Inteligentná lyžička, ktorá ti s presnosťou povie, aký sladký je tvoj nápoj či jedlo

  • Izraelský startup s názvom Valiber vyvinul lyžičku, ktorá môže zmeniť nadmernú spotrebu cukru vo svete. Táto lyžička je totiž schopná zmerať presnú úroveň sladkosti v nápojoch a potravinách a ty si teda vďaka nej budeš môcť byť istý, že si už nič neosladíš viac, akoby si chcel.
image_1440676600.jpeg
  • Izraelský startup s názvom Valiber vyvinul lyžičku, ktorá môže zmeniť nadmernú spotrebu cukru vo svete. Táto lyžička je totiž schopná zmerať presnú úroveň sladkosti v nápojoch a potravinách a ty si teda vďaka nej budeš môcť byť istý, že si už nič neosladíš viac, akoby si chcel.

Spotreba cukru sa v dnešných dňoch nachádza na historickom maxime, čo samozrejme vzbudzuje obavy o kvalitu života a zdravie ľudí po celom svete. Podľa Surgeon General trpia iba v USA dve tretiny dospelých a takmer každé tretie dieťa nadváhou alebo obezitou. Bežný Američan totiž ročne skonzumuje až viac ako 70 kilogramov cukru, vďaka čomu odborníci očakávajú, že do roku 2050, bude mať každý tretí Američan cukrovku.   

 

Jedno z možných riešení tohto problému, je lepšie informovať ľudí o tom, koľko cukru sa nachádza v ich bežnom prísune potravín a nápojov. Izraelský startup Valiber preto vyvinul inteligentnú lyžičku, ktorá s presnosťou dokáže zmerať úroveň sladkosti v potravinách a nápojoch. Lyžička je zároveň prepojená aj s mobilnou aplikáciou, ktorá zobrazuje úrovne sladkosti.

 

 

CEO a founder Valiberu Yuval Klein vidí problém v tom, ako sa v dnešnej dobe meria množstvo sladkosti: „Jedna šálka kávy s dvoma lyžičkami cukru môže vyhovovať jednému človeku, no pre iného môže byť príliš sladká.“ V roku 2013 sa preto Klein rozhodol vyvinúť vlastnú „Val“ škálu, na ktorej sa merajú úrovne sladkosti.

Táto Val škála je metóda merania, založená na prahu citlivosti. Škála začína na nule, ktorá vyjadruje že nápoj, alebo potraviny, ktoré sa akurát človek chystá zjesť, sú bez akejkoľvek sladkosti. Nasleduje 1 Val (3,4 gramov bieleho cukru), ktorý vo Valiberi označili, ako bod, kedy človek naozaj začína cítiť sladkosť. Len pre príklad, plechovka koly má až 34 Valov a pohár pomarančového džúsu zase 27 Valov.

 

Kedy je to až príliš sladké?

S Valiberom, môžu ľudia jednoducho a presne zistiť, aké množstvo cukru je až príliš veľa, alebo nájsť bod, kedy akékoľvek pridávanie cukru už nie je potrebné. Inými slovami, načo dávať dve lyžičky cukru, keď stačí jedna? Vo Valiberi tvrdia, že presné určenie požadovaného množstva cukru u jednotlivcov môže podstatne znížiť spotrebu cukru po celom svete.

Valiber už vyvinul prvý prototyp svojej inteligentnej lyžičky, avšak finálny produkt bude predstavený až koncom roka. Valiber bude využívať bluetooth na prenos informácií z lyžičky do mobilu, kde si potom človek bude môcť jednoducho pozrieť presné informácie o sladkosti. Spoločnosť tiež ponúka feedback funkciu, ktorá poskytne radu o tom, ako si požívané množstvo cukru upraviť podľa vlastnej chuti.

 

Prvá várka lyžičiek, ktorú spoločnosť vyrobí bude obsahovať dva typy tejto zaujímavej pomôcky. Prvý bude pre bežné používanie, pre jednotlivcov a bude sa predávať za 29 dolárov, druhý typ lyžičky bude pre profesionálov, akými sú baristi a bude stať 99 dolárov. Čo sa týka financií spoločnosti, Valiber už raisol prvých 100 000 dolárov a dokonca roka má plán raisnúť ďalších 400 000. Okrem toho spoločnosť hľadá silného partnera, ako napríklad Google či Starbucks, vďaka ktorému by svoju inteligentnú lyžičku dostala rýchlejšie k ľuďom.

Yuval Klein tiež verí, že sa jeho projektu podarí vytvoriť nový, univerzálny jazyk, ktorým budú ľudia vyjadrovať sladkosť. „Veríme, že v budúcnosti, budú ľudia z celého sveta vyjadrovať a zdieľať s ostatnými chuť, používaním Val škály,“ dodáva Klein.

zdroj: nocamels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech