Finančný žralok, ktorý má najdrahší dom na Slovensku a domov chodí vrtuľníkom. Bohatý život Patrika Tkáča

  • So svojím otcom sa umiestnil na šiestom mieste v rebríčku najbohatších ľudí na Slovensku
  • Patrik Tkáč začínal v 90. rokoch na kupónovej privatizácii, dnes je z neho multimilionár a 6. najbohatší Slovák
J&T Tkáč
TMR a Patrik Tkáč
  • So svojím otcom sa umiestnil na šiestom mieste v rebríčku najbohatších ľudí na Slovensku
  • Patrik Tkáč začínal v 90. rokoch na kupónovej privatizácii, dnes je z neho multimilionár a 6. najbohatší Slovák

Patrí medzi najbohatších Slovákov. Do biznisového sveta ho zasvätil otec Jozef.

Podľa informácií portálu Forbes sú spolu zaradení do prvej pätnástky najbohatších ľudí na Slovensku – konkrétne im patrí šieste miesto. Na konte majú spoločne majetok v hodnote viac ako 600 miliónov eur. Viacerí odborníci sa zhodujú, že odhady Forbesu sú značne podhodnotené a jeho skutočný majetok sa pohybuje tesne nad 1 miliardou eur.

Ich mená sú známe predovšetkým z J&T Banky a Poštovej banky. Okrem toho Patrik Tkáč vlastní viaceré malé zahraničné bankové domy.

Patrik v rámci spoločnosti EP Equity Investments investuje do zvučných značiek ako francúzske Casino, nemecké Metro, britské Sainsbury’s či Foot Locker.

Spoločnosť EPH zas ovláda Křetínský, piaty najbohatší Čech. Tkáč je v spoločnosti spoluvlastníkom spoločne s manažérmi EPH.

Patrik Tkáč
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Veľkolepá svadba s modelkou

Od roku 2008 má Patrik po svojom boku manželku, a to modelku Ivetu Vančovú. Ich svadba bola poriadne veľkolepá, len kvetinová výzdoba stála takmer jeden milión korún.

Konala sa v bratislavskom hoteli Crowne Plaza, ktorý patrí do portfólia finančnej skupiny J&T. O zábavu sa postarali Marián Čekovský i Robo Grigorov.

Podľa týždenníka Plus 1 deň si nevesta milionára získala svojou skromnosťou a úprimnosťou. „Minulý rok bola Iveta na jednej spoločenskej akcii s kamarátkou. Tá jej vravela, že určite príde aj ten známy a veľmi dobre zabezpečený muž Patrik Tkáč. Iveta vtedy odpovedala, že vôbec netuší, o koho ide,“ vyjadril sa jeden z hostí pre Plus 1 deň.

patrik tkáč
zdroj: pravda.sk

Iveta Tkáčová je talentovaná tanečnica. Podobne ako jej manžel sa vyzná v podnikaní, a k tomu dokonca aj v móde. Svoju lásku k tancu pretavila v roku 2009 do otvorenia tanečnej školy Riverpark Dance School s. r. o.

Hoci sa za minulý rok Ivetina spoločnosť dostala do straty – 69 051 €, tržby jej narástli o 17 %, na 312 376 €, informuje Finstat

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Tkac (@patriktkac)

Hacienda vo viniciach plná luxusu

Svojej manželke a dvom deťom vybudoval v roku 2018 haciendu, ktorá sa pýši dokonalým výhľadom na Devín a navôkol sa rozprestierajúce vinice. Vila sa budovala tri roky. Realitný maklér hodnotí cenu samotných pozemkov na sumu 2,5 až 3,5 milióna eur.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Iveta Tkacova (@ivetatkacova)

„Bez bližšieho pohľadu je nemožné stanoviť presnú cenu. Vzhľadom na pozemok, nadštandard prevedenia a pravdepodobne aj nadštandard vybavenia je cena nehnuteľnosti na úrovni 4-6 mil. eur, a možno aj viac. Je zjavné, že ide o riešenie na mieru klienta a obdobnú nehnuteľnosť by sme ťažko hľadali,“ povedal pred dvoma rokmi Novému Času Martin Lazík, ktorý sa zaoberá nehnuteľnosťami.

tkáčov dom
zdroj: screenshot/gfi.sk

Za návrhom vily stojí Tkáčove dvorné architektonické štúdio GFI, ktoré má na svedomí viaceré projekty J&T. Okrem toho GFI figuruje aj pri budovaní stavieb ako Eurovea 2, Klingerka, či Grand Hotel Kempinski vo Vysokých Tatrách. 

Vila je umiestená na najlepšej adrese na Devíne, ulica pri Zlatom rohu. Podľa informácií denníka Nový čas finančníkovi pripadajú pozemky v rozsahu siedmich hektárov. Na pozemku nechýba bazén, wellness, a vraj sa tam nachádza aj herňa. V podzemí sú vybudované priestory pre dorábanie vlastného vína. Vinárstvo sa volá Zlatý Roh a niektoré odrody by mali byť dostupné aj v nových lokálnych potravinách, ktoré Patrik aktuálne v Devíne stavia. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vinárstvo Zlatý Roh (@vinarstvo_zlatyroh)

Tkáč má vo svojom okolí aj prominentných susedov, ako napríklad svojho dlhoročného obchodného spoločníka Ivana Jakaboviča či Alexeja Beljajeva, ktorý pôvodne vlastnil väčšinu pozemkov na devíne, ktoré neskôr rozpredal aj pre J&T Real Estate. Tí tu spravili neskôr spravili najväčší developerských projekt v Devíne s názvom Zelené Terasy, pozostavajúci z rozparcelovaných stavebných pozemkov a z radovej luxusnej zástavby. Dnes sa aj vďaka tomuto projektu pohybuje priemerná cena stavebného pozemku v tejto lokalite v sume 430 eur/m2

Devín chce Tkáč zveľadiť. Tento rok sa mu podarilo získať stavebné povolenie na vybudovanie potravín. Návrh budú mať na starosti architekti z dielne A.M. architects.

Okrem potravín obyvateľov čaká aj lokálna pekáreň či obchod s vínom. Prví návštevníci by mali v potravinách nakúpiť už pred Vianocami 2021.

„Budem rád, keď sa ohľadom funkčnosti potravín, úprav okolitého priestoru, názvu potravín, otváracích hodín a vôbec čohokoľvek súvisiaceho zapojíte do diskusie, a pomôžete k vzniku najlepších obecných potravín na Slovensku,“ napísal Tkáč vo facebookovej skupine združujúcej obyvateľov Devína.

„Tak sa moja sesternica školí u nás v Terne ( Kraj) a snáď to zvládneme lepšie ako Yeme. Nech vás nestraší Yeme cenou. Viem, že celý základný sortiment musí byť cenou porovnateľný s bežnými značkami. Nebude to ale Terno ani Kraj, oni nám len pomôžu s rozbehom. Názov potravín by som bol rád, keby bol vybratý hlasovaním, nech je s tým aj trochu sranda,“ vyjadril sa vo facebookovej skupine združujúcej obyvateľov Devína Patrik Tkáč.

„Ja to mám v hlave tak, že si to má zarobiť na prevádzkové náklady a bežné opravy. Nečakám, že sa to niekedy vráti, ale nie je to ani filantropia. Ja verím v rast hodnoty nehnuteľností v Devíne, takže mne stačí, že porastie hodnota, aj keď dúfam, že dlho nebudem musieť testovať tú cenu predajom. Budem vždy transparentne informovať o tržbách a nákladoch,“ doplnil Patrik Tkáč.

zdroj: A.M. architects

V oblasti na Devíne má pribudnúť vinič, ako aj príjemné posedenie vo vinohrade či atrakcia pre deti v podobe drevených mostíkov.

V lokalite sa majú dokonca pásť aj kravy malého plemena s názvom Jersey. Tie tu budú primárne kvôli spásaniu či hnojeniu a neskôr aj kvôli mlieku. Viacero ľudí prezradilo, že Patrik má potenciálny záujem vybudovať na Devíne prvú slovenskú Michelinskú reštauráciu, v ktorej bude ponúkané jeho lokálne víno.

Milionár Patrik Tkáč stavia na Devíne „najlepšie obecné potraviny na Slovensku“

Patrik Tkáč si dnes svoje súkromie necháva v tajnosti, takisto ako aj majetok, ktorý vlastní.

Týždenník Plus 1 deň však minulý rok zverejnil informáciu o tom, že si kúpil vrtuľník. Vraj s ním lieta po Bratislave, ale aj do Tatier. Tkáč má dokonca spravené skúšky na vrtuľník, a tak sa všade premiestňuje sám. 

K netypickej doprave inklinoval už dlho. „Kedysi sme jednali vo Východoslovenských železiarňach a chceli sme tam prísť ako páni. Tak sme si na štyridsať minút požičali lietadlo. Zmenilo nám to život,“ cituje Tkáča Plus 7 dní.

Patrik vlastní jednu z najprestížnejších helikoptér. Ide o Airbus Eurocopter Half 145 značky Mercedes-Benz s úpravou AMG. Špičkový stroj patrí do kategórie strednej triedy s dvojmotorom. 

Od predaja džúsov ku kupónovým knihám a miliónom

Známy slovenský podnikateľ sa narodil v roku 1973 v Bratislave do rodiny finančníka s veľkými víziami. Po gymnáziu sa vydal na Ekonomickú univerzitu v hlavnom meste.

V roku 1994 spoločne so spolužiakom ešte zo stredoškolských čias, Ivanom Jakabovičom, rozbehli prvý biznis. Založili skupinu J&T.

Jeho firma získala prvý zárobok vďaka návšteve pápeža na Slovensku v roku 1990. Na zhromaždení, ktoré sa na jeho počesť konalo, predávali džúsy. Podarilo sa im ich predať za dvojnásobnú cenu.

Patrikov otec v 80. rokoch pôsobil v Štátnej banke československej, a v roku 1989 spravoval slovenskú divíziu Investičnej banky Praha. V období rozdelenia Československa na samotné krajiny si zaslúžil prezidentský post v nástupníckej Investičnej a rozvojovej banke.

O pár rokov na to sa zaslúžil o štedrý čin pre syna. Na rozbehnutie jeho biznisu s Jakabovičom im dopomohol obrovskou pôžičkou. Vďaka nej sa postavili na nohy. 

Úspech im však priniesli časy kupónovej privatizácie. Kupónové knihy nakupovali vo veľkom spolu s akciami. V roku 1993 im to prinieslo prvý milión.

„Ja som bol na začiatku skôr kreatívec, ktorý to hnal dopredu. Ivan dával pozor, aby sme nešli do problémov,“ dodáva Patrik pre portál Finweb.

Ďalším krokom vpred bola Nafta Gbely, tá ich posunula na úplne iný level. Priniesla im zisk vyše 600 miliónov korún, ktorý sa postupne ešte zdvojnásobil.

Dnes je z Patrika Tkáča prvotriedny milionár. Za sebou má obšírnu minulosť, na účte obrovský majetok, a to ešte jeho biznisová kariéra ani zďaleka nie je na konci.

Banka J&T neustále napreduje, je aktívna predovšetkým pri emisiách podnikových dlhopisov. V roku 2019 podľa Forbes vydala 17 emisií, ktorých cena presahovala miliardu eur.

Ivan Jakabovič & Patrik Tkáč - J&T
zdroj: Facebook/Ivan Jakabovič & Patrik Tkáč - J&T

Finančný žralok vlastnil Spartu a v rukáve má aj televíziu JOJ

Patrik Tkáč a jeho spolupracovník Ivan Jakabovič sú považovaní za finančných žralokov. Majú na konte najdrahšie podniky z oblasti energetiky či biznisu. Zastrešujú dokonca hotelový biznis, reality, médiá či letectvo.

Jakabovič vlastní majetok v hodnote 530 miliónov eur a do biznisu vstúpil dva roky pred vznikom J&T. Od roku 1992 pôsobil v spoločnosti Procter & Gamble.

Ich firma stojí na čele najvýznamnejších európskych investičných skupín. J&T sa zároveň delí na štyri samostatné holdingy: realitný, hotelový, finančný a holding zastrešujúci podnikanie vo Vysokých a v Nízkych Tatrách.

Finančná skupina J&T pod vedením Tkáča bola od roku 2004 vlastníkom Sparty Praha. Dnes na jej čele stojí Daniel Křetínský, ktorý je spoločníkom v biznise s Tkáčom. Kariéru v J&T začal ako vrcholový manažér.

Tkáč má v rukáve aj vlastníctvo televízie JOJ či skryté vlastníctvo ďalších médií.

V rokoch 2008/2009 sa krajina ocitla vo finančnej kríze. Tá zasiahla aj milionára Patrika Tkáča. Zisky finančnej skupiny sa znížili viac než o polovicu.

Pre Plus 1 deň sa v roku 2009 vyjadril takto: „Majetok finančnej skupiny zrejme už nie je odhadovaných 1,68 miliardy eur tak, ako pred časom. Minimálne však ide o 675 miliónov eur.“ Kríza boháča podľa jeho slov naučila pokore.

S Křetínským ťahá za jeden koniec

Patrik Tkáč patrí k najbohatším Slovákom, je spoluzakladateľom a kľúčovou osobou známej finančnej skupiny J&T. Spojil sa však s jedným z najbohatších Čechov, vlastníkom Energetického a priemyselného holdingu a šéfom AC Sparta Praha, Danielom Křetínským. Ide o poriadne vydarenú biznisovú dvojicu. 

Milionárske duo spojilo sily a vybudovalo spoločnosť EP Global Commerce. Ide o „akvizičnú skupinu spoločností, kontrolovanú Danielom Křetínským. Ten v súčasnej dobe vlastní 53 % jej akcií a jedná vo vzájomnej zhode s Patrikom Tkáčom, ktorý je so 47 % podielom druhým akcionárom spoločnosti,“ píše sa na stránke EP Global Commerce.

Československí milionári sú spoločne akcionármi aj Energetického a priemyselného holdingu (EPH), ktorý má jedno z najvýznamnejších postavení v slovenskej energetike.

Do roku 2017 obaja vlastnili po 37 % akcií, informuje burzovnisvet.cz. Dnes je na vrchole Křetinský, ktorý disponuje podielom 56 %. Tkáč má 44 %.

Spoločne získali v roku 2018 podiel v nemeckom obchodnom reťazci Metro, kde majú 7,3 % akcií. Po roku sa posunuli na 17,5 % a v súčasnosti je to 29,9 %. Stále im však je málo, a podnikatelia sa snažia Metro ovládnuť úplne.

V septembri minulého roka sa spoločne zaslúžili o podiel v jednej z najlepších obchodných sietí v Európe. Ide o významnú akcionársku maloobchodnú sieť Casino Guichard-Perrachon (Casino) s podielom na základnom imaní 4,63 %. 

„Táto investícia je odrazom nášho presvedčenia, že Casino je najlepšie poziciovaná maloobchodná skupina na francúzskom trhu a jedna z najlepších v celej Európe,“ zhodnotil investíciu Křetínský, ktorý s podielom 53 % kontroluje spoločnosť Vesa. Zvyšný podiel akcií Vesy vlastní Patrik Tkáč.

Tkáč je znovu akcionárom EPH, majoritu však stále drží Křetínský

Prepadla ich nákupná horúčka

Tento rok sa im nesmierne darí – a to napriek tomu, že svet sa ocitol v koronakríze, ktorá spôsobila úpadok viacerých firiem. Mnohí dokonca svoje akcie nedokázali udržať, Křetínský a Tkáč však neprestávajú nakupovať.

Za investíciami roka 2020 stoja akcie v Macy’s či podiel v americkom obuvnom reťazci Foot Locker, informuje Forbes.

Spoločne založili investičný fond Vesa Equity Investment, ktorého webová stránka sa do veľkej miery podobá EP Global Commerce. „Vesa Equity Investment je investičná spoločnosť vlastnená Danielom Křetínským, hlavným akcionárom (53 %), a Patrikom Tkáčom (47 %).“

Reťazcu Macy’s sa v čase, kedy akcie nakúpili, príliš nedarilo. Vo februári ohlásili škrtanie tisícok pracovných miest a zatváranie 125 predajní, informuje CNBC.

Akcie sa vtedy predávali za cenu okolo 5,4 dolára za akciu. Rast nakopli až správy o opätovnom otváraní obchodov. Cena jednej akcie prekročila 10 dolárov. Nie je síce úplne presne známe, kedy sa Křetínský s Tkáčom akcií zbavili, ale na investícii zarobili milióny dolárov.

Vo Foot Lockeri sa fond stal štvrtým najväčším podielovým vlastníkom. Za akcie zaplatili 154,5 milióna eur.

Ich mená figurujú aj pri starej britskej pošte, ktorá bola založená ešte v roku 1516 Henrichom VIII. Podľa denníka E15 sú najväčšími akcionármi a ich spoločnosť Vesa Equity má v Royal Mail až 13-percentný podiel.

J&T daruje slovenským zdravotníkom respirátory v hodnote pol milióna eur. Pomáha aj jeden z najbohatších Slovákov

Tento rok ich prepadla akási nákupná horúčka, no treba uznať, že sú pri chuti a darí sa im veľkolepo. Patrik v čase pandémie ukazuje aj svoju štedrosť. Ako sme informovali už v marci, na pomoc Slovensku a Česku jeho spoločnosti J&T a EPH darovali dva milióny respirátorov N95. 

Tkáčova a Jakabovičova J&T figuruje aj v developerských projektoch. Delí ich na multifunkčné, kam patrí napríklad Nové Lido, Eurovea 2, Klingerka či River Park, potom na administratívne – East Tower, Landererova 12 či Javor Praha. Pri rezidenčných nájdeme Ovocné sady v Trnávke, Zelené Terasy Devín či rezidenciu Kampa.

zdroj: jtre.sk

K hotelovým patria jedny z najlepších hotelov po celom svete, ako Hotel Baltschug Kempinski Moscow – ide o päťhviezdičkový hotel v historickom centre Moskvy s výhľadom na Kremeľ a Červené námestie. Na Slovensku zas patria k developerom hotela Kempinski vo Vysokých Tatrách, ale aj hotela DoubleTree By Hilton Košice.

zdroj: jtre.sk

Predposlednou skupinou sú logistické a priemyselné, kam spadajú logistické a priemyselné haly v Trnave, Nitre, Ilave a mnohé ďalšie. Poslednú sériu tvoria retailové, ku ktorým patrí zatiaľ len nákupné centrum Eperia v Prešove.

Článok bol pôvodne vydaný v decembri 2020.

Zdroje: forbes.sk, finweb.sk, 1.pluska.sk, cas.sk, blog.stranaspolu.sk, sport.sme.sk, e15.cz, epgc.cz, vesaequityinvestment.cz, burzovnisvet.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech