnejším, doslova nepozná hranice a už dávno neznamená len zápas Horného Hrachova s Dolným či Barcelony s Realom Madrid. Tieto progresívne novinky prinášajú do sveta tipovania technologickí lídri. A na Slovensku je takou najmä tipérska aplikácia od Niké.

Virtuálne hry
Na scénu prichádzajú zápasy, ktoré majú skutočne málo spoločného s reálnymi tímami hráčov na ihrisku. Ak miluješ sledovanie a tipovanie športových výsledkov, práve virtuálne hry, ktoré do sveta mobilných aplikácii priniesla na Slovensko práve appka od Niké, ti môžu priniesť nový druh zábavy. Prebiehajú totiž len vo svete jednotiek a núl a namiesto skutočných a ťažko platených športovcov generuje hru, jej dynamiku aj výsledky, počítač. Všetko ostatné je len na tvojej fantázii.

Ak ti to pomôže, pod menami neexistujúcich šampiónov v dostihoch chrtov si môžeš pokojne predstavovať skutočných psov. Desivé aj fascinujúce zároveň, no taký je hold svet umelej inteligencie. Tipovanie na virtuálne hry je o to vzrušujúcejšie, že tu neexistuje absolútne žiadne zvýhodnenie tých, ktorí športom žijú a pravidelne ho sledujú. Žiaden insight do historických úspechov športových tímov ti tu veľmi nepomôže. Virtuálni športovci navyše nikdy nespia, tipérsky smäd tak uhasíš kedykoľvek – 24/7.

E-sport zápasy
Keď sme pri tých počítačoch, absolútnou špičkou vo svete tipovania sa stávajú zápasy hráčov počítačových hier na profesionálnej úrovni. To, čo bolo kedysi vnímané ako bezduchá aktivita fanatických gejmerov, za ktorú si vyslúžili len posmech okolia, je dnes hotovou zlatou baňou a športom, ktorý zarába milióny. Sledovanosťou predbieha aj najúspešnejšie ligy za veľkou
mlákou, ako je NHL.

Pojmy, ako Counter-Strike či Dota, sú pre vášnivých hráčov dennodenným chlebíčkom a tí najlepší majú o kráľovský dôchodok postarané. Svetovým šampiónom je aj slovenský majster CS:GO Ladislav Kovács, vo virtuálnom svete známejší ako GuardiaN, ktorý aktuálne hrá za tím FaZe Clan. Podľa neoficiálnych informácií má zatiaľ na konte výhry v celkovej sume viac ako 500-tisíc dolárov, o čom sa ani nesníva mnohým slovenským podnikateľom. Absolútne galaktické peniaze sa točia aj v tipovaní na tieto e-sportové zápasy, z ktorých si môžeš ukrojiť aj ty. V aplikácii Niké môžeš dokonca sledovať mnohé tieto zápolenia prostredníctvom živých prenosov, popritom tipovať a na tento účel využiť aj občasné analýzy a odporúčania odborníkov zo sveta gejmerov.

Live tipovanie
Nie je to tak dávno, čo tipovanie znamenalo staviť si hodinu pred zápasom a potom už len tŕpnuť, ako to celé dopadne. Možnosť zapojiť svoje vlastné analytické myslenie či čuch na víťazstvo, bola minimálna. Doba však napreduje a vďaka live tipovaniu môžeš sledovať priamy prenos zápasu a tipnúť si kedykoľvek v jeho priebehu.

Ak budeš mať pocit, že tvoj favorit tlačí na protivníka a má len kúsok do gólu, vtedy je tvoja šanca. Môžeš tak v analýze predbehnúť počítač, kým adekvátne zníži kurz a tak aj tvoju šancu na vysnenú výhru. V tipovaní sa totiž dlhodobo ukazuje, že sa oplatí byť skôr stratégom, staviť viac a riskovať menej, ako dúfať, že za náhodne vsadených 20 eur vyhráš 100-tisíc.

Skutoční športoví fanúšikovia a fanúšikovia stávkovania sa svojej dennej dávky adrenalínu neradi vzdávajú. Vďaka tipovaniu v appke Niké, ktorá dlho víťazí v konkurencii tipovacích aplikácií, môžeš byť v obraze nonstop, bez ohľadu na to, či cestuješ alebo si na meetingu a či chceš tipovať na skutočné zápasy, virtuálne hry alebo e-sportové turnaje. K dispozícii máš 40 000 priamych prenosov ročne, analýzy, štatistiky a špeciálne pomôcky ako virtuálnu mapu ihriska a priebehu hry, tzv. RADAR a mnoho ďalších vychytávok, ktorých množstvo sa neustále rozrastá.

Článok vznikol v spolupráci s Niké.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech