Spolu s Bidenom do EÚ prišlo aj „lietadlo súdneho dňa“, môže v ňom riadiť krajinu v prípade jadrovej vojny

  • Do Európy pricestovalo spolu s prezidentom Joeom Bidenom i lietadlo „súdneho dňa"
  • Zbadali ho vo Veľkej Británii. Ide o jedno zo štyroch lietadiel, ktoré majú chrániť prezidenta a jeho ľudí
  • Lietadlá by mali slúžiť ako veliteľské centrá v prípade, že dôjde k útoku jadrovými zbraňami
  • Z nich vie prezident vydať rozkaz podzemným jednotkám alebo ponorkám o protiútoku
Biden doomsday plane
Flickr/SITA/AP, Hiroshi Noguchi, /Evan Vucci
  • Do Európy pricestovalo spolu s prezidentom Joeom Bidenom i lietadlo „súdneho dňa"
  • Zbadali ho vo Veľkej Británii. Ide o jedno zo štyroch lietadiel, ktoré majú chrániť prezidenta a jeho ľudí
  • Lietadlá by mali slúžiť ako veliteľské centrá v prípade, že dôjde k útoku jadrovými zbraňami
  • Z nich vie prezident vydať rozkaz podzemným jednotkám alebo ponorkám o protiútoku

Britské médiá si všimli, že do Európy nepricestoval len prezident Spojených štátov Joe Biden, ale aj jeho lietadlo „súdneho dňa“ (Doomsday plane). V ňom má prezident riadiť krajinu v prípade jadrovej vojny.

Biden sa tento týždeň zúčastnil samitu Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa konal v Bruseli. Kým bol americký prezident vo štvrtok v pomyselnom hlavnom meste Európy, jeho lietadlo „súdneho dňa“ si všimli vo Veľkej Británii. Konkrétne sa malo objaviť na leteckej základni Britského kráľovského letectva (RAF) Mildenhall v Suffolku, uvádza The Times.

Lietadlo je jedno zo štyroch vo flotile amerických vzdušných síl. Je špeciálne navrhnuté na prepravu prezidenta a aj jeho poradcov. Súčasne má dokázať udržiavať kontakt s vojenskými veliteľskými centrami po celom svete v prípade jadrového konfliktu.

Pentagón udržiava jedno zo štyroch prúdových lietadiel v stálom pohotovostnom režime pre prípad jadrovej vojny. Najčastejšie na ňom cestuje minister obrany Lloyd Austin.

Vo vzduchu vydrží 12 hodín, prezident v ňom môže spustiť protiútok 

Okrem Američanov disponujú lietadlami Doomsday i Rusi. Rusko by malo vlastniť štyri funkčné lietadla tohto typu Iliušin Il-80 zaradené do služby.

Koncept lietadiel Doomsday pochádza ešte z čias studenej vojny. Prvenstvo si pripísali Američania so svojím Boeingom E-4B, ktorý je militarizovanou verziou lietadla Boeing 747-200.

Ruské lietadlo je doteraz pomerne utajované a málo sa objavuje aj v ruských médiách. Americká verzia je oveľa známejšia.

Americké lietadlo E-4B je známe ako aj „Nočná hliadka“. Americké vzdušné sily uvádzajú, že má štyri motory a tiež schopnosť tankovať počas letu. Bez tankovania dokáže lietadlo vydržať vo vzduchu 12 hodín bez pristátia. Pri tankovaní zo vzduchu môže zostať vo vzduchu celé dni.

zdroj: Flickr/Loic Severin

„Hlavná paluba je rozdelená do šiestich funkčných oblastí: veliteľská pracovná oblasť, konferenčná miestnosť, brífingová miestnosť, pracovná oblasť operačného tímu, komunikačná oblasť a odpočívadlo,“ uvádza letectvo. Lietadlo je schopné pojať až 112 sediacich osôb.

Má mať šesť kúpeľní a 18 lôžok. Sú menej luxusné ako prezidentské lietadlá Air Force One.

Boeing je chránený pred účinkami elektromagnetických impulzov, ale na rozdiel od ruskej verzie má aj okná. Ruský „Doomsday“ je bez okien, aby chránil vnútro lietadla pred jadrovým výbuchom.

Vonkajší povrch amerických lietadiel je tvrdený tepelným a jadrovým tienením, aby odolal výbuchu a jadrovému spadu.

Vďaka analógovému vybaveniu, satelitným tanierom a anténam umožňujú prezidentovi spustiť jadrový protiútok z amerických ponoriek, bombardérov a raketových síl.

Nasadené prichádza po tom, ako Rusko odmietlo vylúčiť použitie jadrových zbraní 

Americké lietadlo je zaradené do 595. veliteľskej a riadiacej skupiny na leteckej základni Offutt v Nebraske. Počas mierových časov slúži lietadlo aj ministrovi obrany Lloydovi J. Austinovi alebo pomáha ako komunikačné a riadiace centrum pri prírodných katastrofách, ako sú hurikány a zemetrasenia. Taktiež sa s ním môže minister obrany prepravovať do vojnových oblastí.

E-4B je najdrahšie vojenské lietadlo na svete. Jeho cena sa vyšplhala na 223 miliónov dolárov. Prvenstvo si drží aj vo výške nákladov na prevádzku, čo z neho robí najnákladnejšie lietadlo amerického letectva.

Informácia o lete lietadlá E-4B prichádza v čase, keď hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov odmietol vylúčiť nasadenie jadrových zbraní. Samotný Biden do Európy nepricestoval len kvôli samitu, ale hlavne prišiel ubezpečiť svojich európskych spojencov, že za nimi USA stoja a sú pripravené ich chrániť. Biden sa tak stretol s mnohými európskymi štátnikmi a takisto navštívil aj amerických vojakov na základni v Poľsku či hranice Poľska a Ukrajiny. 

Ešte pred začiatkom samitu NATO Biely dom v tichosti vytvoril tím zložený z predstaviteľov národnej bezpečnosti USA, aby načrtli scenáre, ako by mali Spojené štáty a ich spojenci reagovať, ak ruský prezident Vladimir Putin použije na Ukrajine chemické, biologické alebo jadrové zbrane. Informoval o tom vo štvrtok denník The New York Times (NYT).

„Skupina známa ako Tiger Team tiež skúma možné reakcie na to, ak by Putin pri pokuse zaútočiť na konvoje prevážajúce zbrane a pomoc na Ukrajinu zasiahol územie NATO,“ uviedli NYT, ktoré sa odvolali na nemenovaných predstaviteľov zapojených do činnosti tohto tímu.

Pracovná skupina podľa denníka tiež skúma, ako by USA mali zareagovať, ak Rusko rozšíri vojnu na susedné krajiny Ukrajiny vrátane Moldavska a Gruzínska. Jednou z ďalších úloh je vypracovanie postupov, ako pripraviť európske krajiny na prílev utečencov.

Zdroje: The Times, US Air Force, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá