Igor Matovič: “Teraz sa hrať na pyšnú princeznú a spievať nie nie nie Slovensku nepomôže“

  • Dnes sa konala tlačová konferencia Igora Matoviča na tému Sputnik V
  • Igor Matovič videl v Sputniku V jedinú záchranu
  • Rozhodnutie strany Za ľudí považuje za politikárčenie
  • Strana Za ľudí v tom žiadnu geopolitckú vojnu nevidí, chcú, aby všetky vakcíny prešli registráciou EMA
matovič
TASR/Martin Bauman
  • Dnes sa konala tlačová konferencia Igora Matoviča na tému Sputnik V
  • Igor Matovič videl v Sputniku V jedinú záchranu
  • Rozhodnutie strany Za ľudí považuje za politikárčenie
  • Strana Za ľudí v tom žiadnu geopolitckú vojnu nevidí, chcú, aby všetky vakcíny prešli registráciou EMA

Igor Matovič vidí jediné východisko z tejto situácie v rýchlom očkovaní. Práve preto ho mrzí, že vakcína Sputnik V sa nakupovať nebude. Pripomenúť však treba, že táto vakcína neprešla registráciou Európskej liekovej agentúry. Igor Matovič však boj o nákup ruskej vakcíny vzdať nechce. 

Zo svojho koaličného partnera je premiér sklamaný. Tvrdí, že strana Za ľudí, ktorá včera vetovala návrh na nákup ruských vakcín, vedie len geopolitické vojny. Ich postoj považuje za politikárčenie. Strana Za ľudí tieto vyjadrenia odmieta. 

KOMENTÁR: Matovič naletel zákernej ruskej propagande, kvôli Sputniku zo seba urobil „užitočného idiota”

Igor Matovič priznáva, že ho rokovanie s ruskou stranou stálo veľa síl. „Už od tohto mesiaca sme mohli mať 160 000 dávok vakcíny. V čase, kedy na Slovensku všetci čakajú na vakcíny ako na manu z neba. A mana nepadá.“ Ďalej dodáva, že Rusko by mohlo na územie Slovenskej republiky dodať až 2 milióny vakcín.

Igor Matovič tvrdí, že vakcína Sputnik je aj veľmi výhodná. Cena za Sputnik je podľa Matoviča v prepočte vyčíslená na zhruba 17 eur za dve dávky. 

Kocúrkovo sa zmenilo na rozprávku o Pyšnej princeznej

Igor Matovič situáciu v krajine prirovnal k rozprávke o pyšnej princeznej. Tvrdí, že strana Za Ľudí vedie geopolitcké vojny. Koaličného partnera obvinil z toho, že sa rozhodol na ľudoch robiť pokusy na ľudoch, či prežijú bez vakcíny . 

Dnes už touto vakcínou očkujú aj V San Marine, “ povedal Igor Matovič. Opäť pripomenul, že sa touto vakcínou očkuje aj v susednom Maďarsku. „Akoby sme chceli docieliť to, že ľudia prebehnú z Komárna do Komárom, a tam si požiadajú vakcínu, ktorej dôverujú.

“Teraz sa hrať na pyšnú princeznú a spievať nie nie nie Slovensku nepomôže,” povedal Matovič.

Prieskum verejnej mienky

Minister Krajčí už včera avizoval, že vláda si dala agentúrou AKO vypracovať prieskum, ktorý jasne preukázal, že Slováci by o ruskú vakcínu záujem mali. Igor Matovič tento prieskum verejnej mienky predstavil aj širšej verejnosti. Tvrdí, že ochota očkovania by sa dvihla, ak by bolo možné očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Matovič namiesto rokovania zase píše statusy: Sputnik V je vysoko účinný, politici tu vedú „svätú“ vojnu

Výsledky prieskumu z 3. až 5. januára dokazujú, že ochota očkovať sa stúpla prostredníctvom pridania vakcíny Sputnik V zo 68,2 % na 73, 9%, teda je to 8,3 % navyše. Respektíve 300 000 ľudí navyše zaočkovaných len preto, že majú k dispozícii inú vakcínu,“ tvrdí Igor Matovič. 

Reakcia Za Ľudí

Tlačovú konferenciu mala dnes aj strana Za Ľudí. Vysvetlili, že očkovanie podporujú v plnej miere, no očkovať by sa malo len registrovanou vakcínou. Nevidia dôvod, prečo by sa mal v prípade vakcíny Sputnik V meniť postup. 

Situácia v boji s pandémiou je náročná a nepomôže nám teraz ani rozprávanie rozprávok, ani budovanie falošných dilem,…

Posted by Veronika Remišová on Friday, February 19, 2021

„Na včerajšom rokovaní vlády sme namietali to, že občania Slovenskej republiky nemôžu byť očkovaní neregistrovanou vakcínou.“

Ako tvrdí Veronika Remišová, postupovali tak pri všetkých vakcínach a nevidí dôvod, prečo by sa pri vakcíne Sputnik V malo postupovať inak. 

TLAČOVÁ BESEDA STRANY ZA ĽUDÍ

Posted by Tomáš Valášek − Za ľudí on Friday, February 19, 2021

Podľa zákona o výnimke môže rozhodnút samotný minister zdravotníctva. Veronika Remišová dodáva, že ak Krajčí túto výnimku udelí, je to na jeho zodpovednosť. „Ak takúto výnimku Krajčí udelí, je to jeho zodpovednosť, nemôže ju prenášať na zodpovednosť vlády. 

Igor Matovič by bol veľmi rád, ak by Marek Krajčí udelil výnimku ruskej vakcíne. Ak budeme hovoriť o vakcíne ako o pokusoch na ľuďoch, iba ich odradíme.“ Igor Matovič by teda za Marekom Krajčím stál, no a v prípade výnimky by ho plne podporoval. 

AKTUÁLNE: Krajčí po rokovaní vlády prezradil, ako sa vláda rozhodla ohľadom ruskej vakcíny Sputnik V

Výsledky vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson boli tiež publikované vo viacerých vedeckých časopisoch, no neočkujeme ňou, ale čakáme na jej schválenie od EMA,“ dodáva Veronika Remišová. Myslí si, že skratky v zákonoch môžu Slovensku uškodiť. 

Zdroj: Denník N 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech