Holanďania už majú svoje lietajúce auto

  • Zdá sa, že slovenský aeromobil má reálnu konkurenciu.
uu
pal-v.com
  • Zdá sa, že slovenský aeromobil má reálnu konkurenciu.

Holandská firma PAL-V začala ako prvá na svete predávať lietajúce auto. Stroj sa volá  príznačne Liberty (sloboda). Od 2. februára je dostupný aj širokej verejnosti. Momentálne ide o limitovanú edíciu modelu Pioneer, ktorého je v ponuke 90 kusov. Polovica je určená pre Európu a zbytok poputuje do USA.

zdroj fotografie:motor1.com

Za exkluzívnu limitovanú edíciu Pioneer si záujemcovia slušne priplatia. Cena sa bude pohybovať okolo 499 000 eur bez dane a personalizovaného interiéru. K tejto sume je nutné prirátať ešte nevratný rezervačný poplatok 25 000 eur, ktorý zahŕňa okrem iného 10 pilotných lekcií. Zákazníkom bude tento stroj k dispozícii v priebehu roka 2018. Model Liberty Sport bude pritom dostupný za 299 000 eur. Dva a pól krát menšia je aj cena jeho rezervácie.

zdroj fotografie:itsafez.com

Vývoju lietajúcich strojov sa venujú konštruktéri veľkých firiem ako je Google a Airbus a samozrejme slovenský Aeromobil. Ten by sa mal dostať do predaja do dvoch rokov za približne rovnakú cenu ako PAL-V. PAL-V predstavuje hybrid automobilu, gyroplánu a vírniku. Stroj je vybavený rotorom, ten ale na rozdiel od helikoptéry, roztáča prúdenie vzduchu, vytváraného motorom poháňanou vrtuľou.

zdroj fotografie:blog.caranddriver.com

Toto technologické riešenie zvolila spoločnosť podľa predovšetkým kvôli bezpečnosti. K pristátiu nie je potrebného veľa miesta a vrtule gyroplánu taktiež umožňujú bezpečne pristáť aj bez motoru. Práve splnenie  náročných bezpečnostných predpisov považuje PAL-V za hlavnú prednosť nového stroja. Výrobca sa na webových stránkach pýši tým, že spĺňa všetky regulácie pre pohyb vo vzduchu, ale aj na ceste, a to celosvetovo. V Európe ide o predpisy Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva a Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo.

Ak by si chcel s týmto vozidlom vzlietnuť, budeš potrebovať plochu s výmerom 20 x 200 metrov. To znamená napríklad letisko, ale v niektorých krajinách môžeš vzlietnuť aj zo súkromného pozemku. Práve nutnosť pomerne veľkej plochy na vzlet vylučuje peknú predstavu uletenia z dopravnej zápchy. Príprava na samotný vzlet pritom zaberie približne 10 minút. 

zdroj fotografie:dailymail.co.uk

Tento pololetúň funguje na benzínový motor a jeho výkon na ceste je sto koní. Vo vzduchu je to až dvojnásobok. Objem nádrže je sto litrov, čo postačí na prejdenie vzdialenosti 1300 km po zemi alebo 400 kilometrov vo vzduchu.

zdroj:autocar.co.uk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK