IKEA prináša nové ekologickejšie kolekcie vyrobené z recyklovaných plastov či z ryžovej slamy

  • IKEA sa snaží o udržateľné a ekologické podnikanie
  • V rámci neho spúšťa tri nové kolekcie
  • Všetky predstavila na Dňoch demokratického dizajnu vo Švédsku
Pixabay, IKEA
  • IKEA sa snaží o udržateľné a ekologické podnikanie
  • V rámci neho spúšťa tri nové kolekcie
  • Všetky predstavila na Dňoch demokratického dizajnu vo Švédsku

IKEA sa čoraz viac snaží o udržateľnosť a rešpekt k životnému prostrediu. V rámci dňa demokratického dizajnu, ktorý sa uskutočnil vo švédskom meste Älmhulte, značka predstavila viacero noviniek, ktoré sú ekologickými alternatívami pre moderné bývanie. 

„V súčasnosti sa čoraz viac ľudí snaží zmeniť svoj životný štýl a žiť udržateľnejšie. Spoločnosť IKEA chce využiť svoju prítomnosť na mnohých trhoch po celom svete a spraviť z udržateľného života cenovo dostupnú, atraktívnu a inšpiratívnu alternatívu pre čo najviac ľudí. Preto sa snažíme prichádzať s veľkým množstvom zaujímavých a inovačných riešení,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ skupiny Inter IKEA Group Torbjörn Lööf. 

Švédska firma prišla hneď s tromi novými kolekciami vyrobenými z prírodných alebo recyklovaných materiálov. Prvá nesie názov MUSSELBLOMMA a je čiastočne vyrobená z plastov vyzbieraných z oceánov, pričom prvé výrobky kolekcie vznikli z plastov zo Stredozemného mora. Nájdeš v nej tašky, poťahy na vankúše a obrusy vyrobené z recyklovaného plastu, ktorý zozbierali španielski rybári.

Ďalšia kolekcia FÖRÄNDRING využíva ako základný materiál ryžovú slamu, ktorá zostáva ako odpad po žatve a zvyčajne sa spaľuje, čo výrazne znečisťuje vzduch.

Po švédsky tento výraz znamená „zmenu“ a odkazuje na snahu spoločnosti IKEA priniesť ju v pozitívnom slova zmysle. FÖRÄNDRING obsahuje pletené košíky aj podložky.

zdroj: FORANDRING IKEA

Solárnu energiu na domáce použitie sa snaží bežnému zákazníkovi priblížiť AMMANLÄNKAD, ktorá vznikla v spolupráci so spoločnosťou Little Sun a s umelcom Olafurom Eliassonom. 

zdroj: SAMMANLANKAD IKEA

Okrem toho spustila IKEA aj novú spoluprácu so športovým zväzom World Surf League. Zameriavať sa bude na život pri vode a na podporu aktívneho života či mobilného bývania.

Rovnako tiež na projekt Urban Growing, ktorý vznikol v kolaborácii s dizajnérom Tomom Dixonom s cieľom vytvoriť inovačné a cenovo dostupné riešenie na pestovanie rastlín a zeleniny v domácnosti i mimo nej. Veľkým krokom vpred je aj spolupráca s organizáciou Climate and Clean Air Coalition (Koalícia za klímu a čistý vzduch), tá sa snaží o čistejší vzduch na našej planéte.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech