KOMENTÁR: Matovič naletel zákernej ruskej propagande, kvôli Sputniku zo seba urobil „užitočného idiota”

Babiš Matovič
TASR/Jaroslav Novák

Vývoj okolo vakcíny Sputnik V je stále záhadou. O čo vlastne Rusku ide? Ako vznikli dezinformácie o žiadosti o registrácie Európskou liekovou agentúrou (EMA)? Ako je možné, že jej uverilo toľko vplyvných politikov a odborníkov? Prečo Rusko ponúka vakcíny európskym krajinám, keď nemá dostatok ani pre vlastných obyvateľov? Odpovede na niektoré z týchto otázok sú ešte stále vo hviezdach, no v skratke, Sputnik V nebol nikdy len obyčajné liečivo. Stal sa mocným nástrojom propagandy. 

Minulý týždeň sme ako jedno z prvých médií na Slovensku informovali, že Rusi zavádzajú ohľadom ich vakcíny Sputnik V. Rusi tvrdili, že o registráciu vakcíny požiadali Európsku liekovú agentúru, napriek tomu, že to nebola pravda. Tieto dezinformácie, zrejme úmyselne mierené na štáty východnej aj strednej Európy, sa neobjavili prvýkrát. Šumy o tom, že Rusi požiadali o registráciu agentúrou (EMA) sa objavujú už decembra minulého roka.

Minulý týždeň sa však dostali do mediálneho priestoru celej Európy, až musela zasiahnuť samotná EMA, ktorá uviedla, že žiadosť nedostala. Každý novinár, ktorý prebral informácii o žiadosti vakcíny od ruskej štátnej agentúry bez toho, aby si overil jej pravdivosť zlyhal. Hlavne, keď vieme, že ide o taký pochybný zdroj.

Remišová: Nie sme pokusné králiky, Sputnikom sa nebudeme očkovať, kým ho neschváli EMA. Rusi o registráciu nepožiadali

Tak isto zlyhali aj odborníci a politici, ktorí túto informáciu opakovali ako cvičené papagáje. „Chodím po svete, pýtam sa, zháňam vakcínu, telefonujeme všade možne,“ uviedol český premiér Andrej Babiš v programe Českej televízie (ČT) 168 hodin. Babiš sa sám chytil do dezinformačnej pasce Ruska, kvôli Sputniku V navštevoval krajiny Rusku naklonené ako Maďarsko a Srbsko. Pokúšal sa tam získať dostatočné dáta o vakcíne, no neúspešne. Novinárom tvrdil, že EMA už vakcínu posudzuje, keď ho reportérka ČT konfrontovala s tým prečo šíri dezinformácie odpovedal: „Ja neviem, koho požiadali, ja s nimi nehovorím.

Človek nemusí byť detektív 

Babiš to napokon vzdal a vyhlásil, že Maďarskou cestou nepôjde, no zrejme inšpiroval našich politikov a odborníkov. Rusi zrejme svojimi dezinformačnými hrami, na ktoré sú experti, nachytali mnohých z nich. Minister zdravotníctva Marek Krajčí viackrát uviedol, že EMA by mala schváliť ruskú vakcínu v marci. Hlavný hygienik SR Ján Mikas v utorok opakoval, že pokiaľ vie, EMA vakcínu už posudzuje, čo je, samozrejme, už vyvrátená nepravda a v tom čase to už bolo známe.

Je smutné, že ľudia, ktorí rozhodujú o životoch nás všetkých a majú tak činiť na základe faktov si nevedia overiť ani základné informácie, ktoré sú navyše dostupné na oficiálnych kanáloch Európskej liekovej agentúry. Človek nemusí byť detektív, stačí mu Twittter alebo webová stránka agentúry. Horšie by už bolo len keby klamali úmyselne, ale ani to by už mnohých nešokovalo.

vakcína rusko sputnik
zdroj: TASR/AP/Eraldo Peres

Samotná vakcína Sputnik V nemusí byť vôbec zlá a naopak môže byť veľmi účinná, ale už len nekorektné správanie samotného Ruska smerom k Európskej liekovej agentúre nám niečo napovedá. Rusko si z nej spravilo naozaj len ďalšiu hybridnú zbraň štátnej propagandy, pomocou ktorej sa snaží dosiahnuť svoj geopolitický cieľ vo svojich záujmových štátoch, a tým Slovensko je.

„Stále sa pýtame, prečo Rusko ponúka milióny a milióny dávok vakcín, hoci nedosiahlo dostatočný pokrok v očkovaní vlastných občanov. To je otázka, na ktorú by bolo treba zodpovedať,“ povedala v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Jej slová potvrdzuje aj Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá upozorňuje, že Rusko zaočkovalo ešte menší podiel obyvateľov ako Slovensko, a to s vakcináciou začali ešte skôr. Leyenová uviedla, že EMA dodnes nedostala žiadnu žiadosť, a ak by aj dostala, posudzovanie bude náročné. Agentúre chýba dostatok dát, ktoré by museli Rusi doplniť, takisto by museli pracovníkov agentúry pustiť do výrobných fabrík, pretože nie sú na území EÚ, a tak musí byť výrobný proces detailne preverený.

Vláda tlačí úrad na kontrolu liečiv do schválenia Sputnika V. Ten to chce radšej nechať na EÚ

Ľudia neumierajú kvôli zlému Bruselu 

Pred Rusmi varovala aj estónska spravodajská služba, ktorá tvrdí, že Rusko chce využiť pandémiu koronavírusu na oslabenie pozície Západu. Práve na tento účel ma slúžiť aj vakcína proti COVID-19 „Rusko je pripravené priliať olej do ohňa na podporu týchto trendov. V roku 2021 preto budeme svedkami ruských operácií zameraných na vytváranie a prehlbovanie rozdielov v rámci západných spoločností a medzi nimi, a to aj na úrovni Európskej únie,“ varuje správa estónskej spravodajskej služby.

Každý politik by si mal preto uvedomiť, že Rusom nejde o blaho jeho občanov ale o vlastné strategické záujmy. Za propagandu typu Európa na kolenách, Rusko jej jediný záchranca, by sa nehanbili ani súdruhovia z čias komunizmu. A ak im na túto taktiku dakto naletí, stáva sa, i keď možno nevedomky, „užitočným idiotom“ Kremľa.

Presne to sa z Matoviča stáva. Jeho argument, že nám umierajú ľudia a preto sme v situácii, pri ktorej nemáme hľadieť na geopolitické dôsledky, ukazuje len jeho vlastnú nekompetentnosť. Ľudia nám neumierajú kvôli „zlému“ Bruselu, Sulíkovi, Remišovej a ani kvôli Rusku. Ľudia nám umierajú kvôli Matovičovi, Krajčímu a ostatným ľudom, ktorí celú situáciu s pandémiou nezvládli. „Katastrofálne“ meškanie vakcín z EÚ ako sa vyjadril Matovič vo svojom statuse, zažíva každá krajina EÚ ale na vrchole počtu úmrtí je, bohužiaľ, len Slovensko a nezachráni ho ani žiaden Sputnik. Skôr sa ukazuje, že topiaci sa aj slamky chytá.

Zdroje: 168 hodin, SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK