„Hamran sa dostal trošku do ráže.“ Na výbore sa neriešila len Mikulcova kauza, ale tiež nový škandál

  • V Národnej rade dnes riešili kauzu Romana Mikulca
  • Pýtali sme sa poslancov, ktorí sa zúčastnili neverejného výboru, ako vnímajú obvinenia
Juraj Krúpa hovorí
Startitup/Matej Hlbočan
  • V Národnej rade dnes riešili kauzu Romana Mikulca
  • Pýtali sme sa poslancov, ktorí sa zúčastnili neverejného výboru, ako vnímajú obvinenia

Poslanci mali dnes na stole kauzu okolo povereného ministra vnútra Romana Mikulca, ktorá sa týkala tajných informácií NATO a EÚ, do ktorých mal nominant OĽANO nahliadnuť bez previerky a certifikátu.

Rezort preklepol Národný bezpečnostný úrad a v súvislosti so spomínanými podozreniami mal Mikulec porušiť zákon 29-krát. NBÚ podal na Generálnu prokuratúru v súvislosti so zisteniami trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti.

Zákonodarcovia tak dnes na mimoriadnom zasadnutí brannobezpečnostného výboru „grilovali“ povereného ministra vnútra. Startitup vyspovedal politikov, ktorí nezmeškali kľúčovú schôdzu výboru a zúčastnili sa rokovania.

Nová téma

„Mám pocit, že argumenty pána ministra sú asi silnejšie. Podľa môjho skromného názoru došlo k nesprávnej interpretácii zákona zo strany NBÚ, ale to je len môj názor,“ vyjadril sa k rokovaniu mimoriadnej schôdze výboru aj saskár Peter Cmorej. Ten sa ako hosť taktiež zúčastnil brannobezpečnostného výboru.

Zaujímavosťou je, že po skončení schôdze výboru bolo pod parlamentnou strechou k téme zvolaných viacero tlačoviek. Na jednej z nich vystúpil aj poverený minister vnútra Roman Mikulec a policajný prezident Štefan Hamran.

Práve aj šéf policajtov nečakane otvoril tému týkajúcu sa Vojenského spravodajstva. Podľa vedenia ministerstva vnútra a polície sa totiž mohlo Vojenské spravodajstvo dopustiť poriadneho prešľapu.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vyšetruje podozrenia v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo Vojenskom spravodajstve (VS). Týka sa to obdobia rokov 2015 až 2020. Podľa odhadov mala škoda presiahnuť 22 miliónov eur. Informoval o tom policajný prezident Štefan Hamran.

Uviedol to v utorok po zasadnutí parlamentného brannobezpečnostného výboru, ktorý rokoval aj o zisteniach Národného bezpečnostného úradu. Ten vyčítal vyšetrovateľom porušenie zákona o ochrane utajovaných skutočností, čo Hamran odmieta.

Krúpa: Trošku sme krotili Hamrana

Hamran počas tlačovky naznačil, že sa šéfa NBÚ na výbore pýtal aj na adresu tematiky možného tunelovania štátneho majetku. Naznačil tak, že si Konečného aj takpovediac „pogriloval“.

„Áno, áno, to bolo takým typickým hamranovským spôsobom. Sa trochu dostal do ráže, museli sme ho trošku ukľudniť,“ prezradil viac o priebehu výborovej schôdze Krúpa. 

„Som rád, že sa tieto veci a témy otvorili,“ povedal šéf brannobezpečnostného výboru aj k téme vojenského spravodajstva. Krúpa zároveň dodal, že sa na výbore veľa okolností vysvetlilo. „Sme tu v podstate v akejsi vojne polície či bezpečnostných zložiek,“ podčiarkol ešte Krúpa.

Kyselica na strane ministerstva vnútra

Poslanec za OĽANO Lukáš Kyselica sa neverejného rokovania výboru taktiež zúčastnil. „Myslím si, že ministerstvo vnútra má pravdu vo veľa veciach. Samozrejme, že v tom protokole boli aj drobnosti, pochybenia po rôznych okresných riaditeľstvách. Ale to hlavné, čo rezonuje v médiách, tak to som na strane vyjadrení, ktoré dávalo aj ministerstvo vnútra, odborné útvary a takisto aj minister Karas a pán Holý v  stanovisku,“ podčiarkol Kyselica.

Zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá