Heger predstavil veľkonočné desatoro: Cez sviatky môžeme pandémii zasadiť rozhodujúci úder

 • Poverený minister zdravotníctva Eduard Heger a hlavný hygienik Ján Mikas ukázali, ako bude vyzerať Veľká noc
 • Predstavili desať odporúčaní, prvidlá sa sprísňovať nebudú
Eduard Heger
SITA/Branislav Bibel
 • Poverený minister zdravotníctva Eduard Heger a hlavný hygienik Ján Mikas ukázali, ako bude vyzerať Veľká noc
 • Predstavili desať odporúčaní, prvidlá sa sprísňovať nebudú

Pandemická situácia síce vyzerá čoraz lepšie, no vyhraté nemáme ani zďaleka. Konzílium odborníkov preto predstavilo súbor odporúčaní na sviatky. Nejde o súbor opatrení, ale o odporúčania, ako sa počas sviatkov správať.

Čaká nás veľký súboj počas Veľkej noci, ktorý môže zasadiť rozhodujúci úder pandémii,“ povedal minister Eduard Heger poverený riadením ministerstva zdravotníctva.

Chceme po sviatkoch zapnúť život, aký sme ho poznali predtým,“ hovorí Eduard Heger s tým, že si to môžeme pokaziť návštevami a porušovaním karantény, ktorá nám sem nanosí nové mutácie koronavírusu.

Profesor Krčméry dodáva, že pobyt na čerstvom vzduchu a slnečné svetlo je pre povzbudenie imunity dôležité, no prosí ľudí, aby sa zdržiavali len v okrese a individuálne. Rovnako, aby dodržiavali ROR a karanténu, i keď sa počas sviatkov vrátia zo zahraničia.

Odborníci apelujú na ľudí, aby nestretávali s rodičmi či starými rodičmi, keď prichádzajú zo zahraničia, napriek tomu, že sú oni či ich príbuzní zaočkovaní. Vakcína predstavuje stále len individuálnu ochranu.

Veľkonočné desatoro od konzília odborníkov:

 1. Odložme šibačku
 2. Obmedzme stretnutia a návštevy
 3. Prejavme lásku k blížnemu tak, že ho nenakazíme
 4. Bohoslužieb sa zúčastňujeme len virtuálne
 5. Choďme do prírody, ale len s blízkymi a nie s cudzími, pohyb v prírode je dôležitý pre imunitu
 6. Cestujme len v rámci okresu
 7. Športujeme individuálne a len vonku, v prírode
 8. Rúško nosíme aj vonku, respirátory sú určené na nosenie vnútri
 9. Ak sa príbuzní vrátia zo zahraničia, rešpektujme ich karanténu
 10. zvážte návštevu rodičov a starých rodičov a to aj ak sú očkovaní, nevieme či neprinesieme novú mutáciu

Hlavný hygienik Ján Mikas doplnil, že opatrenia máme dostatočné a žiadne sprísňovanie nás momentálne nečaká. Šírenie vírusu podľa neho padá len na niektorých nedisciplinovaných ľuďoch. 

 Konzílium podľa Hegera nechcelo opatrenia ešte viac sprísňovať, napríklad posilnením kontroly na hraniciach. „Nechceme ísť cestou represií a strachu. Pandémiu porazíme len vtedy, keď sa spoločne zomkneme,“ hovorí poverený minister.

Napriek tomu má Slovensko ochrannú lehotu podmieňujúcu uvoľňovanie opatrení. „I keď sa situácia zlepší, počkáme 12 dní, aby sme nespravili nesprávnu reakciu,“ dopĺňa Heger. Konzílium s vládou má aj návrhy na zlepšenie COVID automatu, no tie budú komunikovať až po úspešnom zvládnutí Veľkej Noci. Dnes sa celé Slovensko stále nachádza v čiernej zóne.

Pfizer aj výrobca Sputnika V plánujú veľké novinky, ktoré môžu zmeniť boj s pandémiou. Vyrábať vakcíny im už nestačí

Prirýchle uvoľňovanie viedlo v zahraničí k ďalším vlnám infekcie a to nechceme. Oproti minulému roku je problém, že tu máme varianty, o ktorých nevieme dosť. Tretím rozdielom je vakcína, čo je veľká výhoda. S pribúdajúcim počtom zaočkovaných sa môže aj otvárať. Veľká noc je taký prirodzený lockdown, je tam niekoľko voľných dní a prázdniny, takže vzniká čas, kedy sa mobilita znižuje,“ povedal odborník Vladimír Krčméry.

Ďalej profesor upozorňuje, že poverení ľudia sa zaoberajú aj sekundárnymi epidémiami, ktoré zapríčinila pandémia koronavírusu a protipandemické patrenia v celom svete. Tieto epidémie sa obzvlášť závažne týkajú mladšej generácie. Sú to – detská obezita, psychosociálna deprivácia, epidémia depresií a závislostí na počítačoch. U adolescentov sa zvýšili kardiovaskulárne problémy či problémy s mentálnym zdravím.

Zdroj: TK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK