Hoverboard od Lexusu realitou

  • Desiatky rokov očakávaná „hračka“ pre dychtivých fanúšikov technologických noviniek, skateboardingu a lietania, sa zdá byť na prahu reality. Lexus minulý mesiac predstavil vynález, ktorý otvára dvere do sveta pokroku a novej éry ľudského transportu.
image_1438769591.jpeg
  • Desiatky rokov očakávaná „hračka“ pre dychtivých fanúšikov technologických noviniek, skateboardingu a lietania, sa zdá byť na prahu reality. Lexus minulý mesiac predstavil vynález, ktorý otvára dvere do sveta pokroku a novej éry ľudského transportu.

 

Možno ešte prekvapivejšou novinkou než bolo samotné predstavenie hoverboardu, je fakt, že ho vo svojom skateparku predstavila automobilka Lexus. Zaujímavosťou tohto skateparku je, že bol postavený čisto iba pre tento účel. Luxusná odnož cenovo dostupnejšej Toyoty svoju novinku po prvý krát odpromovala iba pred nedávnom.

 

 

Technická hračka zatiaľ funguje oveľa komplikovanejšie, než sme si mohli podľa predlôh sci-fi filmov myslieť. Žiadne nenáročné preteky s vetrom, ladnosť pohybu, či prudké zákruty – aspoň zatiaľ. Ovládanie tohto hoverboardu je hra rovnováhy a trpezlivosti. Novinka od Lexusu sa pohybuje o dosť pomalšie ako klasický skateboard. Je o dosť ťažší než normálny skateboard (9 kg) a vznáša sa len pár centimetrov nad zemou (max. 4 cm). Po uliciach a ponad ľuďí sa s ním teda lietať nebude.

 

Čo sa týka technickej stránky, Hoverboard funguje vďaka tekutému dusíku, ktorý chladí keramické supravodiče zložené z ytria, mede, bária a kyslíka na mínus 180 stupňov. Na to, aby Hoverboard dokázal lietať, musí sa vznášať ponad trasu vyloženú magnetmi. Hoverboard sa v chlade udrží približne 20 minút, čo sa však môže líšiť podľa vonkajšej teploty alebo váhy človeka, ktorý na ňom hoverboarduje.

 

  

 

Bohužiaľ, ale Hoverboard nebude najnovším verejne dostupným produktom. Aj keď vytvoriť ho trvalo mesiace, išlo zatiaľ len o veľmi šikovnú reklamu na automobil. Skvelý marketingový ťah, nie? Jedným z dôvodov, prečo sa Hoverboard nestane reálnym sú jeho nedostatky. Najväčším je asi to, že na prevádzku potrebuje vopred stanovenú magnetickú trasu. Dokonca nie je ani zďaleka taký ľahko ovládateľný, ako by sme si priali. A jeho výdrž nie je takisto oslnivá, keďže potrebuje stále chladenie, na ktoré je nevyhnutné veľké množstvo tekutého dusíka. V podstate by ste museli mať svoj vlastný Hoverboardový park a malé laboratórium k tomu.  :)

 

Takže momentálne ide len o symbolický krok bližšie k budúcnosti. Jedného dňa sa však možno budeme všetci vznášať na lietajúcich skateboardoch – hoverboardoch. Na dnes nám ale musí stačiť len nejasný prísľub tejto vízie. Aj to je ale oproti sci-fi predstavám dosť veľký pokrok.  

 

 

zdroj: The Verge

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK