Slovensko v panike: Ministerstvo sľubovalo školám policajtov a panikové tlačidlá, realita je dnes iná (ANALYTIK)

  • Nahlásenie bomby v školách po celom Slovensku otriaslo krajinou
  • Jedna zo škôl má nainštalované panikové tlačidlá
  • Odborník má ostrý názor
evakucia, naka
Študenti evakuovaní v Prešove, Príslušníci NAKA Startitup, TASR/ Jakub Kotian
  • Nahlásenie bomby v školách po celom Slovensku otriaslo krajinou
  • Jedna zo škôl má nainštalované panikové tlačidlá
  • Odborník má ostrý názor

V utorok 7. mája išli študenti v ranných hodinách do škôl. To, čo sa dialo potom, otriaslo krajinou a takéto udalosti nemajú miesto v civilizovanej spoločnosti. Evakuovať museli školy vo všetkých krajoch. Študenti v jednej z univerzít dokonca utekali pri evakuácii bez osobných vecí. Polícia evidovala viac ako 1 300 hrozieb bombového útoku. Školy a ďalšie inštitúcie dostali výhražný mail.

Televízia Markíza získala znenie tohto mailu. Adresa odosielateľa má ruskú koncovku, text je nábožensky motivovaný a obsahuje vyhrážky smrťou. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie. NAKA totiž začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku.

„Na objasnení skutku a vypátraní pôvodcu mailov intenzívne pracujeme, spolupracujeme aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi,“ uviedla polícia.

Po výmene vlády sa nový minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) vyjadril k tomu, ako zvýšiť bezpečnosť na školách. Odborník však považuje riešenie za nerealizovateľné. Dodnes sa bezpečnosť na školách výrazne nezlepšila. Po streľbe však viacerí predpokladali, že sa problémy môžu objaviť aj na našom území.

Cez 1 300 prípadov

K 15.00 h. evidovala Polícia SR celkovo 1 323 hrozieb bombových útokov určených konkrétnym školám. Najviac hrozieb bombových útokov zaznamenali v Nitrianskom kraji, a to v 232 školách. Nasleduje 228 škôl v Žilinskom kraji a 216 v Košickom. V Prešovskom kraji sa bombovým útokom vyhrážal anonym v 176 školách, nasleduje Trenčiansky (148 škôl), Trnavský (119 škôl), Bratislavský (110 škôl) a Banskobystrický kraj (94 škôl). 

Každá škola mala mať vlastného policajta

Vo februári tohto roka sa ministerstvo školstva v spolupráci s ministerstvom vnútra vyjadrilo, že možnosťou, ako zvýšiť bezpečnosť na školách, je pridelenie policajtov k jednotlivým školským zariadeniam. Polícia je podľa rezortov pripravená vyčleniť osoby a každá škola by mala prístup k svojmu policajtovi.

„Polícia Slovenskej republiky je zároveň pripravená vyčleniť takzvané kontaktné osoby pre každú jednu základnú a strednú školu tak, aby mali prístup k svojmu policajtovi, ktorý bude mať na starosti komplet bezpečnostné témy na školách aj pre prípady, keď budú hlásiť potenciálne riziko, alebo ak by sa niečo udialo,“ uviedol začiatkom roka minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Avšak v praxi zatiaľ toto opatrenie, zdá sa, nefunguje. V utorok ako prvá informovala o údajnom uložení výbušnín bratislavská krajská polícia. Tá preverovala oznámenia v priestoroch viacerých škôl v okresoch Malacky, Senec a Pezinok. Napriek tomu, že toto opatrenie zatiaľ zavedené do praxe nebolo, bezpečnostný analytik Radovan Bránik má k takémuto kroku výhrady.

K roku 2021 sme mali otvorených 2 640 škôl. „Každá škola by mala mať policajta, ktorý by im bol pridelený a vedel vždy konať. Nie je to zlé opatrenie, je dobré, aby mala škola s kým konzultovať potenciálne nebezpečné správanie,“ otvára tému Bránik.  

„Ale hovoríme o takmer 3-tisícoch zariadení, a teda aj o veľkom množstve policajtov, ktorí by mimo svojej bežnej náplne práce mali byť aj k dispozícii školám.“ Takéto opatrenie je podľa bezpečnostného analytika teoreticky dobré, no prakticky by zrejme nefungovalo. Platí tu totiž rovnaký princíp ako pri panikových tlačidlách.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Markíza, Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, FB Polícia SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá