Hroziaci krach rozhovorov o jadrovej dohode môže Irán priblížiť k vlastnej nukleárnej zbrani (KOMENTÁR STRATPOLu)

irán jadro
Iránske zariadenie na obohacovanie uránu, ilustračná snímka., TASR/Atomic Energy Organization of Iran via AP, File

Autorka je analytička STRATPOLu.

Pozastavené diplomatické jednanie s pôvodným cieľom oživenia iránskej jadrovej dohody – Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) z roku 2015 skončí pravdepodobne neúspešne.

V priebehu posledného roka prebehlo celkovo šesť kôl blízkych rozhovorov organizovaných Európskou úniou medzi stranami dohody. Tieto „blízke rozhovory“ však prebehli bez fyzickej prítomnosti americkej a iránskej strany.

Jadrová dohoda JCPOA, ktorá Teheránu ponúkla zrušenie niektorých medzinárodných sankcií výmenou za obmedzenie programu obohacovania jadrovej energie pod prísnym dohľadom OSN, bola ponechaná v troskách po tom, ako Spojené štáty v roku 2018 jednostranne odstúpili od paktu.

Administratíva vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa začala ukladať ochromujúce sankcie voči Iránu, zatiaľ čo Teherán postupne zrušil svoje vlastné záväzky k dohode. Po nástupe Bidenovej administratívy sa USA pokúsili vzkriesiť pôvodnú jadrovú dohodu s úpravou slabých stránok pôvodnej JCPOA.

Tieto rokovania však zamrzli koncom júna 2021, keď prebehli v Iráne zmanipulované prezidentské voľby. Vláda nového iránskeho prezidenta Ebrahima Raisiho si dáva v rámci diplomatického vyjednávania načas a pokračuje v obohacovaní uránu, aby si vybudovala vplyv na ďalší postup v rámci dohody.

Iránski predstavitelia opakovane tvrdia, že sú pripravení „čoskoro“ obnoviť rozhovory, zatiaľ však nebol oznámený žiadny dátum. Ďalej, trvajú na tom, že iránsky jadrový program je určený len na civilné účely.

Teherán zintenzívnil svoj jadrový program predovšetkým od roku 2019. V januári 2021 potom začal obohacovať urán až na úroveň 20 percent. Ďalším porušením dohody JCPOA bola výroba kovového uránu, ktorý by v jadrovej zbrani mohol byť použitý. Ďalej zakázal inšpekcie v nelegálnych jadrových lokalitách a obmedzil prístup inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) k svojim deklarovaným jadrovým lokalitám. Pozornosť vzbudzuje aj iránsky vesmírny program, o ktorom Irán taktiež tvrdí, že je mierový.

Rozhovory o jadrovej energii poskytujú príležitosť natrvalo zabrániť Iránu, aby sa stal štátom s vlastnou jadrovou zbraňou. Je to však možné len v tom prípade, ak vyústia do novej dohody, ktorá napraví základné nedostatky JCPOA.

Táto pôvodná dohoda plná nedostatkov v podstate odmeňovala Irán neprimeranými ekonomickými výhodami výmenou za slabé, dočasné a ľahko reverzibilné obmedzenia kľúčových aspektov jeho jadrového programu.

Napriek tomu, že dohoda JCPOA bola dlhý čas považovaná za definitívnu prekážku Iránu vo výrobe jadrových zbraní, môžeme ju považovať skôr za akési diplomatické spomalenie.

Prostredníctvom niekoľkonásobného porušenia tejto dohody v uplynulých rokoch Irán nadobudol nové skúsenosti a znalosti v rámci svojho jadrového programu, ktoré dokáže využiť pri tvorbe jadrovej zbrane. Jediné, čo v súčasnosti bráni Iránu rozšíriť svoj jadrový program na priemyselnú úroveň sú súčasné, pozastavené diplomatické rokovania.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá