Hanba pre Slovensko: Efektivita nášho zdravotníctva je druhá najhoršia v EÚ

  • Slovensko zápasí s kvalitou zdravotníctva
  • Dostali sme sa s ňou na samý chvost Európy a predbehli len Rumunov
Lekárka s pacientkou
Ilustračná snímka, Unsplash/CDC
  • Slovensko zápasí s kvalitou zdravotníctva
  • Dostali sme sa s ňou na samý chvost Európy a predbehli len Rumunov

Slováci už roky nadávajú na kvalitu zdravotníctva. Subjektívne dojmy pacientov a lekárov však teraz potvrdili aj neúprosné dáta. Slovenské zdravotníctvo sa nachádza v zložitej situácii, keďže je druhé najmenej efektívne v rámci verejných výdavkov medzi krajinami Európskej únie, informuje SITA.

Tento fakt potvrdila nedávna analýza, ktorú vykonal Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP). 

Nižšiu efektívnosť v zdravotníctve má v EÚ iba Rumunsko. Toto zistenie vyvoláva otázky ohľadom manažmentu a alokácie verejných financií do slovenského zdravotníctva. Zdá sa, že existuje potreba preskúmať a zlepšiť systém, aby bol schopný efektívnejšie využiť dostupné zdroje a zabezpečiť kvalitnú starostlivosť pre obyvateľov.

Na druhej strane je povzbudivé vidieť, že v EÚ existujú krajiny, ktoré dosahujú vysokú efektívnosť v zdravotníctve. Patria sem krajiny ako napríklad Cyprus, Švédsko a Taliansko. Tieto krajiny môžu poslúžiť ako dobré príklady osvedčených postupov, ktoré by mohli byť inšpiráciou pre Slovensko pri snahe zlepšiť svoje zdravotníctvo.

Vyššia odvrátiteľná úmrtnosť

V alternatívnom modeli, ktorý okrem verejných zohľadňuje aj súkromné výdavky, je Slovensko dokonca najhoršie. Zvýšenie efektivity bude podľa analytikov nutnou podmienkou pred prípadným navýšením prostriedkov do oblasti zdravia.

Slovensko má vyššiu odvrátiteľnú úmrtnosť, ako by malo mať pri jeho výdavkoch. Krajiny, ktoré do zdravotníctva investujú viac zdrojov, majú aj lepšie výsledky.

„Slovensko má spomedzi krajín s podobne vysokými výdavkami vyššiu odvrátiteľnú úmrtnosť. Pri úprave o faktor demografie je rozdiel ešte vyšší a Slovensko výrazne vyčnieva spomedzi krajín s podobnými výdavkami a dosahuje horšie výsledky ako krajiny s nižšími výdavkami,“ upozorňujú analytici.

Pri svojich výdavkoch do zdravotníctva má pritom Slovensko horšie výsledky aj v iných oblastiach, nielen v odvrátiteľnej úmrtnosti.

Proces známy ako obyčajné umieranie, nemocnica, lôžko
zdroj: Unsplash/Stephen Andrews

Index zostavený z viacerých indikátorov, napríklad očakávanej dĺžky dožitia mužov a žien, dojčenskej úmrtnosti a úmrtnosti odvrátiteľnej zdravotnou starostlivosťou a prevenciou ukazuje horšie výsledky ako krajiny s podobnými výdavkami. Naopak, krajiny s podobnými výsledkami majú nižšie výdavky ako Slovensko.

Slovenské výdavky na zdravotníctvo podľa analytikov zodpovedajú ekonomickej úrovni krajiny. Všeobecne platí, že čím bohatšia krajina je, tým viac míňa na zdravotníctvo nielen v nominálnom vyjadrení, ale aj ako podiel na hrubom domácom produkte. Výdavky na zdravotníctvo závisia od vekovej štruktúry obyvateľstva.

Starší občania spotrebúvajú viac zdravotnej starostlivosti, každá krajina má však inú vekovú štruktúru obyvateľstva.

Efektívne alokovanie prostriedkov

V dlhodobom horizonte bude silnieť tlak na rast prostriedkov vynakladaných na zdravotníctvo, čiastočným riešením je zvyšovanie efektivity.

Podľa prognózy Európskej komisie majú slovenské verejné výdavky na zdravotníctvo do roku 2070 vzrásť o ďalších 2,5 percentuálneho bodu na 8,2 % hrubého domáceho produktu. Hlavnou príčinou je rastúca potreba zdravotnej starostlivosti vo vyššom veku.

„Napríklad ročné náklady na zdravotnú starostlivosť priemerného 75-ročného muža sú približne sedemnásobne vyššie ako na 25-ročného,“ upozorňuje ÚHP.

Slovenská zdravotnícka politika by sa tak podľa analytikov mala snažiť v prvom rade nastaviť efektívne alokovanie prostriedkov, správne fungovanie systému a následne riadené navyšovanie výdavkov v súlade s prognózou starnutia a ekonomickým rozvojom.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá