Index:Award – 5 projektov, ktoré nám zmenia životy od základov

Dominika Kassová / 24. septembra 2015 / Lifehacking

V Dánsku nedávno udeľovali prestížne ceny dizajnu Index:Award. Ide o jedinú dizajnérsku súťaž, ktorá sa špeciálne zameriava na funkčné, použiteľné a žiaduce nápady. Z 1,123 nominovaných uspelo 5 projektov, ktoré majú potenciálnu silu meniť životy ľudí na celom svete k lepšiemu.

 

 

1. Sky Urban vertical farming system

Dizajn: Jack NG

Krajina pôvodu: Singapur

Kategória: Práca

Šikovný Singapurčan dostal ocenie za geniálny nápad, ktorý by jeho krajine pomohol byť nezávislejším od dovozu surovín z okolitých regiónov. Realizácia projektu Sky Urban vertical farming system spočíva vo využívaní systému mestských fariem, ktoré by vďaka 9 metrov vysokým zeleným budovám dokázali vypesovať zeleninu povedzme aj pre 5 miliónovú populáciu Singapuru. Dizajnér zistil, že vďaka dômyselne premyslenému hydraulickému zariadeniu by rastliny za deň spotrebovali iba 0,5 vody, čím by krajina výrazne ušetrila. Zaujímavý je aj poznatok, že kilogram vypestovaných plodín z mestskej farmy by bol v Singapure drahší iba o 20 centov ako v lokálnych supermarketoch.

 

 

 

 

2. Duolingo

Dizajn: Duolingo

Krajina pôvodu: USA

Kategória: Hry a učenie

Možno ti niekedy napadlo, aké by bolo skvelé, keby si vedel ovládať jazyk každej krajiny, do ktorej prídeš. Vzdelávací jazykový program Duolingo, ktorý má na konte ocenienia už aj od Apple ako aplikácia roka a od Google ako Najlepší program z najlepších, je podľa tvorcov nie len efektívnym edukačným nástrojom. Ľudia ho majú tak v obľube, že sú naň doslova najvyknutí. Je pre každého zadarmo a učiť sa s ním je skôr hra než drina. Počas 34 výučných hodín sa môžeš naučiť toľko slov a viet ako počas 11-týždenného semestra v škole.

 

 

 

3. Peek Retina

Dizajn: Peek Vision

Krajina pôvodu: VB

Kategória: Telo

Ak by si vedel, že tvoj zrak slabne a že by si oň mohol prísť, nebolo by fajn zistiť to včas? Na svete žije približne 285 miliónov nevidomých ľudí, no podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by si zrak vedeli vďaka včasnej prevencii zachrániť štyria z piatich ľudí. Nízkonákladovým riešením pre tento problém je Peek Retina, ktorá má potenciál znížiť nevidomosť ľudí až o 80 percent. Ide o plastovú sponu, ktorá sa dá upevniť na kameru každého smartfónu a vďaka fotografii vie program rozlíšiť, v akom stave sa nachádza tvoja očná sietnica. Odhaliť vie aj príznaky makulárnej degenerácie, diabetickej retinopatie či ochorenia nervov.

 

 

 

4. Tesla Powerwall

Dizajn: Tesla Energy

Krajina pôvodu: USA

Kategória: Komunita

Všetci dobre vieme, ako veľmi sme závislí na globálnom využívaní fosílnych palív a že by sme našu spotrebu mali výrazne znižiť. Riešenie spočíva v plynulom prejdení na obnoviteľné zdroje energie. Jednou z najväčších prekážok ako sa k takejto energetickej sebestačnosti ale dopracovať, je doriešenie úschovy čistej energie akou je solárna či veterná energia. Výrobok tesla Powerwall toto riešenie prináša. Ide o dobíjateľnú solárnu lítiovo-iónovú batériu, ktorá funguje ako energetický šetrič umožňujúci majiteľom domov zachytávať energiu generovanú počas dňa a používať ju v noci.

 

 

 

5. Ocean Cleanup Array

Dizajn: The ocean cleanup

Krajina pôvodu: Holandsko

Kategória: Komunita

Verili by ste tomu, že zakladateľ spoločnosti, ktorá zosnovala plán na záchranu oceánov od plastického odpadu, má iba 21 rokov? Mladý holandský inžinier Boyan Slat sa však už dlho nemohol pozerať na znečistené oceány a moria, ktoré predstavujú na zemi jeden kolosálny problém. Vo vode sa totiž ročne nachádza približne 9 milión ton plastu, ktoré okrem znečistenia podvodnej fauny a flóry zabije viac ako 100-tisíc vtákov, rýb a iných morských tvorov. Ocean Cleanup Array je systém 100 kilometrov dlhej plávajúcej bariéry, ktorá sa umiestni do stredu morského víru, aby sa tam mohli hromadiť odpadky. Morské prúdy totiž plasty nahrnú do obrovského lieviku, odkial sa dajú vyzbierať a zrecyklovať. Podľa prognóz by tento projekt mohol za 10 rokov prispieť k zníženiu plastov v oceánoch o 42 percent.

 

Zdroj: assets.inhabitat.com

Pridať komentár (0)