IKEA si dala do budúceho roka ambiciózny cieľ. Ak ho naplní, planétu odbremení od obrovského množstva odpadu

  • Koberce, prikrývky na posteľ či látky použité v nábytku bude už od roku 2020 vyrábať IKEA výlučne z recyklovaného polyesteru
  • Ide o ďalší z významných krokov smerom k udržateľnému podnikaniu
ikap
IKEA Pressroom
  • Koberce, prikrývky na posteľ či látky použité v nábytku bude už od roku 2020 vyrábať IKEA výlučne z recyklovaného polyesteru
  • Ide o ďalší z významných krokov smerom k udržateľnému podnikaniu

IKEA patrí medzi značky, ktoré sa vo svete snažia o udržateľný štýl podnikania. Tony plastov a textílií, aj z dielne IKEA končia v oceánoch a na skládkach. Pre nábytkový reťazec však tieto materiály nepredstavujú len odpad, práve naopak. Sú cennými zdrojmi, ktoré je možne znovu a znovu používať. IKEA chce najnovšie už do roku 2020 nahradiť všetky produkty z klasického polyesteru výrobkami z jeho recyklovanej varianty.

Švédsky nábytkársky reťazec sa taktiež zaviazal, že od roku 2030 bude na produkciu svojich výrobkov využívať iba obnoviteľné alebo recyklované materiály. Už dnes je 50% polyesterových textílnych produktov IKEA vyrobených z recyklovaného polyesteru. Vďaka inováciám a novému dizajnu budú z takéhoto materiálu vyrobené úplne všetky výrobky.

zdroj: Trougnouf

Objem recyklovaného materiálu, ktorý IKEA momentálne na výrobu textilných výrobkov používa, je ekvivalentom približne 5 miliárd zozbieraných a zrecyklovaných PET fliaš.

„Uvedomujeme si, že nahradiť všetok klasický polyester do roku 2020 je pomerne odvážny cieľ a pred sebou máme náročnú cestu. Sme však odhodlaní ukončiť našu závislosť na materiáloch na fosílnej báze a to do roku 2030. Toto je jeden dôležitý krok na tejto ceste,“ hovorí vedúci oddelenia pre materiál a inovácie v IKEA Nils Månsson.

IKEA má vo svete veľmi silné meno a aj vďaka tomu, že nedáva ruky preč od ekologických problémov, svojim spôsobom ovplyvňuje aj ostatných veľkých hráčov na trhu a vo svete má tak šancu naštartovať pozitívnu zmenu.

„Z vlastnej histórie vieme, že keď prekonáme prekážky, premenia sa na nové možnosti. Prostredníctvom recyklovania PET produktov im dávame nový život. Zároveň dúfame, že budeme inšpirovať ostatných, aby nasledovali pozitívny prístup k ľuďom a najmä našej planéte,“ hovorí N. Månsson.

IKEA a vegánstvo

IKEA už pred časom predstavila aj takzvaný udržateľnejší „veggie“ hotdog, ktorému predchádzalo dlhotrvajúce testovanie rôznych receptúr. Táto novinka obsahuje kel, červenú šošovicu, quinou, mrkvu, zázvor, zemiaky a ďalšie suroviny. V porovnaní s klasickým hotdogom je emisia CO2/kg pri jeho výrobe približne 7-krát nižšia.

„V dnešnej dobe sa v potravinárskom priemysle snažíme pozitívnymi zmenami čeliť mnohým náročným problémom. Jednou z nich je snaha vyrábať potraviny udržateľnejším spôsobom. IKEA má celosvetový dosah, preto cítime zodpovednosť, a zároveň aj skvelú príležitosť podávať jedlo dobré pre životné prostredie.,“ hovorí výkonný riaditeľ IKEA Food Services AB Michael La Cour.

zdroj: ikea.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech