Heger predstavil aktuálny COVID automat, celé Slovensko sa výrazne zlepšuje. 17 okresov sa dostalo do II. stupňa

 • Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger predstavil aktuálny COVID automat
 • Stav Slovenska sa výrazne zlepšuje, je však nevyhnutné dodržať opatrenia počas sviatkov
Denné prírastky(175)
MZSR
 • Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger predstavil aktuálny COVID automat
 • Stav Slovenska sa výrazne zlepšuje, je však nevyhnutné dodržať opatrenia počas sviatkov

Klesli počty hospitalizovaných, nových prípadov aj reprodukčné číslo. Ešte stále však máme počet lôžok s pľúcnou ventiláciou obsadený na 85 %. K dnešku máme pozitívnych 2 890 hospitalizovaných pacientov. Vakcinácia stále stúpa, rovnako aj dodávky vakcín. Eduard Heger v dočasnej funkcii ministra zdravotníctva verejnosť prosí, aby ešte dodržiavala opatrenia, rovnako odporúčané „veľkonočné desatoro“.

„Najbližšie dodávky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca prídu v množstve 120 000 dávok. Kapacita očkovacích centier sa tak zvýši na 60 000 dávok týždenne. Od spoločnosti Pfizer/BioNTech príde 55 000 dávok, každý ďalší týždeň 73 000 dávok. Od Moderny prichádza týždenne 2 000 dávok. Očakávame, že v priebehu víkendu budeme mať podaných 1000 000 ľudí. 12,7 % obyvateľstva bolo na slovensku zaočkovaného jednou, viac, ako 4 % druhou dávkou,“ informuje štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Ježíková.

vývoj pandémie, Slovensko
zdroj: korona.gov.sk

Celé Slovensko sa nachádza v čiernej farbe, nakoľko počet hospitalizovaných ešte stále neklesol pod 3 000. Počet čiernych regiónov ubúda, zelené body signalizujú týždenné zlepšenie oblastí Slovenska. Až 17 okresov prešlo do II. stupňa varovania. Čierne okresy sú Čadca, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad a Trenčín.

„Núdzový stav potrebujeme, neplatil by COVID automat, skolabovala by zdravotná starostlivosť, zaniklo by 5 000 reprofilizovaných lôžok a ohrozili by sme starostlivosť až pre 200 000 ľudí,“ upozorňuje Heger.

„S vírusom môžeme vyhrávať, alebo prehrávať. Víťazstvo je, keď mám nasadené rúško. Víťazstvo je, keď si ho pri stretnutí nezložím. Víťazstvo je, keď idem k susedovi a nevstúpim do bytu, kde rúško nemá, aby som sa nedostal do styku s aerosólom. Je len na nás, čí budeme vyhrávať, alebo prehrávať,“ motivuje.

vývoj pandémie, Slovensko
zdroj: korona.gov.sk

Dodržuj veľkonočné desatoro

 1. Odložme šibačku.
 2. Obmedzme stretnutia a návštevy.
 3. Prejavme lásku k blížnemu tak, že ho nenakazíme.
 4. Bohoslužieb sa zúčastňujeme len virtuálne.
 5. Choďme do prírody, ale len s blízkymi a nie s cudzími, pohyb v prírode je dôležitý pre imunitu.
 6. Cestujme len v rámci okresu.
 7. Športujeme individuálne a len vonku, v prírode.
 8. Rúško nosíme aj vonku, respirátory sú určené na nosenie vnútri.
 9. Ak sa príbuzní vrátia zo zahraničia, rešpektujme ich karanténu.
 10. Zvážte návštevu rodičov a starých rodičov a to aj ak sú očkovaní, nevieme či neprinesieme novú mutáciu.

Heger predstavil veľkonočné desatoro: Cez sviatky môžeme pandémii zasadiť rozhodujúci úder

Zákaz vychádzania naďalej platí od 5:00 do 1:00, prísnejšie podmienky sú počas noci v čase od 20:00 do 1:00.  

Naďalej platia výnimky zo zákazu vychádzania. Na niektoré je potrebný negatívny test na Covid-19 (PCR alebo antigénový), časť výnimiek možno uplatniť aj bez testu, informuje Ministersto vnútra SR.

 Kto nepotrebuje test

 • Osoby s potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 nie starším ako tri mesiace,
 • osoby po zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19, po ktorej uplynulo aspoň 14 dní,
 • osoby, ktorým zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu.

Do zamestnania môžu chodiť iba tí, ktorí prácu nemôžu vykonávať z domu. Okrem negatívneho testu na COVID-19 je potrebné aj potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.

V čiernych a bordových okresoch platí test 7, v červených 14 a v ružových 21 dní. Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac 7-dňový test i potvrdenie od zamestnávateľa bez ohľadu na zaradenie okresu.

Príroda a škola

 • Pobyt v prírode a individuálny šport je možný len v rámci okresu, a to v čase od 5. do 20. hodiny. V prípade hlavného mesta sa za okres považuje územie celého Bratislavského samosprávneho kraja, Košice sú brané ako jeden okres. V ružových, červených a bordových okresoch na cestu do prírody nie je potrebný test.
 • Žiaci MŠ, prvého stupňa ZŠ alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti (nie starší ako 7 dní). Žiaci a poslucháči od druhého stupňa ZŠ potrebujú do školy a školského zariadenia negatívny test nie starší ako 7 dní. Okrem toho sa preukazuje negatívnym testom aj jeden zákonný zástupca.

Celkový počet na Slovensku zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 680 983, za predchádzajúci deň pribudlo 16 702 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 257 105 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 161 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 215 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 641 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 13,96 % z 8 705 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,92 % z 178 962 antigénnych testov.

Pribudlo 1 215 nakazených a desiatky úmrtí. Je známe, kedy by sme mali začať cestovať s Európskym COVID pasom

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 82 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 9 624 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 782. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 340 533, pričom takto bolo pozitívne testovaných 359 330 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 22 792 219, z čoho bolo pozitívne testovaných 348 445 osôb.

MOM pokračujú v testovaní

Od štvrtka 1. apríla bude v antigénovom testovaní pokračovať 630 mobilných odberových miest (MOM). V zmluve s ministerstvom zdravotníctva tak bude pokračovať 81 % z ich pôvodného počtu. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura.

Je podľa neho len veľmi málo okresov, kde MOM zanikne a môže tam tak vzniknúť problém s dostupnosťou antigénového testovania. Neočakáva preto zásadné problémy, dopĺňa SITA.

Johnson & Johnson už v apríli

Jednodávkovú vakcínu od firmy Johnson & Johnson by mali na Slovensko dodať v druhej polovici apríla. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informovala štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková. Ako uviedla, 19. apríla má prísť 9 600 dávok vakcíny, 26. apríla ďalších 16 800. Rezort dodávke podľa Ježíkovej prispôsobuje očkovaciu stratégiu.

Zdroje: TK, Ministerstvo vnútra SR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK