Horalková kauza nemá konca kraja. Poslanci Blaha a Taraba môžu prísť o celoročné platy kvôli hádzaniu oblátok do koša

  • Sedita sa kauzu pokúsila uzavrieť, Žiak však vrátil, čo dostal. Aj on podáva podnet
  • Blahovi a Tarabovi hrozí rovnaký trest, ako jemu samému
Žiak, Blaha, Taraba
TASR/Jakub Kotian
  • Sedita sa kauzu pokúsila uzavrieť, Žiak však vrátil, čo dostal. Aj on podáva podnet
  • Blahovi a Tarabovi hrozí rovnaký trest, ako jemu samému

Zdalo sa, že celá dráma okolo Sedity, ktorá pred niekoľkými dňami rozvášnila slovenský internet už utíchla. Nie je to tak, poslanec Miroslav Žiak zo SaS podal v súvislosti s Horalkami podnet na poslancov Ľuboša Blahu a Tomáša Tarabu.

Divadlo začalo po tom, čo majiteľ spoločnosti, ktorá obľúbené oblátky vyrába, povedal, že zaočkovaní by mali mať absolútnu slobodu. Vyhlásenie spustilo vlnu reakcií, ktorú nečakal ani on sám.

Horalky riešil úplne každý, oni chceli situáciu upokojiť

Zo svojej ponuky stiahli produkty Sedity jedny internetové potraviny a ľudia doma kladivom mlátili Horalky. Na druhej strane, značke mnohí ukázali aj plnú podporu, okrem iných viacerí politici či satirická stránka Zomri. O tom sme už však písali.

Celá kauza zachádzala do absurdných medzí a preto sa ju spoločnosť Sedita pokúsila uzavrieť sama. „Takýto vývoj situácie sme nepredpokladali, ani výzvy na bojkot našich značiek. Tešíme sa však veľkej vlne podpory, ktorá vznikla,“ povedala manažérka komunikácie spoločnosti Sedita. Na záver dodala, že rôznorodosť názorov rešpektujú.

Prvý podnet padol na Žiaka

Jedným z politikov, ktorí spoločnosť verejne podporili bol aj poslanec SaS Miroslav Žiak. Na sociálnu sieť pridal fotku s krabicou plnou Horaliek, tej sa rýchlo chytil Ondrej Ďurica z Republiky, ktorý naňho podal podnet. Jeho stranícky kolega Milan Uhrík neskôr na Facebooku vysvetlil, kde videli problém.

„Celkom jasne a otvorene propagoval na Facebooku známy potravinársky výrobok len preto, že jeho výrobca sa na adresu nezaočkovaných ľudí vyjadril, že „majú sedieť doma“. Pripomínam, že poslanci majú zo zákona zakázané robiť akúkoľvek reklamu súkromným firmám a výrobkom a mnohí už boli za porušenie tohto pravidla v minulosti pokutovaní,“ píše na Facebooku.

POSLANEC SAS-KY PORUŠIL ZÁKON. PODÁVAME PODNET NA UDELENIE POKUTYPoslanec 🇸🇰 REPUBLIKY Ondrej Ďurica podáva ako člen…

Posted by Milan Uhrík • Republika on Monday, August 23, 2021

Zdalo sa, že sa Žiak si z celej situácie nerobí ťažkú hlavu. „Tak, naši právni analfabeti zo strany Republika sa vedia vyjadriť k právnym analýzam, samozrejme, chybne, ale k židovskému holokaustu už nie, predsa to nie sú historici. Zachráň sa, kto môžeš, ak by sa títo pseudoodborníci dostali k moci,“ reagoval na podnet príspevkom na Facebooku.

Poslanci, ministri a ďalší politici podľa zákona nesmú propagovať žiadne výrobky v platenej reklame. O podnete bude rokovať Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. V prípade, že by poslanec naozaj zákon porušil, mu bude hroziť pokuta vo výške až 12 mesačných platov.

Poslanec SaS vracia úder, na výbor sa obrátil aj on sám

Na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií sa však po pár dňoch obrátil aj Miroslav Žiak. Chce, aby výbor rozhodol o tom, či poslanci parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) a nezaradený Tomáš Taraba neporušili ústavný zákon o ochrane verejného záujmu.

Mali tak urobiť, keď o známych sladkostiach šírili negatívnu reklamu. Na sociálne siete písali, aby si ľudia nekupovali cukrovinky od Sedity. V prípade, že výbor rozhodne, že má Žiak pravdu, im podobne ako jemu, bude hroziť pokuta do výšky 12 mesačných platov.

Plat poslanca NRSR bez rôznych príplatkov je 3 060 eur, Blaha s Tarabom by v prípade preukázania porušenia zákona hrozila pokuta vo výške až 36 720 eur.

DAL SOM PODANIE NA ZAČATIE KONANIA VOČI ĽUBOŠOVI BLAHOVI A TOMÁŠOVI TARABOVIVýbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií…

Posted by Miroslav Žiak on Thursday, August 26, 2021

Poslanci sú verejní funkcionári a ako takí majú presadzovať a chrániť verejný záujem. Verejný, nie svoj osobný. Na reklamu – a ani na antireklamu – nesmú používať svoje meno a tvár. To, čo Blaha a Taraba robili počas „horalkovej kauzy“ bola antireklama celkom ukážková,“ vysvetľuje svoje podanie Žiak.

 „Podľa názoru právnikov, s ktorými komunikujem, Blaha aj Taraba prezentovali averziu k produktom spoločnosti I.D.C. Holding. Ľuboš Blaha sušienky hádzal do smetného koša, obaja vyzývali na bojkot a nekupovanie konkrétnych produktov,“ povedal poslanec SaS.

Podľa neho Blaha aj Taraba tak prezentovali svoj osobný názor na tému očkovania proti ochoreniu COVID-19 v súvislosti s negatívnou reklamou produktov Pečivární Sereď a využili teda svoju osobu, meno a priezvisko a fotografie na negatívnu reklamu ich produktov. „Mám za to, že prezentovali svoj osobný záujem, a to najmä s cieľom získať politické body,“ uzavrel Žiak.

PREČO JE DÔLEŽITÉ BYŤ OBEŤOU

Tomáš Taraba má stranu a tá strana má preferencie na úrovni štatisickej chyby.Keďže má…

Posted by Samuel Marec on Tuesday, October 19, 2021

Zdroje: SIU, SITA, Facebook/Miroslav Žiak, Facebook/Samuel Marec

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech