Filter absolútne zaplavil celý TikTok. Ľudí doslova desí, žene dorobil aj chýbajúce oko

  • Filter “Bold Glamour” si na TikToku určite neprehliadol
  • Experti ale varujú, že na sebavedomie a na sebaobraz môže mať devastačný dopad
bold glamour
Twitter/nypost
  • Filter “Bold Glamour” si na TikToku určite neprehliadol
  • Experti ale varujú, že na sebavedomie a na sebaobraz môže mať devastačný dopad

Prikrášľovanie fotiek rôznymi filtrami je už novodobým štandardom a vo svete sociálnych sietí sa to považuje za niečo, čo je totálne “normálne”. Niektorí ľudia to pritom s filtrami vedia viac a dokážu ich používať s mierou — napríklad len na úpravu farieb fotky, či na odstránenie drobných nedokonalostí pleti. 

Druhou skupinou ľudí sú ale tí, ktorí filtre používajú doslova až excesívne, a výsledkom je potom to, že tvár každej “influencerky” na Instagrame vyzerá úplne rovnako. Príčinou je vo väčšine prípadov aplikácia FaceApp, ktorá síce tvár zmení na nepoznanie a do úplnej dokonalosti, avšak všetky ženy po úprave fotky vyzerajú úplne rovnako. 

Filter, ktorý využíva AI

Takto fungujú v podstate úplne všetky skrášľovacie aplikácie či filtre. Pri ich tvorbe je v ich kóde presne zadané, ktorú časť tváre majú akým spôsobom zosnímať, upraviť, a v priebehu sekundy tak skutočne spravia. Všetci síce vyzerajú rovnako, no všetci sú zároveň spokojní, že vyzerajú dobre. 

Na TikToku sa ale pred niekoľkými dňami objavil filter, ktorý ľudí doslova desí. Tento filter tvár zjemní, rozjasní, vykontúruje, vyhladí pokožku, zvýrazní oči a výrazne zväčší pery. Na tom by nebolo vôbec nič zvláštne, toto predsa dokáže viacero filtrov. “Problémom” je, že tento to robí úplne inak, ako ktorýkoľvek iný filter, a každý človek tak vyzerá po jeho použití úplne inak. Prelomový je totiž v tom, že využíva umelú inteligenciu. 

Filter vyvolal mnoho kontroverzie

Filter je zvláštny, až desivý, hneď vo viacerých veciach. Jednou z nich je napríklad aj to, že zatiaľ čo štandardné beauty filtre sú pre mužov nepoužiteľné, tento dokonale sadne aj na nich. Ďalšou vecou je, že ako isto dobre vieš, keď použiješ akýkoľvek štandardný filter, a pred časť tváre si dáš ruku alebo nejaký objekt, filter sa zruší alebo zdeformuje — okamžite tak vidieť, že ide len o filter. 

Pri “Bold Glamour” si ale môžeš tvár naťahovať, zakrývať si ju, robiť čokoľvek — filter drží pevne a ani sa nepohne. Odpoveď na túto záhadu je v zásade veľmi jednoduchá, čo je už ale horšie, je to, že TikTok túto informáciu odmieta oficiálne potvrdiť. Ide totiž o filter, ktorý používa umelú inteligenciu. 

Ako uvádza aj portál The Verge, TikTok už viackrát kontaktovali mailom s otázkou, či Bold Glamour skutočne využíva AI. TikTok ale zaryto mlčí. Dôvodom môže  byť aj to, že filter využíva tzv. technológiu strojového učenia GAN (Generative Adversarial Networks), ktorá urobí v priebehu stotiny sekundy dve veľmi dôležité veci. 

Tou prvou je, že pohľadom do kamery zosníma tvoju tvár. Druhou je, že okamžite vyhodnotí jej “štýl” a zaradí ju do skupiny “najpôvabnejších” osôb, s ktorými máš najpodobnejšie črty tváre. Tieto údaje už TikTok zbiera, samozrejme, roky. Filter z teba následne spraví tú najlepšiu a najkrajšiu možnú verziu teba samého. 

Problémov je tu hneď viac

TikTokom sa šíri nejedno video, kde predovšetkým ženy tento filter vyskúšali, a po jeho odstránení povedali, že po pozretí sa na svoju reálnu tvár sa ešte nikdy necítili škaredšie. Efekt, ktorý na tvári vytvorí, sa už pokúšalo napodobniť viacero profesionálnych makeup artistov, nikomu sa to však nepodarilo. Tento filter sa navyše zdokonaľuje každým ďalším použitím, nakoľko do jeho databázy tým pribúda čoraz viac a viac údajov.

Na nemenej vážnu vec ale upozorňujú aj psychológovia. Linda Charmaraman, vedúca výskumníčka z Wellesley Centers for Women, pre Washington Post povedala, že filter nastavil “nový štandard krásy”, ktorý je ale reálne dosiahnuteľný len plastickými zákrokmi v hodnote  tisícok eur. Je však prirodzené, že ľudia chcú takto vyzerať, no nikdy to nedosiahnu ani makeupom, čo môže viesť k obrovským problémom so sebavedomím a sebaúctou, a to predovšetkým u mladších užívateľov. 

Jedným z najbizarnejších videí, ktoré boli pomocou Bold Glamour vytvorené, je asi video istej ženy, ktorá na TikToku vystupuje ako Norma Night. Vo videu ukázala, že filter jej dorobil celé oko, ktoré jej v realite chýba.

Zdá sa teda, že časy TikToku s nevinnými tančekmi sú definitívne preč. 

Zdroje: The Verge, Nbc News, Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá