Hyundai má elektrobus, ktorý sa nabije za hodinu

  • Automobilky konečne chápu, že používanie elektromotorov v ich vozidlách nepomáha len pri znižovaní emisií.
  • Automobilky konečne chápu, že používanie elektromotorov v ich vozidlách nepomáha len pri znižovaní emisií.

Po mnohých špekuláciách, Kórejská automobilka Hyundai konečne ukázala svetu ich prvý prototyp masovo vyrábaného elektrického autobusu. Jeho meno je Elec City. Vďaka batérii s kapacitou 256 kWh má podľa spoločnosti Hyundai dojazd až 250 km. Správa agentúry Yonhap hovorí, že autobus môže byť úplne nabitý dokonca za niečo vyše jednu hodinu. Hyundai plánuje spustiť masovú výrobu autobus v roku 2018.

foto: hyundai.com

Hoci je kapacita, ktorú uviedol Hyundai, viac ako dvojnásobná oproti ich prvotným oznámeniam, stále je to ďaleko od konkurenčného modelu od americkej firmy Proterra. Oni majú svoj vlastný výtvor s názvom Catalyst E2, ktorý má masívnu batériu s kapacitou 660 kWh a uvádzaným dojazdom až 500 km jazdy po uliciach na jedno nabitie. Ich elektrický autobus by mal začať jazdiť po cestách už v tomto roku.

foto: theverge.com

Nie je jasné, či Hyundai niekedy prinesie svoj autobus aj do Severnej Ameriky, ale ak to urobí, Proterra nebude ich jediná konkurencia. Čínsky výrobca BYD už predal niekoľko autobusov v Kalifornii. Kanadská spoločnosť GreenPower sa taktiež zaujíma o podobnú oblasť. CEO Tesly, Elon Musk, dokonca hovoril o myšlienke vytvorenia tunelov pod Los Angeles. Miera spokojnosti s elektrickými autobusmi by mala postupne narastať. Elektrické autobusy budú lacnejšie a lepšie. Taktiež podľa nedávnej štúdie na univerzite v Kolumbii dokázali, že by mestá ušetrili peniaze na dlhých tratiach.

foto: hyundai.com

Hyundai, rovnako ako mnoho ďalších automobiliek, pomaly zvyšuje počet elektrických vozidiel, ktoré začali v posledných rokoch vyrábať. Ich najznámejší výtvor v tejto oblasti je elektromobil s názvom Loniq. Je to sedan, ktorý je predávaný v troch variantoch: hybridný, hybridný s možnosťou nabíjania a celý elektrický. Spoločnosť tiež sľúbila, že v roku 2018 predstavia ďalšie elektrické vozidlo, ktoré by malo byť schopné prejsť dlhé vzdialenosti.

Zdroj článku: theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech