Heger: Štát nebol na takúto situáciu pripravovaný. Sankcie majú zmysel

  • Predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger diskutoval v relácii RTVS
  • Prítomnosť vojakov NATO na území Slovenska je otázka najbližších mesiacov
Heger
SITA/Branislav Bibel
  • Predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger diskutoval v relácii RTVS
  • Prítomnosť vojakov NATO na území Slovenska je otázka najbližších mesiacov

Predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger diskutoval v relácii RTVS. Ukrajina dnes nevyhnutne potrebuje pomoc, humanitárnu aj vojenskú: „Oni dnes bojujú za nás. Je dôležité, aby sme Vladimira Putina zastavili na Ukrajine, aby mu ani nenapadlo ísť ďalej.“

Za NATO môžeme byť vďační

V prípade, že by sa nad územím Ukrajiny vyhlásila bezletová zóna, musela by sa aj garantovať. V takom prípade by už mohlo dôjsť k stretu, ktorý by sa mohol prevrhnúť do celosvetového konfliktu. Ide o jeden z posledných možných krokov, hovorí Heger.

Prítomnosť vojakov NATO na území Slovenska je otázka najbližších mesiacov. Najprv však musí prejsť parlamentom, premiér tam očakáva vysokú podporu. Hovorí, že je rád, že sa ľuďom začínajú otvárať konečne oči. Našu prítomnosť v NATO vníma veľmi pozitívne, aj keď sa v mieri mohli nabádať otázky, či nám na niečo v skutočnosti je.

V roku 1941 boli zo Slovenska odvážaní občania Slovenskej republiky do koncentračných táborov. Vláda dopustila, aby vlastní občania trpeli, pripomína predseda vlády: „Mne toto svedomie nedovolí,“ hovorí Heger a reaguje tak na postoj Roberta Fica. Tvrdí, že ten zrejme svedomie nemá.

Situáciu treba pozorne sledovať

Sankcie majú jednoznačne vplyv, tvrdí Heger. Podľa jeho slov vyvolali domino efekt, odchádzajú aj súkromné značky a dnes Rusi prichádzajú o prácu. „Nesmieme ustať a musíme stále pozerať, ako Putina zastaviť. Dnes vidíme, že sa na vojnu dlho pripravoval,“ hovorí. Putin vyhlásil, že Rusko sankcie posilnia, pretože ich urobia sebestačnými.

„My máme zásoby ropy a plynu na tri mesiace,“ hovorí Heger. Ide o štandard v celej Európe, problému by v prípade ich odstavenia čelili aj iné krajiny. Dodáva, že Slovensko bolo doteraz spoľahlivým partnerom v otázke tranzitu na západ. Očakáva preto podobnú spoluprácu so západom aj v opačnom prípade.

„Nikto nečakal, že sa v 21. storočí dožijeme vojny. Preto tomu musíme prispôsobiť aj riešenia.“ Ide o bezprecedentnú situáciu, brutalitu Vladimira Putina, na ktorú nebol štát pripravovaný, konštatuje Heger.

V súčasnosti zlyháva najmä komunikácia medzi organizáciami a štátom, hovorí premiér. Ľuďom, ktorí kvôli zádrhom na strane štátu dnes čelia nepríjemnostiam, sa ospravedlňuje a sľubuje, že urobí všetko pre to, aby sa to napravilo. 

Situácia je vypätá a ľudia idú nonstop: „Dnes je to o tom, aby sme sa pripravili na vyššie počty.“ Slovensko je zatiaľ najmä tranzitnou krajinou, tvrdí premiér. 

Putin neustále klame

Pavol Demeš, zahraničnopolitický analytik a bývalý minister medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky na RTVS hovorí, že Vladimir Putin tvrdí, že sú na Ukrajine porušované ľudské práva.

Nespomenul však, že ide práve o zásluhu Ruska. Putin a jeho administratíva hovorí stále o operácií: „Ide o sériu klamstiev.“

140 štátov odsúdilo ruskú brutalitu, Rusko neskôr prehlásilo aj štáty Európskej únie, vrátane Slovenska, za nepriateľov. Európska únia zvyšuje vo vzťahu k Rusku sankcie a pomáha humanitárne, vojensky aj finančne: „Ukrajina získala obrovský kredit vo svete. Tvárou Ruska je klamstvo a zavádzanie zo strany najvyšších predstaviteľov.“

Pavol Demeš hovorí, že aj keď sme túžili po tom, že po pandémii vyriešime s ňou spojené problémy a pustíme sa do globálneho otepľovania, vojna úplne zamiešala karty.

Podľa jeho slov sa musíme pripraviť na dlhú vojnu, dodáva však, že Slovensko zareagovalo rýchlo a efektívne, čo neprešlo bez povšimnutia: „Slovensko je vo veľmi dobrom svetle v medzinárodnej komunite a rastieme do štátu, ktorý si zaslúži rešpekt celej Európskej únie.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá