Gastro už nezamestnáva len ľudí. Na týchto miestach ti spraví burger a naleje víno robot

  • Prevádzky ako z budúcnosti, kde ti robot naservíruje jedlo alebo nápoje, sú realitou
  • Prevádzky ako z budúcnosti, kde ti robot naservíruje jedlo alebo nápoje, sú realitou

Predstav si, že by si si objednal jedlo, ktoré by pred tebou pristálo v rekordne rýchlom čase s na gram presne namiešanými ingredienciami. Dokonalosť, ktorú má vo svojich robotických rukách kuchár Creator, nemá žiadna ľudská bytosť na zemi. Ako informoval internetový portál TechCrunch.com, jedlo ti robot pripraví od samého začiatku až po koniec.

Reštaurácia s netradičným kuchárom sa nachádza v San Franciscu a napriek tomu, že dokáže pripraviť 130 burgrov za hodinu, na jedlo si v nej počkáš. Je už totiž tak známa, že ľudia pre ňou stoja dlhé rady.

 

Všetky suroviny pripravuje 4,5 metrový dlhý robot. Ako na videu vidíš, človek mu len pomáha dať všetky ingrediencie dohromady, čiže burger je naozaj vytvorený z robota.

Ako nápad vznikol?

Hovorí sa, že tie najlepšie inovácie vznikajú z čírej lenivosti. Alex Vardakostas pomáhal v rodinnej reštaurácii už ako 9 ročný. Obracal za platňou burgre a stále rozmýšľal nad tým, ako celý proces zjednodušiť a zefektívniť.

Stroj dokáže vytvoriť burger do 5 minút a do hodiny ich stihne 130. To všetko pomocou 350 senzorov, 20 počítačov a prostredníctvom 50 zariadení, ktoré sa zaoberajú aktualizáciami s rôznymi kódmi a algoritmami.

Ak si myslíš, že dokonalé burgre, so servírovaním ako z budúcnosti, stoja horibilné čiastky, si na omyle. Spoločnosť sa snaží držať krok s cenami mainsreamových fast-foodových reťazcov ako ja napríklad McDonald’s. Precízne namiešaný burger stojí niečo vyše 5 eur.

Jeho súčasťou je čerstvé pečivo z lokálneho pekárstva, kvalitné mäso, čedar, ktorý sa strúha priamo do žemle a vybrať si môžeš z 15 druhov omáčok.

Startup Creator dostal v roku 2017 od investorov kapitál vo výške 16, 65 milónov eur. Sponzorov tvorili viaceré startupové akcelerátory a investičné spoločnosti ako napríklad GV, Khosla Ventures a K5 Ventures.

Ak však v najbližšom období nebudeš mať cestu okolo San Francisca, nezúfaj, podobný koncept podniku majú aj v susednej Prahe.

Robotická vináreň v Prahe

Cyberdog je podľa autorov prvé miesto v Európe, kde robot pripravuje nápoje – nejde len o ich nalievanie, ale celý systém od objednávky až po platbu. Zákazník si objedná cez mobilnú aplikáciu, nápoj naleje robotická ruka a objednávku doručí koľajnicový distribučný systém. Už dnes si na stránke vinárne možno vyberať z menu. Počíta sa aj s prenájmom na firemné akcie či narodeninové oslavy. Kapacita je 41 osôb.

Viac čítaj TU>>Táto prevádzka láka ľudí na poriadne nadupaný dizajn

Okrem dominantného postavenia robotického someliéra disponuje Cyberdog množstvom multimediálneho obsahu s vedecko-technologickú tematikou.

Gepostet von Tomáš Havránek am Mittwoch, 12. Juni 2019

Zdroj: TechCrunch.com, Creator, Crunchbase

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech