Home office pri mori? Z Chorvátska sa stáva domov digitálnych nomádov. Musíš splniť tieto podmienky

  • Krátkodobým dovolenkám odzvonilo. Chorvátsko sa začalo sústrediť na sústrediť dlhodobejšie pobyty. Prispela k tomu aj korona
  • Na účte počas celého pobytu musíš mať takmer 4 000 eur a pracovať nesmieš pre chorvátsku firmu
home office
freepik/Svetlana Sokolobská, unplash/Matthias Mulli
  • Krátkodobým dovolenkám odzvonilo. Chorvátsko sa začalo sústrediť na sústrediť dlhodobejšie pobyty. Prispela k tomu aj korona
  • Na účte počas celého pobytu musíš mať takmer 4 000 eur a pracovať nesmieš pre chorvátsku firmu

Chorvátsko je tvoja nová kancelária. Týmto heslom chce slnečná krajina prilákať digitálnych nomádov z celého sveta, aby ju navštívili za účelom dlhodobého pobytu. Je prvou v Európskej únii, ktorá ponúka špeciálne pracovné víza.

Zmeniť prostredie a k tomu pracovať pri mori je v čase lockdownov snom mnohých. Dnes sa to však pokojne môže stať realitou. Podľa portálu CNN Prima News hlavným účelom kampane je nalákať ľudí do tejto balkánskej krajiny a pozdvihnúť ekonomiku, ktorá počas pandémie dostala poriadnu „facku“.

Chorvátsko ako krajina, ktorá žije z turizmu chce týmto spôsobom zmeniť model cestovného ruchu. Pandémia ukázala, že krátkodobým dovolenkám odzvonilo a je potrebné sa sústrediť na dlhodobejšie pobyty.

zdroj: pixabay/ Ivan Ivankovic

Home office pri mori

Základnou podmienkou pre víza digitálnych nomádov je práca na diaľku pre spoločnosť, ktorá nesmie byť registrovaná v Chorvátsku. Dokladom môže byť buď vyhlásenie zamestnávateľa, pracovná zmluva, alebo potvrdenie o vlastnej registrovanej firme.

Podľa portálu Pelipecky je dočasný pobyt povolený na jeden rok a dokonca ťa môžu navštíviť aj najbližší členovia rodiny. Pre víza, respektíve povolenie na pobyt v Chorvátsku si musíš podať prihlášku v zahraničí na daných konzulátoch.

Okrem toho musíš mať čistý register trestov a podľa Lonely Planet aj výpis z banky ako dôkaz pravidelného príjmu. Okrem toho podstatnou podmienkou je to, aby si mal počas celého roka na účte 3 802 eur. Nesmieš ich však minúť. Nakoniec sa musíš preukázať aj platným zdravotným poistením.

Možnosť pracovať nahý či menej sa sprchovať. Prieskum ukázal, čo sa ľuďom páči na home office najviac

Len si predstav ten home office pri mori s krásnymi plážami či v starobylom chorvátskom mestečku. Západ slnka bude v čase pandémie oveľa krajší ako cez okno v byte.

Stojí za tým Holanďan

Portál CNN Prima News informuje, že nápad zavedenia víz pre digitálnych nomádov z Chorvátska nepochádza. Stojí za ním holandský podnikateľ a investor Jan de Jong. Ten sa minulý rok na jar zúčastnil virtuálne konferencie, ktorej podstatou bolo premeniť Chorvátsko na celoročnú destináciu. Nakoniec sa dohodol s chorvátskym premiérom Andrejom Plenkovićom a postupne sa tento projekt stal realitou.

Okrem Chorvátska víza pre digitálnych nomádov zaviedlo aj Estónsko. Vytvorili tzv. e-bydliská, ktoré umožnili medzinárodným podnikateľom prístup k digitálnym službám estónskej vlády bez toho, aby tam išli osobne. Mohli tak začať podnikanie v Európskej únii, a tak e-bydliská prilákali desaťtisíce ľudí.

Zdroje: CNN Prima News, pelipecky.sk, Lonely Planet

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK