Handlová má najväčšiu rybiu farmu v Európe. Zo slovenských reťazcov vytlačila zahraničnú konkurenciu

  • Priamo nah hlavami baníkov vyrástla prosperujúca farma, ktorá zásobuje naše obchody rybami a dokonca aj zeleninou
  • V súčasnosti dosahuje skvelé hospodárske výsledky a to aj vďaka efektívnemu využívaniu energetickej bohatej vody z miestnych baní
  • Ide o projekt, na ktorý môžeme byť právom hrdí a zaslúži si našu podporu
bikk
pixabay.com
  • Priamo nah hlavami baníkov vyrástla prosperujúca farma, ktorá zásobuje naše obchody rybami a dokonca aj zeleninou
  • V súčasnosti dosahuje skvelé hospodárske výsledky a to aj vďaka efektívnemu využívaniu energetickej bohatej vody z miestnych baní
  • Ide o projekt, na ktorý môžeme byť právom hrdí a zaslúži si našu podporu

V areáli bane Handlová, v bývalých priemyselných priestoroch vzniklo najmodernejšie zariadenie na chov rýb v špeciálnej uzavretej hale. Ako jediný v Európe tu využívame aj pokrokový flow systém na chov rýb. Handlovskí baníci sa aj vďaka nemu  stali najintenzívnejšími producentmi čerstvej ryby na Slovensku. Hornonitrianske bane, ktoré čaká útlm ťažby uhlia, našli v chove rýb ale aj pestovaní rajčín a uhoriek lukratívny biznis, ktorý už vytvoril vyše 120 pracovných miest. Podľa finančného portálu Finstat Spoločnosti AGRO RYBIA FARMA, s. r. o. v roku 2017 narástli tržby o 8 % na 1,853 miliónov eur.

Navyše tento jedinečný  projekt rybej farmy a skleníkového hospodárstva na pestovanie zeleniny využíva na svoj chod banskú vodu s obrovským energetickým potenciálom, ktorá však dlhý čas bez účelu vytekala do miestneho potoka.

„Banskú vodu na základe kvalitatívnych znakov možno využívať bez obmedzenia na poľnohospodárske účely – chov rýb a pestovanie plodín. Okrem vodohospodárskeho významu má aj nemalý tepelno-energetický potenciál, využiteľný pre výrobu tepla, chladu a teplej vody transformáciou pomocou tepelných čerpadiel,” vyjadril sa tím lokálnej značky Sumček Omega.

Technológia chovu využíva banskú vodu ako chovnú vodu pre ryby, ako primárny zdroj tepla vyrábaného čerpadlami z vody s teplotou 16 stupňov Celzia vytekajúcej z podzemia, na vodu s 50-timi stupňami Celzia.

Svoju dávku jedinečnosti majú aj banícke uhorky a paradajky

Taktiež je nutné spomenúť, že priamo nad baňami vyrástol vôbec prvý skleník na uhorky na Slovensku. Aj keď pestovateľov uhoriek je v našej krajine veľa,  ide o hospodárstva, ktoré fungujú výlučne na báze foliovníkov.

Ďalšou zaujímavosťou je to, že tento skleník sa nachádza vo veľkej nadmorskej výške 500 m.n.m ale vďaka dobrému využitiu tepelných čerpadiel, ktoré sú zdrojom tepla pre ryby aj pre sklenníky, bilancia tepla je tu naozaj úspešná. 

Projekt, ktorý pomáha Slovensku obnovovať sebestačnosť v produktoch

Momentálne môžeš afrického sumčeka z Handlovej nájsť aj vo všetkých obchodných reťazcoch na Slovensku. Handlovčanom sa dokonca podarilo vytlačiť všetku zahraničnú konkurenciu a ich ryby vyvážajú do Českej republiky, Maďarska, Poľska a Holandska. Núdzu nemajú ani o objemné zákazky, ktoré  si onedlho vyžiadajú otvorenie trojzmennej prevádzky. Dobrou správou je aj fakt, že rybie mäso z lokálnej farmy sa už pomaly dostáva aj do jedální našich škôl. Agro Rybia Farma je skvelým príkladom podniku, ktorý dokázal ukážkovo premeniť z hľadiska produkcie potravín stratené územie, na miesto s veľkým potenciálom pre naše poľnohospodárstvo a potravinárstvo.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá