Firmy, ktoré kopírovali Apple, sú dnes jeho najväčšou konkurenciou

  • Už od vzniku OS Android boli telefóny s týmto OS často obviňované z kopírovania dizajnu Apple.
china_xiaomi_xhg101_47729291
  • Už od vzniku OS Android boli telefóny s týmto OS často obviňované z kopírovania dizajnu Apple.

Či už išlo o Samsung Galaxy S, HTC One A9 alebo mnohé modely ZTE, Apple rád pripomínal svetu, že on je tu ten líder a Androiďáci sú až za ním. Časy sa však menia a predstavenie Huawei P9 len posilnilo vedomie o kvalite čínskych telefónov. Huawei P9 a Xiaomi Mi 5 už nie sú telefónmi, ktoré by Apple kopírovali, už sú to výrobcovia, ktorí dokážu za lacný peniaz vytvoriť extrémne atraktívny, prémiový dizajn.

Stále je veľmi veľa čínskych značiek, ktoré iPhone kopírujú – dôkazom je Oppo F1 Plus alebo Meizu Pro 5. Postupne však títo výrobcovia pridávajú do svojich dizajnov vlastné prvky a čoraz viac si začínajú budovať vlastnú cestu. Áno, P9 má podobnú kovovú konštrukciu ako iPhone, no na dotyk je výrazne iný, tak ako ho iným robia dve kamery vzadu.

camara-p9-w782

foto: androidpit

Kopírovanie Apple sa posunulo o ďalšiu úroveň. Už to nie je kópia 1:1, už je to pridávanie vlastných prvkov, vlastných špecifických detailov, vlastná estetika.

Skúsim ti to vysvetliť na futbalovej terminológií. Áno, Apple je stále Messi, futbalista, ktorého chcú napodobniť všetci. No miesto toho, aby sa výrobcovia učili jeho kľučky, priame kopy a presné zakončenia, skúšajú vlastné spôsoby, ako sa dostať k bránke a skórovať. A ide im to viac ako dobre.

To som ešte nespomenul Samsung. Galaxy S7 a S7 Edge majú fantastický dizajn a ich predajnosť extrémne predčila očakávania. Je až prekvapením, koľko fantastických dizajnov predstavili telefóny s Androidom tento rok. A to ešte mnohí svoje vlajkové lode nestihli predstaviť.

samsung-galaxy-s7-edge-product-hero-2

foto: cnet.com

Čínske spoločnosti majú ambíciu stať sa globálnymi značkami a to, čo preto musia urobiť, sú špičkové technológie a vlastný dizajn. A podľa posledných dôkazov sa tak už jednoznačne deje. Nechcem tvrdiť, že Čína spôsobí prudký pád Apple na hubu (hoci by si to zaslúžili), v každom prípade si však Kalifornský gigant musí dávať čertovsky dobrý pozor.

zdroj: theverge.com, titulná foto: scmp.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK