Internáty v Bratislave zaplavil nevítaný „narušiteľ“. Rozlieza sa po izbách

  • Zdá sa, že internáty v Mlynskej Doline čelia vážnemu problému
  • Viacerí študenti si našli na izbe švábov
Internáty Mlynská dolina
Ilustračné foto, TASR/Štefan Puškáš, Freepik/@aleksandarlittlewolf
  • Zdá sa, že internáty v Mlynskej Doline čelia vážnemu problému
  • Viacerí študenti si našli na izbe švábov

Je všeobecne známe, že nie všetky internáty na Slovensku sú práve komfortné a príjemné na pohľad. Celkový dojem kazí predovšetkým zlá hygiena, neporiadok a zastarané interiéry. 

V mnohých prípadoch oberajú o pohodlie študenti často aj sami seba, a to svojím pochybným prístupom, ktorý voči ubytovaniu na internáte majú. Ako informuje portál tvnoviny.sk, dokazujú to aj verejné príspevky na sociálnych sieťach.

No tentokrát sú v tom študenti nevinne. Za najnovšie problémy na bratislavských vysokoškolských internátoch v Mlynskej Doline môže neželaný návštevník, ktorý sa dostal už do viacerých izieb.

Problémy s „narušiteľom“ majú viacerí študenti

Podľa príspevkov v najznámejšej študentskej internátnej skupine sa nazbierali od začiatku tohtoročného zimného semestra študenti, ktorí si našli na svojej izbe šváby.

„Čo je toto za hmyziaka? Žije so mnou, nájom neplatí, nechce hrať ani piškvorky. Tak rozmýšľam, že čo odo mňa môže chcieť,“ spýtal sa Michal pred pár dňami v internátnej skupine, pričom priložil ku svojmu príspevku aj fotku. 

Jeho príspevok rozpútal búrlivú diskusiu, pričom ide podľa viacerých o švába. 

„Po menšom skúmaní internetu, nakoniec to môže byť aj German Cockroach. Ak áno, tak intráky majú celkom problém, lebo tých sa nezbavíš,“ napísal mu pod príspevok jeden z používateľov.

S problémom sa obrátili už aj na dekana, ktorý tvrdí, že ide o neškodného „narušiteľa“.

„Konzultoval som s dekanom PriF, je to ectobius vittiventris, úplne neškodný švábik pôvodom zo Stredomoria, ktorý sa v poslednej dobe rozšíril u nás. Nepredstavuje žiadne ohrozenie. Ak ich je viac, samozrejme môžete kontaktovať údržbu a požiadať o dezinsekciu,“ napísal ďalší používateľ pod príspevok.

K Michalovi sa však pripojili aj ďalší študenti, ktorí si neželaného návštevníka našli vo svojich izbách tiež.

Nový druh „švábikov“

Portál tvnoviny.sk sa s otázkou, či ide skutočne o švába obrátil na odborníka Martina Suváka z Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. 

šváb
zdroj: Unsplash/@erik_karits

„Je to určite zástupca radu švábov (Blattodea), teda jeden z takmer 5 000 existujúcich druhov tejto skupiny na svete. Fotka je dosť rozmazaná, preto len odhadujem, že by mohlo ísť o druh Ectobius vittiventris,“ uviedol Suvák.

Podľa odborníka sa šváby z rodu Ectobius v slovenčine nazývajú švábiky. Na Slovensku ide o relatívne nový druh, ktorý pochádza z južnej Európy, no postupom času sa rozšíril aj smerom na sever.

Prvýkrát bol podľa Suváka zaznamenaný na Slovensku v roku 2012. „V parkoch Bratislavy sa považuje za udomácnený, jeho výskyt v interiéri býva zvyčajne náhodný,“ dodal Suvák. 

Žiadny dôvod na obavy nie je, tvrdí odborník

Zdá sa, že podľa jeho slov študenti nemajú dôvod na obavy.

Významnejšie problémy spôsobujú podľa Suváka skôr iné druhy švábov, ktoré môžu dlhodobo prežívať na zvyškoch jedla.

„Z nich je u nás najrozšírenejší tzv. rus domový, ktorý sa vyššie uvedenému švábikovi trochu podobá. Nehovoriac o mnohých ďalších podobných druhoch, ktoré sa potenciálne môžu šíriť z rôznych oblastí sveta (a aj sa šíria, prípadne sú náhodne zavlečené človekom),“ uzatvoril Suvák. 

Zlý technický stav študentských domovov

Doposiaľ využité peniaze na opravu internátov síce zvýšili komfort študentov, ale zmeny nestačia na to, aby sa ich životné podmienky priblížili štandardom v zahraničí.

Upozornil na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, ktorý pripomenul, že dôležitým faktorom pri rozhodovaní študentov pri výbere školy je popri kvalite výučby aj úroveň ďalších služieb či podmienok pre život vysokoškoláka. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Daniela Bolech Dobáková.

NKÚ upozornilo, že slovenské vysoké školy zápasia so zastaraným vybavením a zlým technickým stavom študentských domovov, na ktorých obnovu či rekonštrukciu nemajú dostatočné finančné krytie. Potrebné je podľa neho, aby vláda hľadala koncepčné a hlavne finančne udržateľné riešenia potrieb vysokých škôl, kde všetky priestory plnia nezastupiteľnú úlohu v procese prípravy absolventov.

„Študentský domov nemá byť iba miesto na prespatie, ale pokračovaním vyučovacieho a vedecko-výskumného procesu vrátane možností tvoriť, skúmať, rozvíjať osobnostný a odborný potenciál študentov,“ ozrejmila podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová. Úrad preveroval obnovu internátov na šiestich verejných vysokých školách za roky 2018 až 2022.

Obnova, na ktorú vláda v roku 2018 vyčlenila 50 miliónov eur, prebieha podľa neho pomaly. Priblížil, že pre študentov bolo zmodernizovaných viac ako 3 600 izieb, čiastočnou rekonštrukciou prešlo ďalších 3 700 izieb, pričom v pôvodnom stave zostáva ešte tretina.

Zároveň najväčší počet nezrekonštruovaných izieb mala z kontrolovaných internátov Technická univerzita v Košiciach, a to 73 percent. Nasleduje Ekonomická univerzita v Bratislave so 696 nezrekonštruovanými izbami. Najviac izieb zrekonštruovali na Slovenskej technickej univerzite Bratislava, ich počet je 1 808.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá