Ikea prišla s fantastickým nápadom, ako využiť vianočné stromčeky. Na Slovensku z nich vyrobí nábytok

  • Vianočné stromčeky bude Ikea zbierať od 2. do 15. januára 2021 na pôvodnom mieste ich predaja, pred obchodným domom v Bratislave
  • Na jeden meter kubický drevotrieskovej dosky zužitkujú 140 vianočných stromčekov
  • To znamená, že napríklad na jednu knižnicu s rozmermi 80x28x202 cm bude potrebné drevo z približne desiatich stromčekov
ikea, nábytok, vianočný stromček
IKEA, Pexels/Pixabay
  • Vianočné stromčeky bude Ikea zbierať od 2. do 15. januára 2021 na pôvodnom mieste ich predaja, pred obchodným domom v Bratislave
  • Na jeden meter kubický drevotrieskovej dosky zužitkujú 140 vianočných stromčekov
  • To znamená, že napríklad na jednu knižnicu s rozmermi 80x28x202 cm bude potrebné drevo z približne desiatich stromčekov

Vianočnému stromčeku od Ikea môžeš dať tento rok druhú šancu. Stačí, ak ho prinesieš späť do obchodu, ktorý ho v spolupráci s pobočkou v Malackách spracuje a vytvorí nový kus nábytku. 

Používanie odpadu ako výrobnej suroviny je jednou z ciest k udržateľnejšej budúcnosti, o ktorú sa Ikea dlhodobo usiluje. Vianočné stromčeky bude Ikea zbierať od 2. do 15. januára 2021 na pôvodnom mieste ich predaja, pred obchodným domom v Bratislave. Je dôležité, aby boli očistené od všetkých ozdôb a kovových predmetov.

Slovenská IKEA ide príkladom, začali vegánskym guľkami a do niekoľkých rokov chcú mať absolútne udržateľné produkty

Použité vianočné stromčeky zbiera nábytkový gigant každý rok a využíva ich ako biomasu. V tomto roku však spustila Ikea na Slovensku pilotný projekt recyklácie stromčekov. „Pred Vianocami sme vypredali všetkých 8 400 kusov stromčekov. Očakávame, že tradične nám ich stovky zákazníkov privezú späť. Tento raz môžu mať zo svojho zodpovedného konania ešte lepší pocit. Vďaka nim vznikne nový nábytok, a to dokonca s príbehom Vianoc,“ hovorí Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu Ikea Slovensko.

Dosky s obsahom štiepky z vianočných stromčekov by mohla Ikea Industry vyrobiť do konca februára. Využiť by sa mali na výrobu nábytkovej rady Billy, Bekant a Galant v závode v Trnave. V predajniach ich potom nájdu aj slovenskí zákazníci.

Vianoce, ikea, stromček
zdroj: IKEA

Používanie recyklovaného materiálu, nielen že redukuje množstvo odpadu, ktorý by skončil na skládkach a v spaľovniach, ale aj znižuje tlak vyvíjaný na prírodné zdroje. Vďaka správnemu hospodáreniu s týmito zdrojmi vieme prispieť k zníženiu našej uhlíkovej stopy,“ hovorí Anna Šimončičová, líderka pre udržateľnosť Ikea Bratislava.

Ikea Industry v Malackách stromčeky najprv uskladní na dvore výrobného závodu. Po opadaní ihličia ich podrví a využije pri výrobe drevotrieskových dosiek.

140 stromčekov = jeden meter kubický drevotriesky

Riaditeľ Ikea Industry v Malackách Vladimír Matúšek očakáva, že štiepka zo stromčekov by mala byť dostatočne kvalitná, takže závod ju zaradí do prirodzeného chodu výroby. Na jeden meter kubický drevotrieskovej dosky zužitkujú 140 vianočných stromčekov. To znamená, že napríklad na jednu knižnicu s rozmermi 80x28x202 cm bude potrebné drevo z približne desiatich stromčekov.

IKEA začína vyrábať domy, vymysleli to geniálne. Je extrémne lacný a vieš ho zaparkovať na lúke

Vážime si drevo a chceme ho získavať zodpovedne a udržateľne. Hoci vianočné stromčeky budú tvoriť z hľadiska našich výrobných kapacít marginálny podiel, vždy sa snažíme podporiť projekty, pomocou ktorých dôjde k efektívnejšiemu využitiu prírodných zdrojov,“ odôvodnil Matúšek.

Skvelé Správy! IKEA smeruje do srdca Slovenska, tešiť sa môžu ľudia z dvoch veľkých miest

V globálnej stratégii udržateľného rozvoja s názvom Dobré pre ľudí a planétu, sa spoločnosť zaviazala, že do roku 2030 bude používať sto percent materiálov, ktoré pochádzajú z udržateľnejších zdrojov. Recyklovaný materiál je jedným z nich. „Chceme sa stať cirkulárnou spoločnosťou vo všetkých ohľadoch. Zrecyklovať použitý vianočný stromček a spraviť z neho nábytok Ikea, to je cirkularita,“ hovorí Lucia Klečková.

Zdroj: IKEA TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech