Fúzny reaktor v Británii dosiahol vyššiu teplotu ako má Slnko. Do roku 2030 začne vyrábať čistú a lacnú energiu

  • Jadrová fúzia je proces výroby energie, ktorý by mal ľudstvu v budúcnosti zabezpečiť veľké množstvo čistej a lacnej elektriny.
extra_large-1528284714-cover-image
Tokamak energy
  • Jadrová fúzia je proces výroby energie, ktorý by mal ľudstvu v budúcnosti zabezpečiť veľké množstvo čistej a lacnej elektriny.

Súkromná spoločnosť v Spojenom Kráľovstve ohlásila, že úspešne otestovala prototyp jadrového fúzneho reaktora, pri teplotách vyšších, aké dosahuje Slnko. Spoločnosť ambiciózne tvrdí, že do roku 2030 začne pomocou neho dodávať energiu do elektrickej siete.

Spoločnosť s názvom Tokamak Energy sídliaca v Oxfordshire v Anglicku, vytvorila reaktor ST40. Ide v poradí už o tretí reaktor, ktorý sa im podarilo skonštruovať. Veľkým úspechom je, že sa im podarilo dosiahnuť teplotu plazmy v reaktore až 15 miliónov stupňov Celzia.

Robíme veľké kroky k tomu, aby sme získavali energiu pomocou jadrovej syntézy a to aj vďaka tomu, že pôsobíme v súkromnom sektore, ktorý je pružnejší. Naším cieľom je dosiahnuť niečo, čo prinesie celému ľudstvu veľkú výhodu.“ uviedol riaditeľ spoločnosti Jonathan Carling a pokračuje:

Dosiahnutie 15 miliónov stupňov Celzia je ďalším dôkazom pokroku a ďalším potvrdením, že ideme správnym smerom. Našim cieľom je do roku 2030 komerčne vyrábať energiu práve pomocou jadrovej syntézy.

Reaktor pomerne malého rozmeru, je podľa Tokamak energy kľúčom k úspechu. Model ST40 je totiž veľký asi ako dodávka. To je v porovnaní s inými tokamakmi – experimentálnymi fúznymi reaktormi nachádzajúcimi sa po celom svete, skutočne malý rozmer.

Ako je ale možné, že reaktor odoláva takým vysokým teplotám a neroztopí sa? Na dosiahnutie toho používajú jadroví fyzici silné magnetické pole, ktoré udrží horúcu plazmu „na uzde“ a tá sa nedotkne stien reaktora. Vďaka tomu môže byť teplota plazmy aj spomínaných 15 miliónov stupňov Celzia a pokojne aj vyššia.

Fúzia je opakom jadrového štiepenia, ktoré sa využíva bežne v jadrových elektrárňach. V nich sa „rozbíjajú“ atómy ťažkých prvkov, zvyčajne uránu a pri tomto procese sa uvoľňuje energia. Pri jadrovej fúzii je to obrátený proces. Pri nej sa zlučujú jadrá ľahkého prvku – vodíka a pri tomto procese takisto vzniká energia. Výsledným produktom je potom prvok hélium. Tento proces je rovnaký, aký prebieha na Slnku. Pri jadrovej fúzii nevzniká jadrový odpad a ani nehrozí riziko nebezpečného výbuchu, ako napríklad v prípade Černobyľskej tragédie.

Existujú dva hlavné koncepty reaktorov využívajúcich jadrovú fúziu. Prvým je tokamak a druhým je stelarátor. Obidva koncepty sa snažia udržať horúcu plazmu pod kontrolou trochu iným spôsobom.

Spoločnosti sa ale ďalšie ambície uprieť nedajú. Veria, že v reaktore sa im podarí teplota navýšiť až na 100 miliónov stupňov Celzia. V roku 2025 chcú vyvinúť reaktor, ktorý by bolo možné aj priemyselne vyrábať a o spomínaných 5 rokov neskôr, ich aj nasadiť do prevádzky. Ak vás zaujíma, ako to vyzerá v srdci fúzneho reaktora, kde prebieha jadrová syntéza, spustite si video nižšie:

Zdroj: Interez.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech