Hlavný hygienik: Druhá vlna môže prísť aj skôr ako na jeseň. Slovensko má plán, ako postupovať

  • Slovensko sa v týchto dňoch čoraz viac obáva príchodu takzvanej druhej vlny ochorenia COVID-19
  • Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR predpokladajú, že ak naozaj príde, jej spúšťačom budú najmä prípady, ktoré k nám budú importované z iných krajín
  • Nevylučujú, že výskyt ochorení môže nastať aj skôr ako na jeseň
mikas
TASR/Jaroslav Novák
  • Slovensko sa v týchto dňoch čoraz viac obáva príchodu takzvanej druhej vlny ochorenia COVID-19
  • Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR predpokladajú, že ak naozaj príde, jej spúšťačom budú najmä prípady, ktoré k nám budú importované z iných krajín
  • Nevylučujú, že výskyt ochorení môže nastať aj skôr ako na jeseň

Odborníci odporúčajú, aby Slováci zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. V prípade, ak sa vracajú z inej krajiny, je potrebné riadiť sa aktuálne platnými opatreniami ÚVZ SR, ako je napríklad dodržanie domácej izolácie do momentu negatívneho výsledku testu na ochorenie COVID-19.

To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia.

„Plánom v najbližšom čase je pokračovať v dohľade nad populáciou – cielene testujeme indikované osoby na ochorenie COVID-19. V regiónoch pracujú dlhoroční skúsení epidemiológovia, ktorí dokážu potvrdené prípady ochorenia COVID-19, respektíve ohniská nákazy veľmi rýchlo identifikovať, podchytiť a nariadiť potrebné protiepidemické opatrenia,“ vyjadril sa hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Európu takmer určite zasiahne druhá vlna COVID-19. Nie je čas panikáriť, ale pripraviť sa, tvrdí WHO

Kontrolujú sa aj odpadové vody 

Jedným z krokov epidemiologického dohľadu je aj záchyt pôvodcu nákazy v životnom prostredí z odpadových vôd, ktoré môžu obsahovať vírusy vylúčené od príznakových a bezpríznakových osôb. 

„Monitorovanie odpadových vôd má veľký potenciál na poskytnutie včasných varovných signálov o tom, ako široko cirkuluje SARS-CoV-2 v komunite, najmä u tých osôb, ktoré vykazujú mierne príznaky alebo vôbec žiadne príznaky. Dlhoročné skúsenosti (viac ako 40-ročné) máme so záchytom poliovírusov v odpadových vodách,“ objasňuje Mikas.

Pravidelné odbery

Experti sa zameriavajú aj na aktívne zisťovanie prípadov, a teda záchytenie pôvodcu nákazy v populácii. Dohľad má byť založený na pravidelnom sledovaní akútnych respiračných ochorení, chrípky a syndrómu akútneho ťažkého respiračného ochorenia (SARI).  Pôjde tak o bežne používaný systém, ktorý bude rozšírený o sledovanie COVID-19.

koronavírus testovanie laboratórium
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Pravidelné odbery budú vykonávať sentineloví lekári u pacientov s podozrením na infekciu a lekári v nemocniciach u pacientov hospitalizovaných so závažnou akútnou respiračnou infekciou.

Sentineloví lekári sú všeobecní lekári, ktorí dobrovoľne spolupracujú s príslušným laboratóriom. Pomocou odberov od týchto lekárov sa bude mapovať výskyt vírusov cirkulujúcich v populácii. S využitím týchto a ďalších opatrení dokážeme podľa hlavné hygienika včas zachytiť ohnisko COVID-19 – časovo a miestne ho lokalizovať a zabezpečiť účinné protiepidemické opatrenia.

Druhá vlna môže prísť aj skôr ako na jeseň 

„V prípade druhej vlny sa budeme snažiť riešiť opatrenia na lokálnej úrovni. Naša práca bude zameraná na rýchly záchyt podozrivého prípadu, jeho diagnostiku, izoláciu, liečbu, podľa potreby hospitalizáciu a zabezpečenie opatrení v ohnisku nákazy u osôb chorých, podozrivých z ochorenia a podozrivých z nákazy,“ hovorí hlavný hygienik.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Medzi opatrenia môže podľa Mikasa patriť karanténa (domáca izolácia), dohľadávanie kontaktov, zatváranie škôl, ak sa v nich potvrdí ochorenie COVID-19, a podobne.

Popri tom sa pristúpi aj k používaniu známych preventívnych opatrení, a teda sociálne dištančné opatrenia, rúška, rukavice, dezinfekcia rúk, dezinfekcia prostredia.

„Zvýšený výskyt prípadov ochorenia COVID-19 sa očakáva na jeseň spolu s nárastom akútnych respiračných ochorení a chrípky. Nevylučujeme, že výskyt ochorení môže nastať aj skôr, keďže už dnes vnímame, že v niektorých krajinách začína chorobnosť na ochorenie COVID-19 narastať,“ dodal Ján Mikas. 

Prezidentka Zuzana Čaputová má pre Slovákov jasnú výzvu

Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej  na prípadnú druhú vlnu pandémie nového koronavírusu musíme byť pripravení. Zaviesť naspäť najprísnejšie obmedzenia by bola podľa nej najkrajnejšia možnosť, uviedla to na sociálnej sieti. Prezidentka pripomenula, že prvú vlnu pandémie Slovensko zvládlo vďaka disciplíne ľudí a zavedeniu tvrdých opatrení.

zuzana čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zaviesť naspäť najprísnejšie obmedzenia by bola najkrajnejšia možnosť. Vyhnime sa takémuto scenáru a venujme teraz všetku potrebnú energiu do príprav inteligentného systému, ktorý nám dovolí efektívne identifikovať chorých a testovať všetkých, s ktorými prišli do kontaktu, vyzvala.

Čísla zo zahraničia podľa Čaputovej naznačujú, že zápas s pandémiou pokračuje. Poukázala na najvyšší denný nárast prípadov od vypuknutia pandémie v uplynulú nedeľu (21. júna).

Vyjadrila som presvedčenie, že je dôležité, aby sme nepoľavovali a čo najskôr mali pripravený systém účinného testovania, aby sme možný nárast infikovaných dokázali zvládnuť bez opätovného uzatvorenia celej krajiny, firiem, inštitúcií a prevádzok, zdôraznila prezidentka.

Zdroj: ÚVZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá