Hurban´s prináša ručne vyrobené tenisky zo Slovenska s japonským dizajnom

  • Martin Chovanec a Veronika Vojtaššáková nechcú, aby zaniklo dobré meno Slovenska v súvislosti s históriou česko-slovenských baťovských závodov. Ich projekt Hurban ´s prináša poctivé slovenské výrobky, nesúce sa v duchu japonského minimalizmu.
tenisky
.facebook.com/hurbans.shop/MIURA-KIKAKU
  • Martin Chovanec a Veronika Vojtaššáková nechcú, aby zaniklo dobré meno Slovenska v súvislosti s históriou česko-slovenských baťovských závodov. Ich projekt Hurban ´s prináša poctivé slovenské výrobky, nesúce sa v duchu japonského minimalizmu.

Kde vznikol nápad založiť značku Hurban´s ? S akým zámerom ste ju zakladali?

Dá sa povedať, že Hurban‘s nie je značka v pravom zmysle slova. Náš hlavný cieľ je momentálne v nachádzaní takých produktov a nápadov, ktoré podľa nás majú čo ponúknuť tunajšiemu zákazníkovi a zároveň spĺňajú niekoľko kritérií, ktoré sme si na začiatku určili.

Základom je v tejto chvíli najmä to, že chceme dať priestor značkám a výrobcom zo Slovenska a Česka. Myslíme si totiž, že ľudia začínajú byť pomaly presýtení síce lacným, ale nekvalitným tovarom, ktorý do našich obchodov cestuje šialené kilometre. Ďalším motívom je to, aby šlo o sortiment, ktorý dbá na kvalitu materiálov a výrobných postupov.

 

foto:facebook.com/hurbans.shop

No a nakoniec tá najdôležitejšia zásada, aby šlo o veci, ktoré sú dizajnovo zaujímavé a hlavne pekné. Momentálne je naša ponuka ešte pomerne úzka, ale do budúcna chceme určite rozšíriť sortiment aj o ďalšie kúsky, predovšetkým obuvi a doplnkov.

foto:Hurban’s (Martin Chovanec)

Chceli by sme ponúknuť vybrané značky, ktoré u nás zatiaľ buď nemajú meno, alebo dostatočný priestor, poprípade ide o úplných pionierov. Nie však ako je to v prípade handmade portálov, kde je často ťažké sa zorientovať. Chceme ponúkať iba zopár „vychytávok“, ktoré bežný človek nemá čas ani kapacitu hodiny hľadať.  

Slovenská výroba v súlade s japonským dizajnom

Hurban´s prinášajú na slovenský a český trh japonskú značku tenisiek INN-STANT®, ktorá sa vyrába v obuvníckych závodoch v Partizánskom už od roku 2000. Stojí za ňou japonský tvorca MIÜRA-KIKAKÜ. Táto značka je veľmi populárna v Japonsku, ale aj v Južnej Kórei, kde je európska výroba tak trochu exotika a veľmi si na nej zakladajú.

foto:MIURA-KIKAKU

Tímu stojacemu za Hurban´s pripadalo ako veľká škoda, že ľudia na Slovensku si doposiaľ tieto tenisky nemohli kúpiť aj napriek tomu, že dopyt po teniskách vyrábaných u nás tu určite je.

Československý nádych a šetrnosť k životnému prostrediu

Tenisky Hurban´s sú zaujímavé predovšetkým svojím dizajnom. Vyrábajú sa v rôznych prevedeniach a z rôznych materiálov. Majú retro nádych klasických tenisiek z čias česko-slovenskej obuvníckej veľkovýroby, no zároveň z nich cítiť typický japonský minimalizmus.  

 

foto:Hurban’s (Martin Chovanec)

Vyrábajú sa iba z prírodných materiálov – látka je zo 100 % bavlny, poprípade kože, a spodná časť tenisky je guma z prírodného kaučuku. Spôsob výroby je kombináciou tradičnej techniky tzv. vulkanizácie, kedy sa podrážka k teniske pod vysokým tlakom  a teplotou „prisaje“,  a ručnej úpravy.

 

foto:MIURA-KIKAKU

Vďaka tomuto spôsobu výroby nie je potrebné použiť žiadne lepidlá. Tenisky tak ani po dlhšom nosení nezapáchajú a sú šetrné k zdraviu aj k životnému prostrediu. Je to teda taký kvalitný jednoduchý kúsok, ktorý sa hodí ku všetkému a nikdy nevyjde z módy.

Špeciálne edície a ručne šité bavlnené šnúrky 

Aj keď Hurban´s v súčasnosti neponúkajú výrobu custom tenisiek, v ich portfóliu sa z času na čas objaví špeciálna edícia. V súčasnosti napríklad pracujú na teniskách ušitých z veľmi kvalitného materiálu priamo z Japonska, ktorý je ručne pomaľovaný dizajnovým motívom jedného japonského umelca. Čoskoro budú dostupné aj na ich e-shope. Čo však môže byť zaujímavé pre niekoho, kto si svoj outfit rád dotvára podľa seba, je ich ručne šitých bavlnených šnúrok.

foto:MIURA-KIKAKU

Vedia tenisky vyrobené na Slovensku konkurovať svetovým značkám?

Myslíme si, že určite áno, a to nielen tenisky. Veď už v súčasnej dobe je viacero slovenských značiek, ktoré sú veľmi úspešné aj vo svete. Ľudia čoraz viac uprednostňujú lokálnu výrobu pred dovezenými, alternatívami. Taktiež si myslíme, že Slovensko má v súvislosti s históriou česko-slovenských baťovských závodov stále určité meno vo výrobe topánok. Naša skúsenosť s japonskou značkou, ktorá si dáva vyrábať tenisky na opačnej strane sveta práve kvôli spôsobu ich výroby je toho jasným dôkazom.

foto:MIURA-KIKAKU

 

Martin a Veronika stojaci za Hurban´s svoj projetk stále zdokonaľujú, hľadajú, skúšajú a nosia nové a zaujímavé značky a výrobcov. Taktiež sa pripravujú na júnový URBAN MARKET s témou retrospektíva, kde si ľudia budú môcť tenisky a ostatné produkty ohmatať, vyskúšať a ak ich presvedčia, tak aj zakúpiť. Duo stojace za týmto lokálnym projektom dúfa, že ľudia budú stále viac vyhľadávať produkty so známym pôvodom a veria, že budú nápomocní lokálnej výrobe.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech