Pošli odkaz Čepčekovi a ĽSNS, Cigániková ho dnes prečíta v parlamente. Sprísnenie interrupcií je opäť na stole

  • Čepček a Kotlebovci opätovne predložili návrh týkajúci sa sprísňovania interrupcií
  • Dnes máš však jedinečnú možnosť zapojiť sa do rozpravy
  • Poslankyňa Cigániková vyzvala ľudí, aby napísali názor na dané návrhy do komentáru pod jej status
  • Odkazy následne prečíta v pléne NR SR
ciganikova čepček
TASR/Michal Svítok, TASR/Jaroslav Novák
  • Čepček a Kotlebovci opätovne predložili návrh týkajúci sa sprísňovania interrupcií
  • Dnes máš však jedinečnú možnosť zapojiť sa do rozpravy
  • Poslankyňa Cigániková vyzvala ľudí, aby napísali názor na dané návrhy do komentáru pod jej status
  • Odkazy následne prečíta v pléne NR SR

Mnohí by sa určite čudovali, keby uplynul mesiac bez toho, aby sa v NR SR rokovalo o sprísňovaní interrupčného zákona. Nie je tomu inak ani v „terméni júnovom“. 

Návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva predložili hneď dvaja predkladatelia, a to Martin Čepček, ktorý má dočasne pozastavené členstvo v poslaneckom klube hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), a poslanci Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS). 

Hlas ľudu

Poslankyňa za SAS, Jana Bittó Cigániková, dnes vyzvala ľudí, aby Kotlebovcom a Čepčekovi odkázali, čo si o ich pozmeňujúcom návrhu myslia. Odkazy následne Cigániková prečíta v pléne NR SR. 

Približne o hodinu začneme v parlamente rokovať o interrupčných zákonoch z dieľne ĽSNS a poslanca Čepčeka. Ja si myslím, že za posledný rok a pol odo mňa páni poslanci už počuli všetky argumenty stokrát.  Chcela by som vás preto poprosiť, aby ste mi do kometárov napísali vaše odkazy a skúsenosti, ktoré by som mohla prečítať v pléne NR SR všetkým poslancom,“ uviedla prostredníctvom sociálnej siete. 

Upozorňuje, že prečíta len tie komentáre, ktoré budú slušné. Vyvaruj sa preto vulgárnostiam či urážkam. „Samozrejme, prečítam len tie slušné,“ uzavrela Cigániková. 

Raketová odozva

Ľudia promptne zareagovali – aktuálne sa pod príspevkom nachádza približne 90 komentárov.

Bola by som rada, keby si pán Čepček uvedomil, že drvivá väčšina žien,“pre ktoré toto robí“, by mu najradšej pri osobnom stretnutí napľula do tvare za to, že im v už aj tak mizernom zdravotníckom systéme hádže takéto neuveriteľne kolosálne polená pod nohy a absolútne podrýva ich rovnoprávnosť, sebaúctu a právo na rozhodovanie sa O VLASTNOM TELE. Ku Kotlebovi sa nevyjadrujem,“ uvádza jedna z komentujúcich. 

Nie sme v stredoveku! O telách žien sa rozhodovať nemá, riadené interrupcie porušujú ich ľudské práva

Povedzte mu, že ho máme za stredovekého tmára a uráža nás svojimi výplodmi. Ľudia všade okolo riešia existenčné problémy a on za slušný plat si ide presadzovať svoju scestnú ideológiu, ktorá má potenciál iba provokovať a rozdeľovať už dosť rozdelenú spoločnosť,“ uvádza sa v ďalšom komentári. 

Zdá sa, že ľudia sú z neustáleho predkladania sprísňovacích interrupčných návrhov unavení. Dokazuje to aj ďalší komentár. „Že nás už nebaví toto čepčenie každého pol roka,“ reaguje ďalšia komentujúca. 

Návrh ako zo stredoveku. „Veľkorysé“ výnimky

Čepček chce v novele zakotviť právo ženy na informácie a zakázať propagáciu potratu. Tiež chce zakázať nátlak na ženu pri potrate.

Ohrozenie života zdravia matky a vážne poškodenie zdravia nenarodeného dieťaťa musí byť podložené nezávislými lekárskymi správami dvoch gynekológov alebo špecialistov odborov príslušných podľa diagnostikovaného poškodenia počatého dieťaťa,“ píše sa v dôvodovej správe.

Cirkev sa liberalizuje, u nás však stagnuje. Ako sa na Slovensku žije dúhovým kresťanom?

Čepček chce odstrániť bezdôvodné potraty. Návrh novely ponecháva výnimky – a to ohrozenie života matky, ohrozenie zdravia matky, diagnostikované ťažké poškodenie dieťaťa a prípad tehotenstva ako následku trestného činu na matke (znásilnenia).

Kotlebovci na štýl Čepčeka

Poslanci ĽSNS v dôvodovej správe k ich návrhu uviedli, že sú presvedčení, že život človeka by mal byť za ideálnych okolností chránený už od počatia. V novele zákona ponechali možnosť troch výnimiek, v prípade ktorých by bolo vykonanie umelého prerušenia tehotenstva aj naďalej povolené.

Cigániková o úplnom zákaze interrupcií: Je vrcholne nekorektné, že nám ide chlap od stola obmedzovať slobodu

Vysvetlili, že prvú výnimku tvoria prípady, keď je vážne ohrozený život matky. Druhú výnimku predstavujú prípady, keď žena otehotnela v dôsledku trestného činu (znásilnenia, incestu alebo sexuálneho zneužitia). Treťou výnimkou sú prípady, v ktorých je medicínsky dokázané genetické poškodenie plodu. „Rozhodnutie o podstúpení umelého prerušenia tehotenstva v týchto výnimočných a nešťastných prípadoch nechávame na slobodnej vôli a svedomí rodičov,“ dodali.

Zdroje: SITA, Jana Bittó Cigániková/ Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá