Filip Šebo: Najradšej by som začínal od nuly!

Martin Bohunický / 6. októbra 2015 / Lifehacking

Filip Šebo je známy ako futbalista, ktorý si pre svoje postoje a extravaganciu často musel prejsť spŕškou kritiky. Za bujnou bradou sa však skrýva zaujímavý človek, ktorého názory a postoje obsahujú veľké množstvo inšpiratívnych myšlienok.

 

Ahoj Filip, ako ide život?

Ahojte Startituperi!! Všetko ide tak, ako si zariaďujem, takže dobre :)

 

Čomu sa teraz vo svojom živote venuješ? Voľnočasovo či pracovne?

Venujem sa hlavne športu, aj keď už nie prioritne futbalu. Okrem toho skúšam veľa nových vecí, ktoré som počas mojej kariéry nestihol a dá sa povedať, že som na takej “pokariérovej” križovatke, na ktorú každý skôr či neskôr príde..

 

 

Okolo tvojej osoby sa toho veľa nahovorilo a popísalo, povedzme si pravdu, na internete patríš medzi najkritizovanejších športovcov. Nemyslím si však, že právom. Aký je teda Filip Šebo naozaj? Čo by taký neprajník o tebe zistil, keby má možnosť stráviť s tebou jeden deň?

Myslím si, že tí ľudia, čo so mnou trávia dni, vedia, aký som. Som obyčajný chalan z Bratislavy, ktorý si urobil futbalovú kariéru, vďaka ktorej teraz má spomínaných kritikov. Nie je totiž nič nové, keď napíšem, že na Slovensku sa úspech skôr závidí ako uznáva, ale s tým treba žiť a zvyknúť si na to. Práve to ma možno v tej kariére posunulo tam, kde som sa dostal.

 

Viacerí ľudia riešia, čomu si sa tie tri roky po futbale venoval. Tí, čo ťa nemali radi, tvrdili, že ťa financuje priateľka, iní tvrdia, že si si zarobil futbalom a teraz si len užívaš. Mňa zaujalo, keď si nedávno v rozhovore pre Refresher prezradil, že si freelancerom. Teraz máš možnosť raz a navždy zodpovedať veľkú otázku – čím sa teda živíš?:)

Hahaha. Tak v prvom rade musím povedať, že nie je moja povinnosť s ľuďmi sharovať, čo robím, z čoho žijem. Financie sú veľmi háklivá téma nielen u nás, ale aj vo väčšine spoločenstiev. Myslím si, že najpodstatnejšie je to, čo som už spomínal. To je, že sa mám dobre. Od 17 rokov som bol vo svete sám, svet ma naučiť žiť život podľa seba a podľa toho, čo je pre mňa najlepšie. Darí sa mi to a vôbec nikoho, ani priateľku (ak keď žiadnu nemám :)), k tomu nepotrebujem.

 

 

Mediálne známy človek si musí často vytrpieť kritiku – objektívnu, no aj kopec neobjektívnej. Asi sa zhodneme v tom, že “hejt” nemá zmysel riešiť. Je však predsa len niečo, čo ťa zamrzí? Ako sa cez neprajnosť okolia preniesť?

Samozrejme, že každý hejt zamrzí, respektíve dá minimálne na sekundu dôvod sa nad ním zamyslieť. Keď je oprávnený, tak sa z neho snažím niečo zobrať a keď neoprávnený, tak netrvá ani tú sekundu :) Som človek, ktorý vie filtrovať prichádzajúce informácie, ľudí, okamžiky. Vždy si spravím svoj vlastný názor a je mi absolútne jedno, čo si ten druhý o tom myslí.

 

Nedávno si sa v Senci zúčastnil triatlonových pretekov. Triatlonu posledné roky podľahli viaceré známe osobnosti – napr. moderátor Sajfa či úspešný podnikateľ Mišo Truban. Čo má tento šport v sebe, že ľudí tak láka? Prečo si sa na to dal ty?

Mňa osobne hlavne chytil preto, lebo je to zloženie športov, ktoré mám rád, sú zdravé a hlavne je to individuálny šport. My, čo celý život robíme kolektívne športy, to veľmi oceníme a milujem pocit, keď na pretekoch dostanem zo seba to, čo do seba aj investujem. Pretože v kolektívnych športoch človek môže trénovať, koľko chce a niekedy mu to vďaka spoluhráčom nestačí. Aj keď to má aj opačné účinky, niekedy sa práve pri nich môže zviezť.

 

 

Máš pomerne zaujímavú životnú filozofiu, v skratke je to o “bytí v prítomnosti”. Túto filozofiu s tebou zdieľam, no mnohí sa s ňou nedokážu stotožniť. Čo ti život v prítomnom okamihu dáva?

Dobrá otázka. Mne dáva život v prítomnom okamihu neuveriteľnú slobodu. Nemám rád plánovať si veci, stretnutia, udalosti. Dá sa povedať, že je to troška hardcore, ale ja som typ človeka, ktorému to vyhovuje. Veľakrát sa totiž vyskytne situácia, keď som v danom okamihu pre niečo nadchnutý a za týždeň ma to už ani nenapadne. Samozrejme, človek musí mať aj podmienky na takýto život. Myslím tým, že slobodného človeku sa to darí ľahšie ako človeku, ktorý má rodinu, deti..

 

Napriek tomu, že vraj budúcnosť neriešiš, predsa sa skúsim spýtať.  Máš nejaké plány do budúcna? Je niečo, čo by si chcel dosiahnuť?

Túto otázku dostávam často a veľmi ťažko sa na ňu odpovedá. Celý život som totiž mal nejaké ciele, sny, záväzky, vyvíjal som na seba tlak. Momentálne si užívam pohodu, dávam si krátkodobé ciele, resp. mám krátkodobé sny, ktoré si viem splniť rýchlo. Na niečo dlhodobé nie som ešte pripravený, aj keď si myslím, že opäť raz budem a pustím sa do toho. Ale najprv musí prísť ten okamih že ok, “idem na to”. To ale musím byť stopercentne presvedčený, že je to správne. Nemám rád totiž skúšať a slovíčko “uvidíme”.

 

Máš niečo za sebou, dlho si bol známym vo svete športu, neskôr si sa ukazoval vo svete šoubiznisu. Snažíš sa zo svojho mena budovať osobnú značku, využiť ho nejak vo svoj prospech? Alebo to vôbec neriešiš?

Poviem ti pravdu. Najradšej by som bol, keby po tomto životnom období prišiel nový Filip Šebo a začínal od nuly. Snažím sa totiž zaradiť medzi normálne fungujúcich ľudí, vnímať realitu takú, aká je. Pretože život známeho človeka sa odohráva v takej bubline a veľakrát tomu človeku utekajú bežné životné veci, ktoré sú podľa mňa dôležité.

 

Počas svojej futbalovej kariéry si pôsobil v Rakúsku, Škótsku či Francúzsku. Pomerne dosť si toho precestoval a podľa tvojich fotiek by som usúdil, že cestovanie je celkovo tvojou vášňou. Môžeš teda z vlastnej skúsenosti povedať, čo Slovensku v porovnaní s inými krajinami chýba?

Normálny systém!!!! Na Slovensku je až dych vyrážajúca situácia. Ja napríklad milujem našu krajinu, milujem Bratislavu. Ale systém, aký tu vládne, núti ľudí byť nervóznymi, nespokojnými. Potom je tá spoločnosť taká, aká je a vládne nepohoda. Naopak, 10km od nás, v Rakúsku, sa každý usmieva, všetko funguje. A aj keď som ja veľmi pozitívny človek, ťažko sa mi verí, že by sa to v blízkej budúcnosti zmenilo, pretože veľa mladých odchádza do sveta a práve kvôli tomuto sa nevracia späť.

 

A je niečo, čo človek nikde inde ako na Slovensku nenájde?:)

Najkrajšie baby :) :)

 

Myslíš si, že je na Slovensku vhodné prostredie pre podnikateľov?

Ťažko sa mi k tomuto vyjadruje, pretože som nikdy na Slovensku nepodnikal. Ale ako som spomínal, žijeme v krajine, kde veľa vecí nefunguje a myslím si, že aj pri podnikaní nie je všetko tak, ako by malo byť.

 

Čo by si odkázal mladým ľuďom, ktorí majú ambíciu tvoriť a niečo dokázať, možno aj zmeniť život na Slovensku k lepšiemu, no strach a pochybnosti ich držia späť?

Poznám veľa ľudí, ktorí sa rozhodli niečo nové na Slovensku vytvoriť a sú úspešní. Tak isto aj takých, ktorí sú neúspešní. Ja si osobne myslím, že keď je človek o niečom presvedčený, tak by mal ísť do toho a dať tomu šancu, respektíve ísť tomu šťastiu naproti. Treba byť pripravený na prekážky, ale ja verím na silu mysle a pri takýchto činnostiach je veľmi dôležité, aby tá myseľ bola nastavená na výhru.

 

Ďakujem ti za rozhovor.

Aj ja ďakujem a prajem všetko dobré!

 

Filipovi ďakujeme za rozhovor a želáme ďalšie úspechy!

 

Pridať komentár (0)